منطقه کردستان عراق نخست وزیر شدن الزرفی را منوط به موافقت جریان های شیعی دانست

به گزارش سفر به هند، دفتر ریاست منطقه کردستان عراق نخست وزیر شدن عدنان الزرفی برای دولت آینده عراق را منوط به موافقت جریان های شیعی دانست و بر ضرورت اتحاد و وحدت کلمه تاکید نمود.

منطقه کردستان عراق نخست وزیر شدن الزرفی را منوط به موافقت جریان های شیعی دانست

به گزارش گروه بین الملل سفر به هند، دفتر ریاست منطقه کردستان عراق تاکید نمود که موضوع مامور شدن عدنان الزرفی برای تشکیل کابینه عراق منوط به موافقت جریان های شیعی است.

فوزی حریری رئیس دفتر منطقه کردستان عراق گفت: نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان طی روزهای اخیر تماس های متعددی با عدنان الزرفی مامور تشکیل کابینه جدید عراق داشته و خود آقای الزرفی نیز تماس های متعددی را با منطقه کردستان درباره مسئله تشکیل کابینه داشته است.

حریری درباره موضع منطقه کردستان نسبت به نخست وزیر شدن الزرفی گفت: رئیس منطقه کردستان عراق تاکید نمود که مسئله ای با موضوع تایید الزرفی ندارد و هر زمانی که الزرفی بتواند جلسه ادای سوگند در مجلس برگزار کند منطقه کردستان از او پشتیبانی خواهد نمود.

این مسئول منطقه کردستان عراق در عین حال تاکید نمود: موضوع مامور شدن الزرفی منوط به جریان های شیعی است و منطقه کردستان این را به خوبی درک می نماید؛ بنابراین تنها چیزی که ریاست منطقه کردستان می خواهد وحدت کلمه و وحدت صفوف طرف های کُرد در دوره مذاکرات برای تشکیل دولت جدید است.

ائتلاف شیعی الفتح و ائتلاف شیعی دوله القانون با یکدیگر فراکسیون البناء را تشکیل داده اند که از سوی رئیس مجلس عراق به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس عراق معرفی شده است و بر اساس قانون اساسی اکثریت مجلس عراق که متعلق به شیعیان است باید مامور تشکیل کابینه را برگزینند.

گروه های شیعی عراق تا به امروز بر سر نام نامزد نخست وزیری عراق به تفاهم نرسیدند از همین رو برهم صالح رئیس جمهور عراق 27 اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد.

الزرفی از اعضای فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه های مجلسی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن طبق قانون 30 روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند که با وجود مخالفت گروه های اصلی شیعی که اکثریت را در مجلس تشکیل می دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می رسد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 261

به "منطقه کردستان عراق نخست وزیر شدن الزرفی را منوط به موافقت جریان های شیعی دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه کردستان عراق نخست وزیر شدن الزرفی را منوط به موافقت جریان های شیعی دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید