مهلت 10 روزه مجلس به دولت، نفت خام را به بخش خصوصی بدهید

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران:کاهش فضای صاردات محصولات نفتی و پتروشیمی ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا، باعث شده قوانین جدیدی برای استفاده از محصولات این حوزه نهایی گردد.

مهلت 10 روزه مجلس به دولت، نفت خام را به بخش خصوصی بدهید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در دوره برجام، میزان صادرات نفت ایران به مرز 2.5 میلیون بشکه نفت در روز نیز رسیده بود و به نظر می رسید در صورتی که محدودیت ها کنار بروند، ایران توان افزایش صادرات در این حوزه را نیز داشته باشد. با این وجود با روی کار آمدن دولت ترامپ میزان صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافت و در ماه هایی از سال گذشته کاهش داشت.

در چنین شرایطی، اقتصاد ایران که برای مدتی طولانی به نفت وابسته مانده بود، با مسائل و محدودیت های جدید روبرو شد و یکی از آنها نحوه استفاده از نفت خام موجود در کشور و چگونگی تامین خوراک پتروشیمی ها بود، در این زمینه کوشش شد راهکارهایی اجرایی گردد اما در نهایت به نظر می رسد حتی قوانین مصوب سال های گذشته نیز به مرحله اجرا نرسیده اند. یکی از این قوانین، قانون پتروپالایشگاه ها و مصوبه تنفس خوراک به این واحدها بوده که بر اساس صحبت های رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، بعد از دو سال هنوز اجرایی نشده است.

رضا پدیدار درباره جزییات اجرایی این قانون گفته است: فراوری فرآورده های پالایشگاهی در کشور به دلیل اعمال تحریم ها و از طرفی شیوع جهانی ویروس کرونا، به حد مازاد از ظرفیت رسیده، از این رو، قانون تنفس خوراک به پتروپالایشگاه ها از محل صندوق توسعه ملی که مصوب سال 1398 است تا به امروز به مرحله اجرا نرسیده است.

او با اشاره به تصویب قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی، در سال پایانی مجلس دهم، گفت: این قانون با هدف ایجاد پتروپالایشگاه ها و در راستای بهینه سازی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده های پالایشگاهی مصوب شد و بر اساس آن، مقرر شد تا خوراک نفت خام برای فراوری محصولات پتروپالایشگاهی به بخش غیردولتی داده گردد.

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، بر طبق مصوبه مجلس، برای سرمایه گذاران مجتمع های پتروپالایشگاهی یک دوره تنفس خوراک نفت خام که مدت زمان آن را نیز قرار است وزارت نفت مشخص و اعلام کند، در نظر گرفته شد و زمان پرداخت آن نیز به پس از بهره برداری از واحدهای احداث شده موکول شده است.

پدیدار، اضافه نمود: بر اساس قانون مذکور، دولت موظف شد تا طرح های ارجاع شده پتروپالایشگاهی از سوی سرمایه گذاران را آنالیز کند و سقف خوراک نفت خام اعطایی به این واحدها نیز از 2 میلیون بشکه در روز تجاور نکند و این خوراک نیز فقط باید در اختیار بخش غیردولتی و با هدف جذب سرمایه گذاری های مردمی تخصیص داده گردد، اما پس از گذشت نزدیک به دو سال از تصویب این قانون، برگزیدگان پروژه های پتروپالایشگاهی هنوز از سوی دولت برای معرفی به صندوق توسعه ملی و مشخص سقف تنفس خوراک اعلام نشده است.

به گفته رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران، رکود مالی، در کنار تحریم ها و نیز پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا، منجر به آن شد تا دولت از اجرای قانون پتروپالایشگاه ها مستاصل بماند و این در حالی است که نمایندگان مجلس، برای دولت فرصت 10 روزه جهت اجرای این قانون مشخص نموده اند.

وی همچنین توضیح داد که در قانون پتروپالایشگاه ها، مجوز صادرات فرآورده های فراوریی این بخش به بخش خصوصی دیده شده و اجرای آن، می تواند زمینه رشد و توسعه صنعت کشور را فراهم کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 951

به "مهلت 10 روزه مجلس به دولت، نفت خام را به بخش خصوصی بدهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلت 10 روزه مجلس به دولت، نفت خام را به بخش خصوصی بدهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید