صادرات به روسیه 15 برابر افزایش می یابد

به گزارش سفر به هند، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: براساس برنامه ریزی اجرا شده، تلاش می کنیم تا 4 سال آینده صادرات ما به روسیه به 7.5 میلیارد دلار یعنی 15 برابر افزایش پیدا کند.

صادرات به روسیه 15 برابر افزایش می یابد

به گزارش صدا و سیما، علیرضا پیمان پاک در برنامه تیرامشب شبکه خبر، گفت: مراودات تجاری روسیه با جهان حدود 600 میلیارد دلار است، اما سهم ایران از واردات 300 میلیارد دلاری روسیه، از حدود 350 تا 400 میلیون دلار بیشتر نیست.

وی افزود: برنامه حداقلی را تعریف کرده ایم که بر اساس آن تا 4 سال آینده صادرات ما به روسیه به 7.5 میلیارد دلار برسد یعنی 15 برابر افزایش پیدا کند.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه اقتصاد روسیه و ایران می تواند مکمل هم باشد، افزود: ایران ظرفیت خوبی در بخش های مختلف از جمله کشاورزی برای صادرات و تامین کالا ها و محصولات مورد نیاز روسیه دارد و می تواند بخش عمده ای از واردات 8 میلیارد دلاری روسیه در بخش کشاورزی را تامین کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به لزوم فراهم شدن و توسعه زیرساخت های لازم برای صادرات افزود: برنامه ما افزایش دو برابری صادرات غیر نفتی کشور و رساندن آن به عدد 70 میلیارد دلار است و ظرفیت های خوبی برای رسیدن به این هدف داریم.

معاون وزیر صمت ضمن مهم شمردن طرح کریدور شمال - جنوب در توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه گفت: ما در حوزه های صنعت و کشاورزی و نفت و پتروشیمی و گردشگری ظرفیت های خوبی برای توسعه روابط و تقویت همکاری ها با روسیه داریم.

در این برنامه مهدی امیری کارشناس مسائل بین الملل نیز با تمجید از حرکت دولت سیزدهم در جهت متوازن سازی روابط خارجی، گفت: امروز امکان طراحی توافق راهبردی نو متناسب با وقایع و شرایط و تحولات روز با روسیه وجود دارد.

امیری گفت: روابط با روسیه را باید در سطح سیاست و مناسبات بین الملل مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

این کارشناس با اشاره به جنگ سرد و پایان نظام دو قطبی در جهان، افزود: کشور های روسیه و چین و ایران همسویی و همراهی گفتمانی در نظام بین الملل دارند و سفر رئیسی به روسیه هم در حقیقت موضع بازیگران منتقد نظام لیبرال و تک قطبی را تقویت می کند و نتایج راهبردی مهمی برای ایران و روسیه خواهد داشت.

امیری افزود: با ظهور قدرت های نوظهور مثل چین، نقش آمریکا در نظام بین الملل به چالش کشیده شده است.

این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به سابقه 30 ساله همکاری های امنیتی و راهبردی ایران و روسیه در منطقه گفت: ما باید در توسعه و تقویت روابط با روسیه متوازن عمل کنیم و لازم است که همکاری های ایران و روسیه توسعه یابد و تقویت شود.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1342

به "صادرات به روسیه 15 برابر افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات به روسیه 15 برابر افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید