20 تا 30 میلیون سپرده بگذار، بدون ضامن وام بگیر!

به گزارش سفر به هند، در شرایطی که بانک های دولتی مکلف به پرداخت تسهیلات خرد بدون دریافت ضامن برای کارکنان، بازنشستگان و مستمری بگیران بخش دولتی، عمومی و خصوصی شده اند، اما گزارش ها و اعلام مشتریان حاکی از آن است که برخی از بانک ها بهانه های مختلفی، چون بسته شدن پرداخت وام تازه در روز های پایانی سال، ابلاغ نشدن بخشنامه، داشتن میانگین گردش حساب و سپرده حداقل نصف مبلغ وام مورد نظر و ... را مطرح می کنند.

20 تا 30 میلیون سپرده بگذار، بدون ضامن وام بگیر!

به گزارش ایسنا، وزیر اقتصاد در راستای تکلیف رئیس جمهور به بانک های دولتی مبنی بر تسهیل پرداخت وام های خرد، بانک های زیرمجموعه وزارت اقتصاد را در مرحله اول مکلف به پرداخت وام های خرد به کارکنان، بازنشستگان و مستمری بگیران بخش دولتی، عمومی و خصوصی بدون دریافت ضامن کرد.

شرایط دریافت دریافت وام تا 50 میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق و دریافت وام تا 100 میلیون تومان با یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته اعلام شده و مشمولان این وام باید به بانکی که حقوق خود را از آن دریافت می کنند، مراجعه کنند.

در این زمینه، وزارت اقتصاد به بانک ها 24 ساعت مهلت داد تا نسبت به درج بخشنامه های مربوطه و فرایند دریافت این تسهیلات و اعلام آدرس سامانه رسیدگی به شکایات آن بانک و آدرس سامانه نظارت مردمی وزارت اقتصاد اقدام و در صورت محرز شدن تخلف شعبه ای از بانک در راستای پرداخت وام بدون ضامن، رئیس شعبه بانک مورد نظر را برکنار کنند.

بدین منظور، بررسی فرایند پرداخت وام بدون ضامن در بانک ها گزارش های میدانی حکایت از شرایط عجیب و غریب بانک ها در این زمینه دارد.

اینگونه که متصدی یک بانک در پاسخ به شرایط دریافت وام بدون ضامن اعلام می کند که برای این وام، باید میانگین مانده حساب شما در بازه شش ماهه حداقل 5 میلیون تومان باشد و بانک دیگری می گوید متقاضی این وام باید حداقل در شش ماه اخیر حداقل 20 میلیون تومان در حسابش نزد بانک سپرده داشته باشد.

برخی دیگر از بانک ها نیز گفتند که بخشنامه ای در این زمینه تا به امروز ابلاغ نشده است و بانکی نیز بهانه نپرداختن وام بدون ضامن را بسته شدن پرداخت وام در روز های پایانی سال گفت و گفت که متقاضیان برای دریافت این وام سال بعد به بانک مراجعه کنند.

البته در مواردی نیز برخی بانک ها شرایط عجیبی برای پرداخت وام بدون ضامن اعلام نکردند و براساس گفته آن ها، مبلغ وام و سایر فرایند دریافت این وام مبتنی بر رتبه اعتباری افراد است.

فارغ از گزارش های میدانی، بسیاری از مردم در تماس های خود با ایسنا نیز گله های خود در این زمینه مبنی بر دست رد زدن بانک ها به سینه آن ها برای پرداخت وام بدون ضامن را گفتند و در صحبت های مردم هم این موضوع تکرار شد که خواسته بانک ها برای دریافت این وام این است که متقاضیان باید در چند ماه اخیر نصف مبلغ وام حدود 20 تا 30 میلیون در بانک موردنظر سپرده یا گردش اقتصادی داشته باشند تا بتوانند وام بدون ضامن دریافت کنند.

این اظهارات و گزارش های میدانی در حالی به ثبت رسیده است که وزارت اقتصاد بر پرداخت وام بدون ضامن و نظارت بر تمکین بانک ها از این مصوبه تاکید دارد و در سامانه نظارت مردمی خود فارغ از واحد های بازرسی بانک ها نسبت به شکایت های مردم در این زمینه ورود می کند.

گفتنی است متقاضیان وام بدون ضامن می توانند به سامانه نظارت مردمی وزارت امور اقتصادی و دارایی به نشانی bazresi.mefa.ir برای ثبت شکایت های خود مراجعه کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1338

به "20 تا 30 میلیون سپرده بگذار، بدون ضامن وام بگیر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 تا 30 میلیون سپرده بگذار، بدون ضامن وام بگیر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید