اما و اگرهای پلمپ رستوران های کیش

به گزارش سفر به هند، در روزهایی که در پی آب و هوای بهاری، جزیره کیش به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری کشور تبدیل شده، اخباری مبنی بر پلمپ بعضی رستوران ها در این منطقه به گوش می رسد. در این میان کارشناسان معتقدند که توجه بیشتر به جایگاه تشکل های صنفی و واگذاری و بهره برداری از رستوران ها و سایر مراکز پذیرایی به افراد متخصص و امین، می تواند از بروز این اتفاقات ناخوشایند پیشگیری کند.

اما و اگرهای پلمپ رستوران های کیش

به گزارش کاماپرس، جایگاه اصناف به عنوان متولیان بازار در نظام مالی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. به عبارت دیگر این قشر به عنوان بزرگ ترین بخش مالی کشور بعد از نفت شناخته می گردد.در رابطه با جزیره کیش نیز، تشکل های صنفی از همان ابتدا با پشتوانه قوی شکل گرفته تا حامی حقوق اعضای خود بوده و امور مربوط به صنوف مختلف را تحت نظارت سازمان منطقه آزاد کیش آنالیز و برطرف و رجوع کند. در این میان، جامعه بازاریان و بازرگانان کیش، جامعه هتلداران، جامعه کلوپ داران و جامعه مراکز پذیرایی کیش بعضی از مهمترین تشکل های صنفی این منطقه به شمار می روند که ضمن فعالیت در این حوزه، خواستار حمایت بیشتر بخش حاکمیتی در منطقه آزاد کیش هستند.

ماجرای پلمپ بعضی رستوران های کیش

این در حالیست که اخیرا اخباری مبنی بر پلمپ بعضی رستوران ها و مراکز تفریحی در کیش منتشر شده؛ آنهم در روزهایی که جزیره کیش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در کشور است.

در این رابطه یک کارشناس گردشگری ضمن ریشه یابی این اتفاقات، تاکید می نماید که توجه به حوزه فعالیتی تشکل های صنفی می تواند در واگذاری رستوران ها به افراد متخصص و امین و پیشگیری از این اتفاقات ناخوشایند اثرگذار باشد.

اهداف و مسئولیت جامعه مراکز پذیرایی کیش

جامعه مراکز پذیرایی کیش در سال 88 و به همت مجموعه رستوران ها، کافی شاپ ها، فست فودها و دیگر مراکز پذیرایی و با هدف هماهنگی و تدوین سیاست های پذیرایی در این حوزه تاسیس شد. بعضی از مهمترین اهداف این جامعه به توضیح زیر است:

  • همکاری با سازمان منطقه آزاد کیش در جهت توسعه جاذبه های گردشگری در حوزه صنعت غذا
  • تسهیل صدور مجوزات لازم و از بین بردن بروکراسی اداری
  • اطلاع رسانی برای توسعه جاذبه های گردشگری و معرفی رستوران های برتر
  • استفاده از تعهد و تخصص فردی و گروهی در جهت ارزش آفرینی جامعه مراکز پذیرایی کیش
  • نقطه نظرات کارشناسان درباره پلمپ های اخیر

به نقل از اقتصاد کیش، یک کارشناس گردشگری با بیان اینکه پلمپ رستوران به هیچ عنوان اتفاق خوشایندی نیست، گفت: یکی از دلایل بروز این مسایل، بهره بردارانی هستند که بدون نظارت و اطلاع جامعه مراکز پذیرایی انتخاب شده اند و از قوانین صنف پیروی نمی نمایند.

به اعتقاد وی، مسائل امروز کیش نتیجه بعضی اقدامات غیرکارشناسی و واگذاری رستوران ها به افراد غیرمتخصص است. بنابراین برگزاری مزایده ها و یا حتی پلمپ باید به جوامع واگذار گردد تا معضلات فرهنگی و اجتماعی مشکل زا نگردد.

کارشناس دیگری با تاکید بر اینکه این مسائل باید از پایه حل گردد، گفت: سازمان باید جوامع را به رسمیت شناخته و بسیاری از امور را به آن برون سپاری کند. در این میان سال هاست که طرح ساماندهی رستوران ها عنوان شده اما طرح را به تشکل مربوطه ارائه نمی نمایند.

یکی دیگر از کارشناسان صنعت غذا، پلمپ رستوران ها را برای برند کیش نامناسب دانست و اضافه نمود: اتحادیه باید به عنوان نماینده، حامی اعضا بوده و از سوی حاکمیت نیز حمایت گردد. در این میان، واگذاری مسئولیت به اتحادیه ها و اصناف می تواند به تنظیم بازار و پیشگیری از تضییع حق هر یک از ارکان فراوری و مصرف یاری نموده و به برخورد با واسطه ها به عنوان برهم زنندگان نظم تأمین و توزیع منجر گردد.

کارشناس دیگری وجود سامانه های نظارتی را لازم دانست و تاکید نمود: این سامانه ها جایگزین اتحادیه و اصناف نبوده، بلکه به تسهیل جمع آوری، جمع بندی و ارائه اطلاعات یاری می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 10 دی 1402 بروزرسانی: 10 دی 1402 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1658

به "اما و اگرهای پلمپ رستوران های کیش" امتیاز دهید

143 کاربر به "اما و اگرهای پلمپ رستوران های کیش" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرهای پلمپ رستوران های کیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید