پامپئو: به تأمین امنیت برای کشورهای عربی در برابر توانمندی موشکی ایران متعهدیم

به گزارش سفر به هند، وزیر امور خارجه آمریکا گفته کشورش به تأمین امنیت برای کشورهای عربی در برابر توانمندی های موشکی ایران پایبند است.

پامپئو: به تأمین امنیت برای کشورهای عربی در برابر توانمندی موشکی ایران متعهدیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه گفته واشنگتن با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای مقابله با آنچه تهدید موشکی ایران خوانده شده همکاری می کند.

پایگاه نشنال نوشته وزیر خارجه آمریکا در یک گفت وگوی تلفنی با خبرنگاران رسانه های خارجی گفته آمریکا متعهد به تأمین امنیت برای کشورهای حاشیه خلیج [فارس] در برابر توانمندی های موشکی روزافزون ایران است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شده که برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و یک تهدید عمده است که تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را ضروری می کند.

او گفت: ما فکر می کنیم مهم است که دنیا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران که تنها چند ماه دیگر منقضی می شود متحد شود. [انقضای تحریم های تسلیحاتی ایران] برای منطقه خطرناک خواهد بود و باعث ایجاد بی ثباتی در سراسر خاورمیانه خواهد شد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره برنامه های آمریکا برای تقویت توانمندی های دفاعی کشورهای خلیج فارس در برابر آنچه تهدید موشکی ایران خوانده شده به سه راه چاره که واشنگتن مد نظر دارد اشاره کرده است: تمدید تحریم های تسلیحاتی، افزایش فروش سلاح و روش های دیگری که اظهارنظر علنی درباره آنها مطرح نمی شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت: ما با شرکایمان در خلیج [فارس] همکاری کرده ایم و این همکاری فقط در راستای کمک دریافت از آنها جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی که برای آنها خیلی مهم است نبوده بلکه ما کمک های زیادی به آنها کرده ایم از جمله فروش انواع سلاح که همه شان علنی هستند.

او گفت: کارهایی هستند هم به صورت علنی و هم به صورت های دیگر که ما می توانیم برای تأمین امنیت در برابر توانمندی های روزافزون ایرانی ها انجام دهیم.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه پرتاب ماهواره برهای ایران را یکی از جنبه های تهدید موشکی ایران توصیف کرد.

او گفت: ما اقدامات آنها در توسعه برنامه فضایی شان را تحت نظر داشتیم. البته آنها ادعا می کنند که این برنامه برای مقاصد غیرنظامی و فرستادن ماهواره های تجاری به هوا است اما دنیا باهوش تر از این حرف ها است و می فهمد که این برنامه ارتباط عمیقی با اشتیاق آنها برای داشتن سامانه های موشکی با برد بیشتر و بیشتر دارد.

تحریم های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام 18 اکتبر سال جاری میلادی به پایان می رسد اما دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ تلاشی را برای جلوگیری از انقضای این محدودیت ها آغاز کرده است.

آمریکا در تلاش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این تلاش به پایان نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را میان اعضای شورای امنیت توزیع کرده که خواستار جلوگیری از انقضای این تحریم ها است.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواستار منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می کند.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن کنند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد کنند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 467

به "پامپئو: به تأمین امنیت برای کشورهای عربی در برابر توانمندی موشکی ایران متعهدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: به تأمین امنیت برای کشورهای عربی در برابر توانمندی موشکی ایران متعهدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید