اقتصادمقاومتی به روایت جهانگیری، طیب نیا و دهقان

به گزارش سفر به هند، اسحاق جهانگیری در دومین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان فرصتی بی نظیر برای دولت یاد کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب تاکیدات ویژه ای نسبت به اجرای این سیاست ها دارند و این امر فرصت ویژه ای را برای دولت ایجاد نموده است تا با استفاده از ظرفیت های موجود همه قوا و نهادهای عمومی و غیردولتی، نسبت به پیاده سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی اقدام کند.

اقتصادمقاومتی به روایت جهانگیری، طیب نیا و دهقان

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ بروشور ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری دیدگاه ها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب نسبت به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، از همه دستگاه های اجرایی خواست بیش از گذشته به اجرای این سیاست ها همت بگمارند تا بتوانیم از فرصت ایجاد شده، استفاده مطلوب را داشته باشیم.

جهانگیری با بیان اینکه برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیازمند برنامه ای فراتر از اقدامات جاری و برنامه های توسعه ای کشور هستیم، اضافه کرد: بعضی از محورهای برنامه ششم توسعه منطبق با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تهیه شده است اما با این وجود باید برنامه ای جامع و عملیاتی که مورد اجماع همگان باشد، تدوین کنیم تا پس از تایید رهبر معظم انقلاب، آن را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به تدوین پیش نویس برنامه پیاده سازی و اجرای اقتصاد مقاومتی که توسط مشاور رییس جمهور در امور مالی تهیه شده و نیز برنامه هایی که در باب اقتصاد مقاومتی در ستاد مالی دولت و با موضوع سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تدوین شده است، خواهان تلفیق این برنامه ها و تبدیل آن به برنامه ای عملیاتی شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی فرصتی در جهت اصلاح ساختارهای ناکارآمد برای دولت فراهم نموده است، گفت: اقتصاد مقاومتی فرصتی را در اختیار دولت قرار داده است تا با اتکا به آن بتوانیم نظام اداری کشور را اصلاح نموده و ساختارها و مقررات دست و پاگیر پیش روی مدیران کشور را اصلاح کنیم.

در این نشست وزیر امور مالی و دارایی از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان یک رویکرد و جهت گیری یاد کرد و گفت: باید در کنار توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تمرکز ویژه ای بر سایر سیاست های کلی نظیر اصل 44 داشته باشیم، چراکه این سیاست ها مکمل یکدیگر هستند.

طیب نیا با بیان اینکه باید برنامه ای منسجم و قابل اجرا برای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین کنیم، بر لزوم برخورداری از نظام یکپارچه برنامه ریزی که همه سیاست های کلی را در بر گیرد، تاکید نمود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این جلسه لازمه اجرای صحیح سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را برخورداری از نگرشی جدید و تفکری نو دانست و با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری بر نیروی انسانی کشور، خواهان نوسازی ساختار، تغییرات عمده در سیاست ها و سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و پژوهش شد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت، معاون رئیس جمهور در امور مجلس، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشاور رئیس جمهور در امور مالی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضمن مرور روینمودها و مؤلفه های سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی اقتصاد پویا و پیشرو، به تشریح عملکرد دولت برای تدوین برنامه ای عملیاتی جهت تحقق و اجرای برنامه های سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی پرداخت و پس از توضیحاتی در مورد اقدامات مهم دولت در سال 93 برای اجرای اقتصاد مقاومتی، گزارشی از تدوین 18 جلد کتاب مشتمل بر مجموعه اهداف، سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی در دولت ارائه کرد.

در ادامه این نشست پس از بحث و تبادل نظر درخصوص راهکارهای پیاده سازی و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، مقرر شد با تلفیق، آنالیز و بازنگری در برنامه هایی که تا به امروز توسط دولت تدوین شده است، برنامه ای جامع و عملیاتی برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین گردد تا پس از تائید نهایی توسط رهبر معظم انقلاب اجرایی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 122

به "اقتصادمقاومتی به روایت جهانگیری، طیب نیا و دهقان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصادمقاومتی به روایت جهانگیری، طیب نیا و دهقان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید