کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین صحت ندارد

به گزارش سفر به هند، معاون آب و آبفای وزیر نیرو نسبت به انتشار ویدئویی در فضای مجازی درباره کشف چند صدمیلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین واکنش نشان داده و آن را غیر واقعی دانست.

کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین صحت ندارد

به گزارش خبرنگاران، قاسم تقی زاده خامسی امروز (دوشنبه) در صفحه اینستاگرام خود در باره انتشار این ویدئو نوشت: در روزهای اخیر این ویدئو به طور گسترده در فضای مجازی درحال انتشار است که در نوید پیدا شدن چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین را می دهد.

وی ادامه داد: تماس های زیادی از طرف دوستان و اصحاب رسانه درباره آن اجرا شده است، بنابراین مطالبی درباره آن برای تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

معاون وزیر نیرو نوشت: مطالعه های اکتشاف آب با عنوان آب ژرف چند سالی است که توسط حوزه معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری آغاز شده است.

تقی زاده خامسی ادامه داد: حاصل همکاری آن معاونت با وزارت نیرو در این باره منجر به حفاری یک حلقه چاه عمیق به عمق 2 هزار و 200 متر (و بعدها به طور مستقل توسط معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری تا عمق سه هزار و 100 متر) بود.

وی نوشت: آب دهی این چاه با استفاده از پمپاژ توسط پمپ شرکت نفت حدود هفت لیتر بر ثانیه و شوری آن نزدیک به آب دریا بود که با حفر یک حلقه چاه کم عمق، آب دهی مذکور (و البته کیفیت بهتر) و با هزینه های بسیار کمتر قابل دستیابی است.

معاون وزیر نیرو افزود: لازم به ذکر است چاه ذکر شده ابتدا به صورت آرتزین (با آب دهی حدود چهار لیتر برثانیه) بود، اما پس از گذشت مدت کوتاهی به سرعت از حالت آرتزین خارج شد و بنابراین خروج آب فقط به کمک پمپ امکان پذیر است.

تقی زاده خامسی نوشت: ویدیویی که به تازگی درحال گسترش در فضای مجازی است مربوط به عملیات شست و شوی یک چاه معمولی بوده و هیچ ارتباطی با چاه حفاری شده در سیستان ندارد.

وی ادامه داد: این ویدئو چند سال پیش نیز در فضای رسانه ای پخش شده بود که به تازگی بازپخش شد.

معاون وزیر نیرو نوشت: عملیات شست و شوی چاه یک روش معمول پس از حفاری به روش دورانی در آبرفت یا سازند سخت است و منبع ویدئو نامشخص است و حتی ممکن است مربوط به ایران هم نباشد.

وی افزود: دکل حفاری مورد استفاده در این ویدئو با دکل حفاری سیستان متفاوت است.

تقی زاده خامسی افزود: انتشار گسترده مطالبی بدون پشتوانه علمی و بدون ارتباط از این دست از سوی افرادی با عنوان های دکتر، مهندس، کارشناس آب ژرف و غیره بدون هیچگونه تخصص در بخش آب های زیر زمینی مسبوق به سابقه بوده و به جای انتشار مبانی علمی موضوع در محافل علمی و مجله ها و رساله های تخصصی، از فضای مجازی و رسانه ای منتشر می شود.

وی نوشت: بدیهی است انتشار مطالبی از قبیل این گونه ویدئوها فقط سبب افزایش انتظارات در بخش قابل توجهی از مردم می شود که نتیجه آن کاهش بهره وری در آب کشور خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1049

به "کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف چند صد میلیارد متر مکعب آب از اعماق زمین صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید