پای کرونا به مراکز بهزیستی باز شد

به گزارش سفر به هند، عضو کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور از ثبت موارد مثبت ابتلا به کرونا در مراکز این سازمان خبر داد.

پای کرونا به مراکز بهزیستی باز شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، محمد نفریه عضو کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور درباره اقدامات اجرا شده در سازمان بهزیستی برای جلوگیری از شیوع کرونا گفت: کمیته ای با عنوان کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار در بهزیستی فعال کردیم که این کمیته از ماه گذشته کار خود را آغاز کرده است. اولین بخشنامه این کمیته در 5 بهمن ماه و یک ماه قبل از گزارش اولین مورد در کشور اعلام شد و پس از آن در 12 بهمن و 27 بهمن نیز بخشنامه های سختگیرانه ای اعلام کردیم. ما قبل از اعلام اولین مورد مبتلا به کرونا در کشور طی بخشنامه ای قرنطینه در مراکزمان را آغاز کردیم.

وی با اشاره به اقدامات اجرا شده در مراکز مختلف بهزیستی در سراسر کشور ادامه داد: سطح ایمنی و بهداشتی را در مراکز بالا بردیم و اتاق های قرنطینه در تمامی مراکز پیش بینی شد. ضدعفونی کردن متوالی مراکز، تب سنجی و علامت سنجی از دیگر اقدامات ما بود که برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز انجام دادیم.

عضو کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور شرح داد: با شیوع کرونا در کشور ما نیازهایمان را برای مراکز جمع بندی و اعلام کرده ایم تا توسط سازمان تهیه شود، اما همانطور که می دانید اقلام ضدعفونی کننده و بهداشتی بسیار گران شده است و بازار سیاه برای این اقلام ایجاد شده است و برخی اقلام مانند ماسک و گان یا اصلا در بازار پیدا نمی شود و یا به سختی تهیه می شود و ما در مراکزمان با این کمبودها روبرو هستیم.

نفریه با اشاره به راه اندازی پویشی برای تهیه مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای مراکز شبانه روزی توسط معاونت امور مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: مردم هر ساله در این ایام کمک هایی را به مراکز بهزیستی انجام می دادند و اقلامی مانند لباس و .... را به مددجویان ما اهدا می کردند، با توجه به شرایط ایجاد شده این کمپین را برای تامین نیازهای بهداشتی مراکز سالمندان و معلولان راه اندازی کردیم.

وی با اشاره به سرانه بهداشتی 30 هزار تومانی برای هر مددجو اظهار داشت: سرانه بهداشتی ماه اسفند به تمامی مراکز پرداخت شده است و چنانچه نیاز باشد، برای ماه بعد نیز پرداخت خواهد شد اما یکی از مسائل مراکز بهزیستی این است که با وجود دریافت این سرانه برخی از اقلام یا در بازار موجود نیست و یا باید هزینه گزافی برای تهیه آن بپردازند. البته در خصوص تهیه این تجهیزات هماهنگی هایی با وزارت صمت و آقای نوبخت شده است. همچنین با تعزیرات نیز مذاکراتی داشته ایم تا بخشی از مشکوفات شان را برای توزیع در مراکز بهزیستی در اختیار ما قرار دهند.

کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: بسکمک از استان ها اقلام مورد نیازشان را توسط ستادهای مبارزه با کرونا دریافت کرده اند، اما همچنان این کمبود در بسکمک از مراکز بهزیستی در استانهای مختلف وجود دارد. ما نیز سعی کرده ایم در استان هایی مانند گیلان که نتوانستند اقلام مورد نیازشان را تامین کنند از دیگر استان ها اقلام مورد نیاز را برای آنها ارسال کنیم. ما تمام تلاش مان را برای تامین این اقلام می کنیم، اما با سختی های بسکمک روبرو هستیم.

نفریه در پاسخ به این سوال که آیا مورد مبتلا به ویروس کرونا در مراکز بهزیستی گزارش شده است، گفت: سه روز پیش اولین موارد مثبت در برخی از مراکز بهزیستی گزارش شده است و در حال حاضر 4 مورد مثبت که شامل سه مورد در مراکز سالمندان و یک مورد در مراکز نگهداری معتادان متجاهر گزارش شده است. اما حال عمومی این افراد خوب است و مورد فوتی تا به امروز گزارش نشده است.البته موارد مشکوک داریم که خوشبختانه مثبت نشده اند و با توجه به اینکه در پیک آنفولانزا هستیم افراد به آنفولانزا دچار شده اند و ما افراد مشکوک را قرنطینه کرده ایم.

وی درباره شیوع کرونا در بین پرسنل مراکز بهزیستی اظهار داشت: یک مورد در میان پرسنل مشکوک گزارش شده بود که خوشبختانه مثبت نشده است.

کمیته پیشگیری از بیماری های واگیردار سازمان بهزیستی کشور درباره تعطیلات عید نیز گفت: لغو مرخصی مددجویان در ایام عید هم ادامه دارد، چراکه دید و بازدیدها و مرخصی هم برای مددجویان و هم برای خانواده ها خطرناک است، اما از طریق تلفن می توانند با خانواده هایشان در ارتباط باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 199

به "پای کرونا به مراکز بهزیستی باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای کرونا به مراکز بهزیستی باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید