سوریه سلاح شیمیایی دارد؟

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران : نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ضمن درخواست از کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی برای خودداری از سیاسی کردن ماهیت فنی این سازمان گفت که ایالات متحده به رغم ادعاهایش، هنوز دارای ذخایر بزرگ این سلاح هاست.

سوریه سلاح شیمیایی دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، نماینده دائم سوریه نزد سازمان ملل تاکید نمود که کشورش از سلاح های شیمیایی استفاده ننموده است و اصلا دیگر این تسلیحات را در اختیار ندارد و متعهد به همکاری با سازمان منع سلاح شیمیایی برای حل و فصل مسائل به جامانده ای است که اجازه می دهد این پرونده بسته گردد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، بشار الجعفری در بیانیه ای گفت: سوریه علی رغم شرایط دشواری که سال ها پیش طی نموده و علیرغم چالش های بزرگی که گروه های تروریستی و تروریست های فراملیتی و گردانندگان آنها برای آن وجود آورده اند، پیروز به همکاری با سازمان ملل و سازمان منع سلاح شیمیایی شده است تا به وعده های خود در نتیجه الحاق به کنوانسیون سلاح های شیمیایی در سال 2013 عمل نموده باشد.

الجعفری با بیان اینکه همکاری سوریه با سازمان منع سلاح شیمیایی منجر به نابودی کامل ذخیره تسلیحات شیمیایی و تاسیسات مربوط به فراوری آن شده است، گفت: سیگرید کاگ، هماهنگ نماینده هیات مشترک سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی و سازمان مل در ژوئن 2014 این مسئله را تایید کرد و اسناد صادره از دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح شیمیایی هم آن را تایید می نماید که تازه ترین آن مربوط به هشتاد و پنجمین گزارش ماهیانه مدیر کل این نهاد است که در تاریخ بیست و ششم اکتبر 2020 صادر شده است.

الجعفری تاکید نمود که علی رغم این اطمینان سازی ها و علی رغم اینکه کشورهای غربی شاهد نابودی ذخایر سلاح های شیمیایی در سوریه بر روی یک ناو آمریکایی و سایر کشتی های متعلق به کشورهای اروپایی با چشم نمایندگان خود بودند، بعضی از کشورهای عضو سازمان منع سلاح شیمیایی، مواضع خصمانه خود را در قبال سوریه حفظ نموده و به دنبال افزایش تنش و فشارهای سیاسی هستند.

وی اضافه کرد: سوریه در حال حاضر میزبان هیأتی از کارشناسان و بازرسان سازمان منع سلاح شیمیایی است که دو روز پیش وارد این کشور شده اند و تا بیست و چهارم این ماه در سوریه می مانند. سوریه کاملاً با این کارشناسان سازمان همکاری می نماید و ضمن محافظت از سلامت و امنیتشان، آنها را از اجازه ورود بدون محدودیتشان به تمام نقاطی که می خواهند بازرسی نمایند، برخوردار می سازد.

نماینده سوریه اضافه کرد: این دور هفتم بازرسی سازمان منع سلاح شیمیایی از سوریه است. کارشناسان در گزارش های صادر شده در دور ششم، عدم وجود مواد شیمیایی و فعالیت های ممنوع را تأیید کردند.

الجعفری تأکید کرد:خواسته سوریه از کشورهای عضو سازمان منع سلاح های شیمیایی خودداری از سیاسی کردن ماهیت فنی این سازمان و برطرف سیاست زدگی و نقص جدی در کار آن است، زیرا ایالات متحده که ادعا می نماید به منع گسترش تسلیحات شیمیایی اهتمام می ورزد، هنوز هم خودش دارای ذخایر بزرگ این سلاح هاست.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 650

به "سوریه سلاح شیمیایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوریه سلاح شیمیایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید