جزئیات واگذاری باقی مانده سهام سایپا

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران: رئیس سازمان خصوصی سازی بیان کرد : پیش بینی می گردد تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت گردد.

جزئیات واگذاری باقی مانده سهام سایپا

به گزارش سفر به هند نقل از ایسنا، علیرضا صالح با اشاره به عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس، اظهار کرد: در این فرایند سهامی را به صورت رقابتی در بورس عرضه می کنیم که ممکن است هم بخش خصوصی و هم صندوق ها در آن شرکت داشته باشند. این متفاوت است با اینکه به صورت رد دیون مستقیم به نام صندوق ها کنیم. این اتفاق در سال 1398 شروع شد و در امسال هم دنبال می گردد و باید در فضای رقابتی باشد اما ترجیح ما بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: اگر بخش خصوصی مشارکت داشته باشد نرخ سود اقساطی که قرار است در آینده پرداخت کند، سه واحد درصد کم تر از نهادهای عمومی است. ما نمی توانیم رقابت را منع کنیم. مهم این است که عرضه ها را به صورت رقابتی انجام بدهیم نه مستقیم و به صورت رد دیون.

رئیس سازمان خصوصی سازی که در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد صحبت می کرد درمورد رد دیون شرح داد: گاهی در قانون بودجه این بحث مطرح می گردد که قانونگذار به صورت رد دیون برای نهادها عرضه را انجام دهد اما این اتفاق قرار نیست در این فرایند رخ دهد. اصل 44 درصد معینی را با تصویب قانون مجلس تا کنون صورت گرفته است.

پذیرش ایمیدرو در بورس تا اواسط اردیبهشت

صالح از آماده سازی شرکت های دولتی برای پذیرش در بازار سرمایه اطلاع داد و گفت: پنج هلدینگ آماده شده است. قرار است در نخستین جلسه هیات وزیران این اجازه را کسب کنیم که زنجیره مدیریتی را از بین نبریم.

یکی از ایرادهایی که به واگذاری ها وارد بود این بود که زمانی که شرکت های زیر مجموعه یک شرکت مادر تخصصی را یکی یکی واگذار می کردیم زنجیره ارزش از بین می رفت بنابراین درحال کسب اجازه هستیم که مجموعه ای را، برای مثال ایمیدرو را به صورت سهامی عام عرضه کنیم. بر این اساس پیش بینی می گردد تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت گردد.

وی ادامه داد: در این شرایط شرکت ها مکلف هستند اطلاعات را به صورت شفاف در کدال تعیین نمایند. همچنین باید صلاحیت حرفه ای سازمان بورس را داشته باشند. همچنین این فرایند برای نیروگاه های برق و شرکت مادر تخصصی برق حرارتی طی می گردد. برای ایدرو و ایمیدرو موافقت وزیر صنعت را اخذ نموده ایم و در انتظار اجازه هیات وزیران هستیم. از دوستان بورس هم برای پذیرش و کشف قیمت برای عرضه اولیه قول گرفته ایم.

بانک، بیمه، پالایشگاه، خودرو وفلزات در قالب ETF

رئیس سازمان خصوصی سازی درمورد 18 شرکت دولتی که قرار است سهام آن ها در بورس عرضه گردد نیز شرح داد: 18 شرکت پرتفوی خوب و بلوک مدیریتی دارند. این 18 شرکت در قالب سه صندوق ETF هستند. در این راستا نامه ای خطاب به وزیر اقتصاد نوشته ایم و این وزارت خانه قرار است واسطه گری اقتصادی انجام دهند و باقی مانده سهام سه بانک صادرات، تجارت و ملت و دو بیمه البرز و اتکایی امین را عرضه نمایند. سهم دولت در بعضی از موارد ذکر شده 17 و در بعضی 18 درصد است. وزارت اقتصاد نماینده خود را طی نامه ای معرفی نموده است.

صالح ادامه داد: همچنین یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی وجود دارد که شامل پالایشگاه های بندرعباس، تبریز، تهران و اصفهان می گردد که بلوک مدیریتی هم در آنها اعمال می گردد. در این راستا نامه ای خطاب به وزیر نفت ارسال نموده ایم که پذیره نویسی را شروع نمایند. جلسات در این راستا در وزارت نفت در حال برگزاری است.

یک صندوق دیگر نیز فلزات و خودرو است که شامل سهام دو خودروسازی سایپا و ایران خودرو و باقی مانده فولاد مبارکه و شرکت ملی صنایع مس می گردد. بقیه موارد در هیات واگذاری دنبال می گردد. قیمتی که برای انتقال سهم در نظر گرفته میگردد یک ماه منتهی به آگهی است.

وی در انتها درمورد آزادسازی سهام عدالت نیز گفت که امیدورایم تا انتها آبان سهام عدالت قابل معامله گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 296

به "جزئیات واگذاری باقی مانده سهام سایپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات واگذاری باقی مانده سهام سایپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید