چه عللی باعث ایجاد جوش در گوش می گردد؟

به گزارش سفر به هند، جوش داخل گوش در شکل های مختلف پدیدار می گردد، نظیر لاله گوش و کانال خارجی گوش. پوست گوش خارجی، غضروف گوش را پوشش می دهد و دارای مقداری چربی زیر پوستی است.

چه عللی باعث ایجاد جوش در گوش می گردد؟
زمانی که یک جوش در گوش رخ دهد آن کاملاً دردناک و ناراحت نماینده است در هر یک از گوش خارجی در داخل کانال گوش یا پشت گوش توسعه می یابد آن در اثر فعالیت باکتری در منافذ مسدود شده به وسیله سبوم و سایر ناخالصی ها رخ می دهد.

اگر چه جوش در گوش ممکن است در وهلۀ اول موضوع بزرگی به نظر نرسد، اما می توانند خیلی دردناک باشند.

چه دلیلی باعث ایجاد جوش در گوش شما می گردد؟

جوش های سر سفید زمانی اتفاق می افتد که چربی و یا سبوم منافذ پوست را ببندد. جوش سر سیاه هم در زمانی روی می دهد که سبوم در معرض هوا قرار گرفته و تیره رنگ گردد. کیسه ای که حاوی سبوم است در زیر پوست واقع شده است و امکان دارد بترکد و خارش ایجاد کند و یا حتی عفونی شده و ایجاد کیست و غده کند.

جوش داخل گوش در شکل های مختلف پدیدار می گردد، نظیر لاله گوش و کانال خارجی گوش. پوست گوش خارجی، غضروف گوش را پوشش می دهد و دارای مقداری چربی زیر پوستی است. پوست کانال گوش، دارای پیازهای مو (سلول های مو) است و بعلاوه غددی است که روغن و جرم گوش فراوری می نماید.

اگر این غدد بیش از حد فراوری چربی نمایند منجر به شکل گیری آکنه در گوش شما می گردد. آکنه بعلاوه زمانی روی می دهد که سلول های مرده پوست و یا باکتری در منافذ پوستی جمع شوند.

زمانی که چنین اتفاقی روی دهد، ممکن است شما در ناحیه ای که منافذ پوستی به وسیله باکتری ها و یا سلول های مرده پوستی احاطه شده ایجاد جوش و یا آکنه کند. اگر چربی باقی بماند و یا باکتری ها در منافذ پوست جمع شوند جوش داخل گوش ایجاد می گردد.

برخی از عوامل ایجاد جوش عبارتند از:

1- استرس

2- عدم توازن هورمونی

3- واکنش آلرژیک به رشد مو، مواد آرایشی بهداشتی

4- قرار گرفتن در معرض یک محیط آلوده یا پر از گرد و خاک

5- فراوری چربی بیش از مقدار غدد گوش

6- استفاده مشترک از هدفون یا هدست با دیگران

7- استفاده از هدفون های آلوده

8- فرو بردن اجسام یا انگشت آلوده در گوش

9- تماس یا شنا کردن در آب های آلوده

10- سوراخ کردن گوش به روشی کثیف و آلوده

11- استفاده از کلاه یا کلاه ایمنی به مدت زمان طولانی

جوش های گوش به اینخاطر خیلی دردناک هستند که پوست آن سفت است

چرا جوش های داخل گوش دردناک هستند؟

اگر تا به حال گوشتان جوش زده باشد، حتماً می دانید که چقدر آزاردهنده هستند؛ اگرچه اگر اجازه دهید به صورت مناسب درمان شوند، به ندرت خطرناک هستند. احتمال اینکه جوش باعث عفونت گوش گردد یا مایع جوش یواش یواش وارد گوشتان گردد، بسیار کم است.

جوش های گوش به اینخاطر خیلی دردناک هستند که پوست آن سفت است و مهمتر اینکه غضروف آنجا هست. هر گاه اطراف غضروف التهاب ایجاد شوید، نظیر اطراف بینی یا گوش، همیشه با درد زیاد همراه است.

درمان جوش گوش :برخلاف تمایل شخصی باید از ترکاندن جوش داخل گوش خودداری کرد. این کار قرمزی جای جوش را از بین می برد و یا ممکن است باعث بد تر شدن آن بگردد.

ترکاندن جوش داخل گوش به باکتری ها فشار وارد نموده و موجب می گردد تا باکتری به منافذ عمیق پوستی نفوذ کند. این کار موجب می گردد تا ناحیه جوش ملتهب شده و خارش بیشتری پیدا کند. اگر شما جوش را بترکانید و چرک زیر آن بیرون آمده و ممکن است باعث ایجاد زخم گردد.

اگر جوش عفونی گردد امکان دارد تبدیل به دمل گردد. این تبدیل جوش به دمل خود به خود انجام می گردد. بعلاوه به دلیل کنده شدن ، سوراخ کردن و یا فشرده شدن جوش که نوعی آسیب به ناحیه جوش محسوب می گردد، ممکن است جوش به دمل تبدیل گردد.

شما می توانید برای برطرف جوش های سطح پوستتان با استفاده از کمپرس گرم، جوش ها را نرم نموده و از روی پوست پاک سازی کنید. گرما چرک زیر جوش را به سطح پوست نزدیک می نماید و باعث می گردد تا به تنهایی چرک خشک و تخلیه گردد. در صورت تخلیه چرک جوش داخل گوش، سریعا محل مورد نظر را با دقت پاک کنید.

شما نباید ناحیه جوش را تحریک کنید و از پخش شدن باکتری جلوگیری کنید. از تمیز شدن ناحیه مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

پمادهای موضعی

درمان های موضعی برگرفته از ویتامین A بصورت بدون نسخه و با نسخه در اختیار شما قرار می گیرد. ترتینوئین معروف ترین پماد موضعی است که بدون نسخه در اختیار شما قرار می گیرد.

روغن درخت چای

خواص ضد باکتریایی قوی اسانس درخت چای با باکتری عامل جوش مبارزه می نماید خواص ضد التهابی آن تورم را کاهش و به فرایند شفا سرعت می بخشد.

یک قاشق چای خوری از روغن درخت چای را به9 قاشق چای خوری آب اضافه کنید.

با یک قاشق هم بزنید و مخلوط کنید.

با استفاده از یک گوش پاکن محلول را روی جوش بمالید.

این درمان را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید تا جوش به طور کامل شفا یابد.

جوش داخل گوش در شکل های مختلف پدیدار می گردد نظیر لاله گوش و کانال خارجی گوش

آنتی بیوتیک

پزشک ممکن است در مواردی که آکنه همراه با باکتری است آنتی بیوتیک هایی نظیر مینوسیکلین و داکسی سایکلین پیشنهاد دهد. اما باید مراقب مقاومت بدن به آنتی بیوتیک و درمان های آنتی بیوتیکی بود. این نگرانی ها در گذشته مسئله مهمی نبوده است.

چای کیسه ای سیاه

تانن موجود در چای التهاب را کاهش دهد در حالی که خواص قابض آن سبب خشک کردن جوش از داخل می گردد گرما از چای کیسه ای داغ، جوش تخفیف و درد را کاهش می دهد.

کیسه چای را در آب داغ به مدت 1 دقیقه قرار دهید.

با فشار، آب اضافی از کیسه چای را خارج و آن را در گوش خود، درست بالای جوش قرار دهید.

گوش خود را با یک لیف حمام گرم بپوشانید و آن را برای مدت 10 تا 15 دقیقه ترک کنید.

این درمان را دو بار در روز انجام دهید تا جوش درمان گردد.

پراکسید بنزوئیل

ترکیبات مختلفی از پراکسید بنزوئیل وجود دارد که در اختیار شما قرار می گیرد. برای آکنه هایی که شرایط وخیمی ندارند از پمادی بهره ببرید که دارای حداقل 5 درصد پراکسید بنزوئیل است.

توجه کنید استفاده از این نوع پماد ها در نزدیکی زخم و غشای مخاطی نظیر بخش داخلی بینی و دهان، استفاده نکنید.

شیر

آلفا هیدروکسی اسید موجود در شیر منافذ را غیر مسدود و سلولهای مرده پوست را حذف می نماید که به نوبه خود به فرایند بهبودی زخم ها و جوش سرعت می بخشد.

یک گلوله پنبه را در شیر خیس دهید و آن را فشار دهید.

از این توپ پنبه مرطوب برای پاک کردن جوش بر روی گوش خارجی بهره ببرید.

پنبه روی جوش را به مدت 10 دقیقه ترک کنید.

این منطقه را با آب ولرم تمیز کنید.

این درمان را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید.

دارو های سیستمیک

داروهای سیتمیک برگرفته از ویتامین A، نظیر ایزوترتینوئین، معمولا برای درمان آکنه های کیستی وخیم تجویز می شوند. این داروها تاثیر گذارند اما عوارض جانبی زیادی دارند.

زخم های آکنه ای و به خصوص آکنه وخیم، دردناک است. درمان مناسب و سریع برای این موارد با داروهای غیر استروئیدی، نظیر ایبوپروفن و ناپروکسن آغاز می گردد. پزشک شما ممکن است در صورت عدم بهبود با این دارو ها، نسخه دیگری را برای شما تجویز کند.

درمان های مختلف آکنه ممکن است تداخلات دارویی جدی داشته باشد. برای مثال آنتی بیوتیک ها تاثیر داروهای ضد بارداری را کاهش می دهند. برای درمان حساسیت به خورشید از برخی آنتی بیوتیک ها، ترکیبات ویتامین A و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می گردد.

ژل آلوئه ورا

ماده موثره ترکیب یافت شده در ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب قوی است که با از بین بردن باکتری جوش زا، التهاب و درد را کاهش می دهد.

مقداری از ژل آلوئه ورا را به انگشت خود زده و آن را به جوش بمالید.

بعد از سی دقیقه آن را با پنبه پاک کنید.

این درمان را دو بار در یک روز تکرار کنید.

منبع: سایت بیتوته

منبع: راسخون
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1204

به "چه عللی باعث ایجاد جوش در گوش می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عللی باعث ایجاد جوش در گوش می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید