حضور و غیاب هوشمند، سریع و دقیق با الیت

به گزارش سفر به هند، یکی از بخش های سیستم های اداری که همزمان با فناوری های مدرن جهان در حال تغییر و به روزرسانی است، بخش حضور و غیاب نیروی انسانی است.

حضور و غیاب هوشمند، سریع و دقیق با الیت

این بخش که در چند سال اخیر تغییرات شگفت انگیزی داشته و از جدیدترین فناوری های دنیا در آن استفاده می گردد، در روزگار فعلی که بیماری ویروسی کرونا دنیا را به تسخیر خود در آورده همچنان در حال پیشرفت است.

فناوری تشخیص چهره برای بسیاری از فضاهای امنیتی یا محصولاتی مثل گوشی تلفن همراه، شاید عادی باشد. اما برای شرکت ها و دفاتر اداری در دوره همه گیری کووید 19 به یک ضرورت تبدیل شده است؛ زیرا امکانات قبلی نظیر شناسایی به وسیله اثر انگشت ممکن است زمینه های انتقال بیماری را فراهم آورد.

در این شرایط، مدیران شرکت کامپیوتری علم وصنعت تصمیم می گیرند با تکیه بر دانش بومی و با به کارگیری مهارت متخصصان داخلی، نمونه ایرانی سخت افراز و نرم افزار تشخیص چهره را فراوری نمایند تا سازمان ها و شرکت ها بتوانند با هزینه کمتر، دسترسی بهتری به این فناوری رایج در دنیا داشته باشند.

حمیدرضا سعدا...، مدیر فروش شرکت کامپیوتری علم وصنعت نوید با اشاره به سابقه فراوری محصولات مختلف در این شرکت می گوید: شرکت ما از سال 71 تجربه کار در حوزه سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط با حضوروغیاب را داشته و در سال 98 اقدام به دریافت مجوز دانش بنیان نموده است. ما کوشش می کنیم پابه پای فناوری های روز دنیا جلو برویم و به احتیاجهای داخلی هم توجه کنیم. بر همین اساس دقیقا از زمانی که کرونا شایع شد تصمیم به ساخت و طراحی سیستم تشخیص چهره را گرفتیم و تقریبا 10 ماهه آماده شد و به بازار آمد. لازم به ذکر است شرکت علم و صنعت نوید در حال حاضر 110 نفر نیروی کار مستقیم و 300 همکار در نمایندگی های سراسر کشور دارد.

محصولات شرکت

علم و صنعت نوید در یک نگاه دستگاه های کارت بارکد، مگنت، کارت های بدون تماس هوشمند و فناوری بیومتریک تشخیص اثر انگشت، نمونه هایی از کارهای قبلی شرکت علم و صنعت نوید بوده است و در حال حاضر با ارائه سیستم جامع حضور وغیاب در بخش نرم افزاری به اسم ETS (سرواژه Elmosanat Total System) و دستگاه سخت افزاری با نام الیت عرضه می گردد. سعدا...، مدیر فروش شرکت می گوید: اکنون 50 نمایندگی در سراسر کشور داریم که خدمات فروش و پشتیبانی را ارائه می دهند.

صادرات به دیگر کشورها

دستگاه هایی که علم و صنعت نوید فراوری می نماید به همراه نرم افزاهای طراحی شده توسط برنامه نویسان ایرانی به 16کشور از جمله عربستان (قبل از تحریم) ، افغانستان ، سوریه، عراق و چند کشور آفریقایی صادر شده است.

چشم انداز شرکت علم و صنعت برای ورود به حوزه اینترنت اشیا

مهندس سعدا... می گوید: با توجه به این که فناوری های روز در زندگی همه ما وارد شده اند قصد داریم به یکی دیگر از حوزه های مهمی که در آینده نه چندان دور بخش های مختلف زندگی و کار ما را تحت تاثیر قرار می دهد وارد شویم و آن حوزه اینترنت اشیاست. این فناوری برای کنتورهای آب و برق و گاز می تواند بسیار کاربردی باشد و شرکت ما در کوشش است با دانش بومی در این حوزه زمینه لازم را برای اجرایی کردن اینترنت کنتورها و قرائت از راه دور فراهم کند.

به این ترتیب دیگر احتیاج به اعزام کارشناس برای خواندن کنتور از بین می رود و میزان مصرف به سرعت و بدون مشکل به وسیله اینترنت به سازمان ها و شرکت ها اعلام می گردد.

حوزه بعدی که اینترنت اشیا می تواند در آن بسیار مفید و کاربردی باشد خودروها هستند. فرض کنید شرکت خودروسازی که اعلام می نماید گارانتی پس از فروش دارد بتواند بعد از مدتی به شما اطلاع دهد روغن خودرویتان، روغن ایده آلی نیست و باید تعویض گردد. این از حوزه هایی است که به طور جدی قصد داریم در آن فعالیت کنیم و محصول داخلی به بازار ارائه دهیم.

چالش های حرکت در راستا فراوری ملی

مدیر فروش شرکت علم و صنعت نوید می گوید: متاسفانه محصولات رقیب چینی می تواند به وسیله قاچاق وارد کشور گردد و به راحتی دستگاه های حضورو غیاب خود را به ایران بفروشد. مهم ترین سرمایه شرکت نیروی انسانی آن می باشد که با توجه به تخصصی بودن فعالیت های شرکت حفظ آنها از اولویت های اول است . متاسفانه در سال های اخیر به دلایل متعددی نگهداری نیروی متخصص دشوارتر شده است و بسیاری از نیروهای زبده و با دانش بالا به قصد مهاجرت از شرکت رفته ، موجب بروز خسارت زیادی به شرکت شده است.

موضوع قاچاق و واردات غیر قانونی دستگاه های مشابه چینی از جمله مسائل فعالیت های شرکت است که در رقابت با چنین محصولاتی انرژی و هزینه فراوانی به شرکت تحمیل می نماید. به خصوص در مواردی که به مجوزهای مختلف سازمان های دولتی احتیاج است، وجود قوانین دست و پا گیر و بروکراتیک انجام هر فعالیت ساده ای را به یک پروژه زمان گیر و پر هزینه تبدیل نموده است؛ به طور مثال شاید بهتر باشد بین سازمان های دولتی استعلا م هایی نظیر مفاصا حساب بیمه و مالیات مکانیزه گردد تا برای هر فعالیتی احتیاج به مراجعه مکرر نباشد.

مزیت های شرکت علم و صنعت نسبت به رقبا

کاهش قیمت نسبت به نمونه خارجی: مدیر فروش این شرکت می گوید: یکی از نکاتی که باعث شد به فکر فراوری نمونه ایرانی دستگاه تشخیص چهره بیفتیم، قیمت بالای نمونه های خارجی بود که بین 6 تا 8 میلیون تومان هزینه می بُرد. در حالی که نمونه فراوریشده در شرکت ما که در حال حاضر تنها دستگاه تشخیص چهره در ایران است که صفر تا صدش بر اساس دانش بومی ساخته شده است، حدود 4 میلیون تومان قیمت دارد.

انعطاف متناسب با احتیاج مشتری: هر مشتری متناسب با احتیاج خودش سفارش هایی دارد و علم و صنعت نوید قابلیت ایجاد تغییر و اعمال نکاتی که برای مشتری مهم است را فراهم آورده است. نرم افزار و سخت افزاری که از طرف شرکت ارائه می گردد قابلیت تطبیق با دیگر سیستم ها را دارد؛ مثلا ممکن است سفارش دهنده بخواهد امکانات یا سرویس های خاصی را برای برخی از کارمندان به محض ورود و شناسایی شدن ارائه بدهد. برای این حوزه احتیاج است هماهنگی خاصی بین نرم افزار و بخش سخت افزاری وجود داشته باشد که زمینه اجرایی آن در این محصول فراهم شده است.

توجه به شرکت های کوچک: از آنجا که معیار معین هزینه خرید دستگاه ها بر اساس ظرفیت ذخیره سازی چهره و اثرانگشت است، دستگاه های حضور غیاب برای شرکت های کوچک هم طراحی شده اند. یعنی برای مراکزی که نیروی کار کمتری دارند تا لازم نباشد آنها هم دستگاه های با قابلیت های زیاد و گران قیمت را بخرند. ضمن این که به منظور حمایت از شرکت های کوچک احتیاج نیست هزینه ای برای نرم افزار پرداخت نمایند و این بخش برایشان کاملا رایگان است.

قابلیت تعمیر با هزینه کم: حسن دیگر دستگاه تشخیص چهره الیت، قابلیت تعمیر سریع و راحت آن است. زیرا تمام قطعات آن در داخل کشور ساخته شده است و به آسانی قابلیت تعمیر و تعویض قطعه را دارد. در حالی که نمونه های خارجی قطعات بسیار گران قیمتی دارد که گاهی ممکن است اصلا پیدا نگردد و مصرف نماینده ناچار به خرید مجدد دستگاه گردد.

مریم ملی - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 921

به "حضور و غیاب هوشمند، سریع و دقیق با الیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور و غیاب هوشمند، سریع و دقیق با الیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید