پس از گم کردن، دزدیده شدن یا سرقت چک چه کنیم؟

به گزارش سفر به هند، امروزه مفقود شدن یا سرقت چک یکی از معضلاتی است که به وفور برای استفاده کنندگان از این سند پیش می آید، حال در برخورد با این مسائل چه کنیم؟ و اگر صادرکننده چکی که در دست ماست فوت گردد تکلیف طلب ما چه می گردد؟

پس از گم کردن، دزدیده شدن یا سرقت چک چه کنیم؟

خبرنگاران | سرویس عمومی - بکارگیری و استفاده از سند چک درمعاملات و قراردادها امری شایع است و اتفاقا وجود چک سبب تسهیل معاملات شده است. اما گاهی به خاطر عدم آگاهی، بی مبالاتی و سهل انگاری طرفین، ممکن است چک با قرار گرفتن در دست افراد سودجو ایجاد مسائلی کند و یا با اتفاقاتی خارج از اراده، یکی از طرفین ضرری متحمل گردد که قانون در برخورد با این مسائل چاره اندیشی نموده است. در ابتدا باید به چند سوال پاسخ دهیم.

اگر دسته چکمان را گم کنیم چه کنیم؟

ممکن است برای هر کس این اتفاق پیش آید که دسته چک یا برگه چک خود را گم کند و یا از او دزدیده گردد که در این صورت قانون راه کارهایی برای حل این مشکل پیش بینی نموده است. این سوال پیش می آید که مگر یک برگه چک دارای ارزش اقتصادی است که در صورت گم شدن یا سرقت از آن سوءاستفاده گردد؟ باید بگوییم اگر برگه چک مفقود شده یا سرقت شده نوشته و امضا شده و یا فقط امضا شده باشد مانند اسکناس است و نسبت به مبلغ چک دارای ارزش است در صورتی که چک نوشته شده باشد و اگر فقط با امضا باشد چک سفید امضا تلقی و هر کس آن را بیابد یا سرقت کند می تواند با تکمیل کردن جاهای خالی آن را به سند کامل چک تبدیل نموده و وجه آن را وصول کند. در این مورد صادر کننده چک باید سریعا ظرف یک هفته به بانک اعلام کند و دستور عدم پرداخت بدهد .(اصطلاحا جلوی چک را ببندد.)

چه کسانی می توانند جلوی چک را ببندند یا دستور عدم پرداخت دهند؟

چگونه می توان جلوی چک را بست؟ تمام کسانی که به نوعی نسبت به سند چک حقی دارند اعم از صادر کننده، کسی که چک در وجه او نوشته شده یا کسانی که پشت چک را امضا نموده اند، از آن جا که هر اتفاقی، اعم از مفقودی یا سرقت برای چک بیفتد به ضرر آنان است می توانند دستور عدم پرداخت وجه را به بانک بدهند. این اشخاص با اعلام اینکه چک گم شده، دزدیده شده و یا این که چک با عناوینی مثل جعل کردن چک، کلاهبرداری، خیانت در امانت و یا از سایر طرق غیر قانونی به دست آمده و برای وصول به بانک ارائه شده به طور کتبی و در ورقه های مخصوص دستور عدم پرداخت، جلوی پرداخت چک را بگیرد. تقاضاکننده باید مشخصات چک مثل شماره چک، تاریخ و مبلغ آن را به بانک اعلام کند و در ورقه درخواست خود هم بنویسد.

اگر صادرکننده با ارائه دلایل دروغ جلوی وصول چک را گرفته باشد و برای بانک اثبات گردد که ادعایش بی اساس بوده و قصد ندادن طلب خود را دارد علاوه بر پرداخت وجه چک و مجازات کیفری باید کلیه خسارات دارنده چک را هم بپردازد (طبق قانون صدور چک مصوب 1382).

سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک (صادرکننده) چه می گردد؟

چکی صادر شده و در دست دارنده یا طلبکار است و هنوز نقد نشده است و در همین حین صادر کننده آن فوت می گردد، حال تکلیف طلبکاری که برگ چک در دست اوست چه خواهد شد؟

از آن جایی که شخص در هنگام صدور چک زنده بوده و با اختیار کامل چک را برای آن شخص نوشته است، بنابراین بانک می تواند قبل از حصر وراثت و مشخص ورثه و آنالیز اموال فوت شده، وجه چک را به کسی که چک در دست اوست بپردازد. این موضوع در مواردی هم که چک مدت دار است و تاریخ سررسید آن بعد از فوت صادرکننده است صادق است. اما اگر متوفی در بانک موجودی نداشت تا زمانی که تکلیف اموال متوفی مشخص نشده دارنده چک جزء طلبکاران او محسوب می گردد و بعد از مشخص دارایی متوفی ابتدا دیون او پرداخت می گردد که طلب دارنده چک هم جزء همان دیون است.

منبع: setare.com
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1118

به "پس از گم کردن، دزدیده شدن یا سرقت چک چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از گم کردن، دزدیده شدن یا سرقت چک چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید