تعطیلی 200 واحد تولیدی پلیمری خوزستان به دلیل کمبود مواد اولیه

به گزارش سفر به هند، رئیس اتاق اهواز تعداد صنایع تولیدی پلیمری در استان خوزستان را 296 واحد اظهار داشت و گفت: به مرورزمان به دلیل مشکلاتی که در زمینه تهیه مواد اولیه پتروشیمی به وجود آمده، تنها 90 واحد از آنها هم اکنون فعال هستند.

تعطیلی 200 واحد تولیدی پلیمری خوزستان به دلیل کمبود مواد اولیه

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

شهلا عموری در نشست کارگروه تخصصی شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان، با تأکید بر اینکه قطعاً تعطیلی واحدهای فراوریی ضربه بسیار جدی به استان وارد نموده و میزان بیکاری را افزایش داده است، افزود: در حال حاضر واحدهایی که پیروز شده اند تا به فعالیت خود ادامه دهند با کمترین میزان ظرفیت کار می نمایند.

او با اشاره به اینکه واحدهای کوچک صنعتی به واسطه شرایط جغرافیایی هر استان و شکل گیری صنایع مادر ایجاد شده و می شوند، گفت: ازجمله این صنایع عظیم و مادر را می توان پتروشیمی ها دانست و ازآنجایی که فراوری این صنایع 6 درصد افزایش یافته، جهش فراوری خوبی را می توان در آینده برای آنها پیش بینی کرد.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان با بیان تحقق فراوری 135 میلیون تنی در شرکت های پتروشیمی، چشم انداز تعریف شده در این صنعت است، گفت: با توجه به چنین رویکردی در حوزه پتروشیمی ها، فعالان بخش خصوصی در سراسر کشور انتظار دارند تا از واحدهای کوچک ایجاد شده حمایت های جدی صورت بگیرد. بااین وجود حمایت مورد مطلوبی صورت نگرفته و اضافه بر تعطیل شدن بسیاری از واحدها، صنایع پایین دستی انجام طرح های توسعه ای خود را متوقف نموده اند.

عموری با بیان اینکه در حال حاضر صنایع کوچک بالاجبار باید مواد اولیه خود را از بورس تهیه نمایند، گفت: از زمانی که این اقدام در بورس صورت گرفت؛ برای واحدهای مختلف میزان سهمیه معینی معین شد و دراین بین نیز افرادی هستند که باوجود نداشتن فعالیت فراوریی امکان استفاده از چنین سهمیه هایی را پیدا نموده که دلیل آن واقعی نبودن ظرفیت پروانه های بهره برداری صادر شده است.

او افزود: بنابراین به واسطه کمبود سهمیه ها، واحدهای فراوریی کوچک مجبور هستند مواد اولیه را از واسطه ها تهیه نمایند که قطعاً محصولات نهایی پلیمری خیلی بیشتر از قیمت واقعی فراوری خواهند شد.

رئیس اتاق اهواز با انتقاد از افزایش پنج تا 6 درصدی قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا، گفت: این سیاست در بورس کالا باعث شده قیمت نهایی محصولات با افزایش زیادی روبه رو شود و این واحدها به دلیل منعقد کردن قراردادهای کاری با کارفرمایان، مجبور هستند محصولات خود را با ضرر و زیان بسیار زیادی فراوری نمایند.

عموری خواهان اجرایی شدن وعده وزیر نفت در سال 94 مبنی بر اختصاص ماهانه 3 هزار تن محصولات پتروشیمی خارج از بورس به واحدهای فراوریی استان شد و گفت: ازآنجایی که شرکت های پتروشیمی در استان خوزستان ایجاد شده اند و از خدمات زیربنایی و زیرساخت های فراهم شده در حال استفاده هستند، انتظار می رود تا این صنایع در قبال خدماتی که دریافت می نمایند نسبت به اقتصاد استان و همچنین واحدهای فراوریی کوچک مسئولیت پذیر باشند.

او گفت: پیشنهاد می شود که یک تفاهم نامه مشترک بین واحدهای فراوریی (انجمن پلیمری استان) و شرکت های پتروشیمی منعقد شود تا طبق توافقی که صورت می گیرد، ماهانه سهمیه معینی از محصولات مختلف پتروشیمی به استان اختصاص یابد.

پیش ازاین نیز استاندار خوزستان این صنایع را بر اساس مصوبه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی موظف به تأمین احتیاج واحدهای فراوریی نموده است.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید چاره اندیشی کند

مدیرکل هماهنگی امور مالی استانداری خوزستان با ابراز نگرانی از تعطیلی واحدهای فراوریی به دلیل مسائل به وجود آمده در زمینه تهیه مواد اولیه پتروشیمی از بورس کالا، افزود: شرکت های پتروشیمی در استان خوزستان باید برای فعال شدن صنایع فراوریی پایین دستی از واحدهای فراوریی حمایت های کوتاه مدت و میان مدتی داشته باشند.

ارسلان شهنی در این نشست توضیح داد: این واحدها به واسطه وجود حمایت هایی که مهم ترین آن تأمین مواد اولیه ضروری است؛ می توانند خود را تقویت نمایند و منطق اقتصاد نیز این امر را تأیید می نماید.

او با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در استان باعث فعالیت صنایع پتروشیمی مستقر در استان شده است، گفت: بر همین اساس انتظار می رود این شرکت ها به محیط پیرامونی خود خدمات دهند که این امر باعث تداوم فعالیت این صنایع عظیم خواهد بود.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان از دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان خواست با یاری انجمن پلیمری خوزستان احتیاج واحدهای فراوریی به مواد اولیه را تا یکشنبه هفته آینده شناسایی کند، افزود: بعد از جمع آوری این اطلاعات، باید احتیاج استان به دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارسال شود تا در نشستی که چهارشنبه هفته آینده برگزار می شود، راهکارهای موجود برای برطرف این مشکل مجدداً آنالیز شود.

شهنی گفت: بر اساس این اطلاعات دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید اعلام کند که بر اساس قوانین، بخشنامه ها و دستورالعمل ها تا چه میزان توانایی تأمین مواد اولیه در خارج از بورس را دارد.

او افزود: درصورتی که این دفتر نتواند بر اساس احتیاج اعلام شده مواد اولیه درخواستی واحدهای فراوریی را تأمین کند، باید به ارائه راهکارهای اساسی بپردازد و معین کند که چه نوع مصوباتی در قالب سران قوا، ستاد تنظیم بازار، مجلس و یا وزارت نفت می تواند به برطرف این مشکل یاری کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 569

به "تعطیلی 200 واحد تولیدی پلیمری خوزستان به دلیل کمبود مواد اولیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی 200 واحد تولیدی پلیمری خوزستان به دلیل کمبود مواد اولیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید