ونزوئلا؛ افزایش 3 برابری حداقل حقوق معادل 2.5 دلار، هنوز نمی توان یک کیلو گوشت خرید

به گزارش سفر به هند، یک شانه 30 عددی تخم مرغ یا کیلو پنیر حدود 11 میلیون بولیوار در ونزوئلا قیمت دارد که باز هم بالاتر از حداقل دستمزد است.

ونزوئلا؛ افزایش 3 برابری حداقل حقوق معادل 2.5 دلار، هنوز نمی توان یک کیلو گوشت خرید

دولت نیکولاس مادورو در ونزوئلا دیروز و همزمان با روز جهانی کارگر حداقل دستمزد را 3 برابر کرد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، حقوق جدید به دلیل تورم افسارگریخته و بسیار زیاد هنوز برای خرید یک کیلو گوشت کافی نیست.

ادواردو پیناته وزیر کار ونزوئلا قبل از اقدام هواداران چاویسمو و به مناسبت روز اول ماه می (11 اردیبهشت) یا همان روز کارگر گفت: افزایش حداقل دستمزد به 7 میلیون بولیوار ونزوئلا خواهد رسید. این میزان حدود 2.5 دلار آمریکاست.

دولت چپ رئیس جمهور مادورو اینک تحت تحریم های شدید بین المللی که از سوی ایالات متحده حمایت می گردد.

براساس یک تعریف ویکی پدیایی چاویسمو یک ایدئولوژی سیاسی چپ بر اساس ایده، برنامه و سبک دولت مرتبط با رئیس جمهور اسبق ونزوئلا هوگو چاوز است که ترکیبی از عناصر سوسیالیسم دموکراتیک، پوپولیسم چپ، میهن پرستی، ادغام آمریکای لاتین و ... در خود دارد.

حداقل حقوق و دستمزد قبل از افزایش 300 درصدی حدود 1.8 میلیون بولیوار بود. حقوق افزایش یافته در کنار مکمل بن غذای 3 میلیون بولیواری به 10 میلیون بولیوار می رسد.

این مبلغ برای بازیابی قدرت خرید ونزوئلایی ها که بدترین بحران تاریخ مدرن کشورشان را می گذرانند، کافی نیست.

یک کیلو گوشت در ونزوئلا اینک حدود 10 میلیون بولیوار (3.75 دلار) قیمت دارد. این کشور فراوریکننده نفت چهارمین سال متوالی از تورم شدید و هشتمین سال از رکود مالی خود را پشت سر می گذارد.

یک شانه 30 عددی تخم مرغ یا کیلو پنیر حدود 11 میلیون بولیوار در ونزوئلا قیمت دارد که باز هم بالاتر از حداقل دستمزد است.

این قیمت ها در سوپرمارکت های مرفه تر کاراکاس و در مناطقی که قیمت ها بیشتر به بازتاب قیمت دلار ربط دارد، بالاتر است. ارزش واقعی ارز در ونزوئلا نه تنها از سوی بازرگانان رسمی بلکه از سوی فروشندگان خیابانی نیز تغییر نموده و مدیریت می گردد.

اعلام دولت ونزوئلا درباره افزایش حقوق از سوی بعضی از رهبران سیاسی بی اهمیت عنوان شد. هنریک کاپریلس کاندیدای سابق ریاست جمهوری ونزوئلا در این باره گفت که این افزایش حقوق تمسخر کارگران ماست. او با فریاد گفت: بخش خصوصی افزایش حداقل دستمزد گرسنگی را اعمال نمی نماید و بخش دیگری که همچنان از این گرسنگی و تورم رنج می برند بازنشستگان هستند.

آنجل گارسیا بانچس اقتصاددان در این باره هشدار داد که این افزایش تورم بیشتری را در ارزش بولیوار و فرایند قیمت دلار ایجاد می نماید.

او اضافه کرد: افزایش دستمزد با نرخ بالاتر از بهره وری باعث تورم می گردد. ما باید قاچاقچیان مواد مخدر را حذف کنیم، حقوق را پائین تر از حالت قرار دهیم تا به تورم بیشتر ایجاد شده از سوی آنها انتها دهیم.

ژسوک کاسیس اقتصاددان گفت: تنها راه افزایش دستمزد واقعی احترام به مالکیت خصوصی، امنیت قانونی، تحریک سرمایه گذاری برای ارتقا فراوری، بهروه وری و اطمینان از عبور اقتصاد کنترلی به اقتصاد محرک است.

او به خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: افزایش حقوق بهترین خبر برای روز اول ماه می نیست.

او اضافه کرد: اگرچه این افزایش حقوق انگیزه کوچکی برای بسیاری از ونزوئلایی ها ایجاد خواهد نمود اما در طولانی مدت باعث افزایش قیمت ها خواهد شد.

دولت چپ رئیس جمهور مادورو اینک تحت تحریم های شدید بین المللی که از سوی ایالات متحده حمایت می گردد. آمریکا مادورو را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت نمی شناسد و برای برکناری وی فشار می آورد.

این افزایش حقوق در روزنامه رسمی دولت نیز منتشر نشده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 980

به "ونزوئلا؛ افزایش 3 برابری حداقل حقوق معادل 2.5 دلار، هنوز نمی توان یک کیلو گوشت خرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ونزوئلا؛ افزایش 3 برابری حداقل حقوق معادل 2.5 دلار، هنوز نمی توان یک کیلو گوشت خرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید