برنامه همکاری 25 ساله با چین ارتباطی به رفت وآمد دولت ها ندارد

به گزارش سفر به هند، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین در خصوص اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر تعلل دولت چین برای تعویض دولت در ایران برای پیش بردن برنامه جامع همکاری 25 ساله گفت: وقتی یک دولت به ماه های پایانی خود می رسد و قرار است دولت جدیدی روی کار بیاید، این موضوع تاثیر خود را روی مراودات بین المللی خواهد گذاشت. اما برنامه جامع همکاری 25 ساله بین ایران و چین بر اساس این طراحی شده که وابسته به دولت ها نباشد، دقیقاً به همین علت این برنامه بلندمدت چیده شده، یعنی روابط بین نظام جمهوری اسلامی و چین است. از همین روی برای این مراودات فرقی نمی کند دولت آقای روحانی باشد یا دولت بعدی، چون قرار نیست که سلیقه دولت ها در این زمینه دخیل باشد.

برنامه همکاری 25 ساله با چین ارتباطی به رفت وآمد دولت ها ندارد

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

وی اضافه نمود: سعی بر این است که برنامه فراتر از دیدگاه های جناحی و دولتی باشد، از ابتدا نیز قرار شد این برنامه بین نظام جمهوری اسلامی و چین پیش برود به همین علت برای شکل گیری این روابط در سال 97 آقای لاریجانی به عنوان نماینده نظام به چین رفت. یعنی شخص دولتی برای این کار انتخاب نشد و آقای لاریجانی پیغام رهبری را به همراه 7 وزیر دولتی به چین رساند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین توضیح داد: این بدان معناست که برنامه ارتباطی با دولت ها ندارد و بعد از از آن سفر هم همانطور که دولت اظهار داشت آقای لاریجانی مسئول مدیریت مذاکرات بین ایران و چین برای برنامه جامع شد. آقای لاریجانی که هیچگونه سمت دولتی و مجلسی ندارد به عنوان نماینده نظام انتخاب و مسئولیت به ایشان سپرده شده و الان نیز مسئول این موضوع هستند و در دفتری که برای اینکار تاسیس شده مستقر هستند. تیم های مشاوره ای و کارگروه های تخصصی روی این مسئله کار می نماید و این موضوع هیچ ارتباطی به تغییر دولت ها ندارد.

حریری با تاکید بر لزوم تک صدایی در مذاکرات و پرهیز از اظهارنظرهای پراکنده گفت: تنها جایی که حق اعلام خبرهای موثق در این مورد را دارد و می تواند بگوید که دولت چین موافق یا مخالف است، فقط مرکزی است که برای این کار تأسیس شده و آقای لاریجانی آن را اداره می نماید. اگر کسی از موضع دولت چین صحبت می نماید در واقع نظرات شخصی خود را می گوید که می تواند مستند بر واقعیات نیز نباشد. قرار نیست شخص دیگری به جز مقام مسئولی که نظام معین نموده در این مورد اظهار نظر کند.

وی اضافه نمود: هرگونه اظهارنظر در این مورد که مصرف داخلی دارد و دعوای بین جناحی است، می تواند روی مذاکرات اثرات منفی بگذارد. بناست در مذاکرات یک صدا داشته باشیم و آن صدایی است که هم رهبری به آن حکم داده و هم دولت تایید نموده، بنابراین صداهای دیگر می تواند در فرایند مذاکرات اخلال ایجاد کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 772

به "برنامه همکاری 25 ساله با چین ارتباطی به رفت وآمد دولت ها ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه همکاری 25 ساله با چین ارتباطی به رفت وآمد دولت ها ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید