وحیدی: همه دستگاه ها به وظیفه قانونی در ایمن سازی ساختمان ها عمل کنند

به گزارش سفر به هند، وزیر کشور با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر لزوم نظارت مؤثرتر بر ایمن سازی ساختمان ها، گفت: لازم است همه دستگاه ها با عمل دقیق به وظیفه خود در ایمن سازی سازه ها کمک کنند تا دیگر شاهد تکرار حوادث تلخ در کشور نباشیم.

وحیدی: همه دستگاه ها به وظیفه قانونی در ایمن سازی ساختمان ها عمل کنند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، احمد وحیدی وزیر کشور عصر دوشنبه در کارگروه ایمن سازی ساختمان های پرخطر که با حضور کنندگان دستگاه ها در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: پس از حادثه تلخ ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان، ریاست محترم جمهوری در جلسه هیات دولت بر نظارت بر طرح های عمرانی تاکید کرد و ابلاغیه ای هم از سوی وزارت کشور به استانداران سراسر کشور برای نظارت میدانی فعال بر طرح های بزرگ ساختمانی صادر شد.

وی ادامه داد: براساس این ابلاغیه استانداران مامور رسیدگی به امر خطیر نظارت بر ایمنی ساختمان ها در کشور هستند و بایستی با رصد دقیق، با هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز و خارج از اصول استاندارد، برخورد قانونی لازم را داشته باشند.

وزیر کشور با بیان اینکه حادثه متروپل نشان داد که باید کار نظارت از همان مرحله اولیه طراحی و انتخاب مکان، به صورت جدی دنبال شود، اضافه کرد: داشتن پروانه فعالیت و مهم تر از همه خاتمه کار ساختمان شرط اساسی در بهره برداری است و نباید هیچ بنا و سازه ای بدون طی فرایند قانونی به مرحله بهره برداری برسد.

وحیدی در این خصوص از استانداران سراسر کشور خواست: در صورت تشخیص مغایرت با فرایند های قانونی از سوی مجریان ساختمان، باید سریعا ورود کرده و به جای رای به جریمه به مرحله رای به تخریب با هماهنگی مراجع ذی صلاح اقدام کنند.

شناسایی ساختمان های پرخطر در کلان شهر های کشور از دیگر محور های مورد اشاره وزیر کشور در نشست امروز بود که گفت: در این زمینه می توانیم با طراحی سامانه از تمامی ظرفیت ها اعم از مهندسان و فعالان عرصه ساختمان با گزارش رسمی نهاد های ذی ربط درحوزه ساختمانی، به شناسایی سازه های پرخطر اقدام کنیم.

وی در ادامه با استماع گزارش کنندگان دستگاه ها، گفت: براساس گزارش ارائه شده 1485 ساختمان بالای 12 طبقه در کلان شهر تهران وجود دارد که باید در گام نخست، ارزیابی از استحکام ساختمان و در گام بعدی و در صورت نیاز ایمن سازی و مقاوم سازی لازم انجام شود.

وحیدی با اشاره به اینکه حفظ جان مردم عزیز کشور وظیفه همه ما است، اضافه کرد: باید با نظارت دقیق با متخلفان حوزه ساختمان سازی و طرح های بزرگ برخورد به موقع صورت گیرد.

بررسی شرایط بافت های فرسوده در کشور از دیگر محور های نشست امروز بود و در این خصوص وزیر کشور اظهار کرد: بافت های فرسوده، محلی برای فرو ریزی و ریزش است و در این خصوص شرکت بازآفرینی شهری باید جدی تر از همیشه به رسالت خود در نوسازی و احیای بافت های فرسوده عمل کند.

وحیدی با تاکید بر لزوم تدقیق وظایف و ماموریت دستگاه ها در حوزه ایمن سازی ساختمان ها، شرح داد: دستگاه های مختلف نظیر سازمان ملی استاندارد با نظارت بر مصالح ساختمانی، وزارت کار با نظارت دقیق بر ایمنی کارگران در ساختمان و مهم تر از همه سازمان نظام مهندسی بر ایمنی سازه ها بیش از گذشته در عمل به وظایف قانونی شان اهتمام داشته باشند.

موضوع نظارت بر طرح های عمرانی دستگاه های دولتی، دیگر محور مورد اشاره وزیر کشور بود و اضافه کرد: در این خصوص هم باید استاندارد های لازم از جمله داشتن خاتمه کار و رعایت ضوابط آتش نشانی به صورت جدی تر مورد توجه قرار گیرد.

وحیدی به مساله ارزیابی ایمنی ساختمان ها هم توجه کرد و گفت: براساس نص صریح قانون، این وظیفه بر عهده مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است و باید اهتمام لازم در این خصوص صورت گیرد.

وی همچنین به چالش فرونشست ها در کلان شهر های کشور اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص دستگاه هایی نظیر سازمان نقشه برداری، سازمان جغرافیایی و زمین شناسی مسئولیت دارند که لازم است با تکمیل و پایش دقیق اطلاعات، طرح های عملیاتی برای مدیریت این مساله ارائه دهند.

وی در خاتمه گفت: مساله افزایش ایمنی سازه ها موضوعی پایدار و راهبردی برای توسعه کشور است و همه دستگاه ها باید به وظیفه قانونی شان در مقاوم سازی ساختمان ها که مستقیم با جان مردم سر و کار دارد؛ عمل کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1440

به "وحیدی: همه دستگاه ها به وظیفه قانونی در ایمن سازی ساختمان ها عمل کنند" امتیاز دهید

1 کاربر به "وحیدی: همه دستگاه ها به وظیفه قانونی در ایمن سازی ساختمان ها عمل کنند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحیدی: همه دستگاه ها به وظیفه قانونی در ایمن سازی ساختمان ها عمل کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید