عطوان: سیلی محکم شورای امنیت افول آمریکا را اثبات کرد، ایران نسخه ترامپ در انتخابات را پیچید

به گزارش سفر به هند، تحلیلگر روزنامه الکترونیکی و فرامنطقه ای رای الیوم در مقاله ای به بررسی ابعاد شکست آمریکا در تحمیل سیاست های خصمانه اش علیه ایران و همراه کردن متحدان دیرین خود در عرصه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران پرداخت.

عطوان: سیلی محکم شورای امنیت افول آمریکا را اثبات کرد، ایران نسخه ترامپ در انتخابات را پیچید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از رای الیوم، عبدالباری عطوان تحلیلگر روزنامه الکترونیکی و فرامنطقه ای رای الیوم در تازه ترین مقاله خود درباره پیروزی های اخیر ایران در مجامع بین المللی و شکست های پی در پی ایالات متحده آمریکا در پیگیری سیاست های خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی به برخی مسائل اشاره کرده است.

متن مقاله بدین شرح است:

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه هفته گذشته با شکست در تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سیلی محکمی را دریافت کرد.

نکته مهم تر این است که این طرح (در کمال تعجب) تنها از حمایت یک کشور به نام دومینیکن برخوردار بود! در مقابل 11 کشور از جمله تونس به این طرح رای ممتنع دادند. در آن سو هم چین و روسیه به طور کل مخالفت خود را با تمدید تحریم اعلام کردند.

درد و خطر این سیلی محکم با مشخص شدن اختلاف نظر عمیق میان آمریکا و شرکای اروپایی آن به ویژه انگلیس، آلمان و فرانسه درباره تحریم تسلیحاتی ایران بیشتر شده است. اروپا با خالی کردن پشت آمریکا در این حوزه به کاخ سفید فهماند که دیگر دورانی که آمریکا یکه تازانه بر سازمان ملل و جهان حکمرانی می کرد تمام شده است و دیگر توان بازگشت به آن دوران را هم ندارد.

ایرانی ها با به کارگیری امتیازاتی که در اختیار داشتند به خوبی در این زمین بازی کردند و پیروزی شان را جشن گرفتند. ایران بارها قبل از رای گیری درباره تمدید تحریم های تسلیحاتی به اروپایی ها پیام صادر کرد که اگر الان در کنار آمریکا بایستند بدون شک دیگر رنگ توافق هسته ای را هم نخواهند دید و تهران هیچ پایبندی به آن نخواهد داشت حالا هم می بینیم که این تهدیدات به ثمر نشسته است.

حماقت و ساده لوحی و وقاحت ترامپ زمانی آشکار می شود که با وجود خروج از توافقنامه هسته ای، تهدید می کند که با استفاده از بندهای ذکر شده در این توافق (مکانیزم ماشه) تحریم ها را باز می گرداند. واقعا ترامپ چگونه می خواهد از مفاد توافقنامه ای علیه تهران استفاده کند که دو سال پیش از آن خارج شده بود؟!

رای منفی چین و روسیه به طرح تمدید تسلیحاتی ایران بدون حتی استفاده از حق وتو نشان می دهد که واشنگتن تا چه حدی در این سازمان بین المللی (شورای امنیت) سست و منزوی شده است. اینکه الان کشورهای عضو شورای امنیت از دستورات آمریکا تمرد می کنند و گوش به حرف هایش نمی دهند یک امر بی سابقه است!

در حال حاضر و پس از شکست مهلک آمریکا ،تقریبا دو ماه پیش از برگزاری انتخابات این کشور در فصل پاییز، درب ها به روی صادرات تسلیحات روسیه و چین به ایران گشوده شده است و از 2 ماه دیگر کشورها می توانند به تهران سلاح های خود را صادر کنند این موضوع مهم ترین برگ ترامپ در انتخابات پیش رو را خواهد سوزاند.

جمهوری اسلامی ایران اکنون از میزان قابل توجهی از انواع و اقسام موشک ها برخوردار است و در کنار آن توان چشمگیری هم در ساخت زیردریایی و قایق و کشتی های جنگی دارد.براساس گزارشهای منتشر شده به نظر می رسد مسکو با فروش جنگنده های سوخو57 و سوخو 35 (که نظایری هم درنیروی هوایی آمریکا دارد) به ایران موافقت کرده است. علاوه بر جنگنده های مذکور، روسیه با فروش تانک های تی 90 و موشک های پیشرفته اس 400 و بالگرد کی ای 52 به جمهوری اسلامی مسئله ای ندارد.

عطوان در انتها تحلیل خود آورده است : گسیل تسلیحات نظامی از این دست به ایران بدون شک به تبدیل این کشور به یک قدرت بازدارنده بی همتا در منطقه و سقوط بسیاری از دشمنانش منجر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 524

به "عطوان: سیلی محکم شورای امنیت افول آمریکا را اثبات کرد، ایران نسخه ترامپ در انتخابات را پیچید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطوان: سیلی محکم شورای امنیت افول آمریکا را اثبات کرد، ایران نسخه ترامپ در انتخابات را پیچید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید