موافقت نمایندگان با کلیات طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی

به گزارش سفر به هند، تهران (پانا) - نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی به صورت دوشوری موافقت کردند.

موافقت نمایندگان با کلیات طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی

کنندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان برسی گزارش کمیسیون اجتماعی با کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی به صورت دوشوری با 179 رأی موافق، 44 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 255 کننده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ولی ناماعیلی کننده مردم گرمی در مجلس در تشریح طرح اصلاح ماده (5) قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی گفت: این طرح به نفع کارگران است زیرا اکنون فقط 800 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفری کارگران تحت پوشش بیمه هستند و 600 هزار نفر از آنها بیمه نیستند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی شرح داد: اکنون میلیون ها نفر از خانواده های اقشار کارگری چشمشان به مجلس انقلابی است زیرا در شرایط کنونی برای بیمه این افراد 9 هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد و اگر این طرح تصویب نشود، افراد نو نمی توانند احراز شوند.

این کننده مردم در مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: این قشر ضعیف هیچ پارتی ندارند و تمام امیدشان به کنندگان مجلس یازدهم است لذا باید برای بهبود شرایط زندگی این افراد تلاش مضاعفی صورت گیرد.

محمدباقر قالیباف در جریان بررسی این طرح گفت: با توجه به حساسیت موضوع بیمه کارگران و همچنین طرح های متعددی که در این رابطه ارائه شده و مغایرت با اصل 57 و 75 در هیأت رئیسه تصمیم گرفته شد به این امر به صورت دوشوری رسیدگی شود لذا طرح مذکور به صورت دوشوری به رأی گذاشته می شود.

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی هم در جریان بررسی طرح مذکور گفت: طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی سبب استقرار نظام تأمین اجتماعی فراگیر می شود.

وی شرح داد: اکنون 850 هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند در حالی که با توجه به منابع برای 70 درصد آنها کسری وجود دارد و فقط برای 30 درصد از بیمه شدگان منابع وجود دارد لذا با این طرح می توان برای 5 میلیون نفر کارگر و افراد تحت تکفل آنها بیمه پایدار در نظر گرفت که نشان می دهد کار بزرگی در کمیسیون اجتماعی مجلس اجرا شده است.

محمدحسین فرهنگی در مخالفت با کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی گفت: مسائلی مانند بیمه کارگران ساختمانی، قانون دارد و قانون دارای ضابطه است و ضوابط سال هاست که اجرا می شود؛ شرایط قیمت مسکن مطلوب نیست و شرایط بدی بر بازار مسکن حاکم است و باید تصمیمات درستی بگیریم که افزایش قیمت مسکن را در پی نداشته باشد.

کننده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: در این طرح تشخیص قیمت زمین و تعیین تکلیف آن به کارشناس ارجاع می شود و مفاسد زیادی را در پی خواهد داشت و همچنین با تصویب آن جهت را برای ایجاد عوارض بسیار گسترده ای در بحث مفاسد نو باز می کند.

وی ادامه داد: تصویب این طرح ، افزایش حق بیمه و کند شدن نوسازی بافت فرسوده را در پی خواهد داشت و قانون خوبی که سال هاست در حال اجرا است را دچار مشکل می کنیم و مسائل زیادی را برای مردم، شهرداری ها و دستگاه های متولی ایجاد می کند. همچنین 8 تا 10 برابر حق بیمه بافت فرسوده را افزایش داده و در این شرایط تورمی مسائل زیادی به وجود خواهد آمد.

فرهنگی یادآور شد: انتظار داریم اگر طرح تصویب شد، دوشوری شود تا در کمیسیون مشترک بررسی و مسائل آن برطرف شود.

حسینعلی حاجی دلیگانی به نام دیگر مخالف کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی با انتقاد از اینکه این طرح هزینه های ساختمان سازی را افزایش می دهد، گفت: با این طرح می خواهیم مشکل 1.5 میلیون نفر را حل کنیم اما مسائل چندین میلیون نفر را افزایش می دهیم؛ هزینه های عوارض شهرداری و نظام مهندسی بسیار بالاست و در توان جوانان نیست البته از سویی برخی مراجع تقلید فتوایی دادند و اظهارنظری کردند که بر اساس آن نمی توان از همه ساختمان ها مبلغی را بگیریم در حالی که افراد بیمه شده ممکن است امورات ساختمان سازی را انجام ندهند.

کننده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس ادامه داد: اینکه کارگران ساختمانی باید بیمه شوند، درست است و در حوزه انتخابیه اینجانب چندین نفر در نوبت هستند اما مگر از سایر افرادی که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند به همین نحو حق بیمه دریافت می کنیم؛ مجلس انقلابی در قانون بودجه 1400 بیشترین حمایت ها را از تأمین اجتماعی داشته که در طول تاریخ بی سابقه بوده اما متأسفانه این سازمان عکس عمل کرده و بیمه قالیبافان و کارگران ساختمانی را قطع می کند.

وی یادآور شد: چرا باید از کسانی که درآمد کمتری دارند حق بیمه بیشتری دریافت شود، کارگران ساختمانی باید مانند سایرین از مزایای بیمه برخوردار شوند البته اگر این طرح دوشوری شود شاید مسائل آن حل شود اما اگر بر اساس شرایط فعلی باشد مسائل را افزایش خواهد داد.

محسن زنگنه به نام مخالف آخر گفت: بر اساس قانون، دولت باید بیمه کارگران ساختمانی را پرداخت کند اما متأسفانه به وظایفش عمل نکرده و کنندگان با ارائه طرحی می خواهند از جیب سازنده، کارفرما و مالک حق بیمه را پرداخت کنند.

کننده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس ادامه داد: اگر این طرح تصویب شود، سالانه 11 هزار میلیارد تومان بر حوزه صنعت بار مالی وارد می کند در حالی که در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها قرار داریم و باید از صنعت حمایت کنیم، کسی مخالف بیمه کارگران ساختمانی نیست اما این طرح هزینه های ساخت و ساز را افزایش و ساخت و سازها را کاهش می دهد و بیکاری را در پی دارد و نباید طرحی را تصویب کنیم که در تولید کشور تأثیر می گذارد.

وی ادامه داد: حتی آقای قادری به نام طراح این طرح با آن مخالف است و متأسفانه کمیسیون اجتماعی برای بررسی آن وقت زیادی نگذاشته، باید مراقب تبعات این طرح باشیم، البته طرح مشکل شرعی هم دارد و می خواهیم از کارفرما زمانی که ساخت و سازی را انجام نداده با اضافه نمودن هزینه هایش پولی را از آن دریافت و به جیب تأمین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی بریزیم.

زنگنه یادآور شد: این طرح به ضرر تولید، کارگر و ساخت و ساز است و انتظار داریم کنندگان اجازه ندهند در سال حمایت از تولید 11 هزار میلیارد را به تولید تحمیل کنند

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1080

به "موافقت نمایندگان با کلیات طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت نمایندگان با کلیات طرح اصلاح بیمه کارگران ساختمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید