مقدمه چینی دولت انگلیس برای عادی سازی تنفر علیه مسلمانان

به گزارش سفر به هند، وزیر کشور انگلیس پس از فروکش کردن اعتراض های عمومی به لایحه افزایش قدرت و اختیارات سرکوبگرایانه پلیس، از این نهاد امنیتی خواسته تا خشونت های مرتبط با تنفر را که پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) علیه مسلمانان این کشور شدت گرفته، ثبت نکند.

مقدمه چینی دولت انگلیس برای عادی سازی تنفر علیه مسلمانان

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

نشریه تایمز چاپ لندن روز دوشنبه به نقل از منابع نزدیک به دولت گزارش داد که پریتی پتل طی نامه ای به دانشکده افسری اعلام نموده که آن بخش از محتوای آموزشی را درباره ثبت تحولاتی که به گفته او، جرمی در آن ها رخ نداده حذف کند. پتل دو ماه پس از آن که نتوانست دلیل قانع نماینده ای برای ناپدید شدن ده ها هزار پفراینده کیفری از سامانه پلیس ارائه کند، اکنون ادعا نموده که این اسناد در سوء پیشینه افراد ثبت و اعتبار آن ها را خدشه دار می نماید.

چندی پیش گزارش شد که اطلاعات مربوط به اثر انگشت، مشخصات ژنتیکی و سوابق دستگیری 150 هزار سابقه دار از سامانه اطلاعات پلیس انگلیس ناپدید شده است. وزیر کشور انگلیس این مساله را به یک نقص فنی نسبت داد و از ارائه پاسخ در این زمینه طفره رفت.

اکنون پویش های مدافع آزادی بیان از طرح پتل که به ادعای آن ها زمینه را برای ابراز عقاید بدون جرم انگاری فراهم می نماید استقبال نموده اند. آن ها تاکید دارند که فرآیند ثبت خشونت های مرتبط با تنفر باید به طور کامل از سامانه پلیس حذف گردد. بعضی مدافعان حقوق بشر هم ادعا می نمایند که دولت در جهت درستی گام برداشته، زیرا ثبت حوادث مرتبط با تنفر از پایه و اساس اشتباه است

این درحالیست که بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، ضریب خشونت علیه مسلمانان و حوادث مرتبط با اسلام هراسی در بخش هایی از انگلیس تا 80 درصد پس از برگزیت افزایش داشته و پلیس نسبت به پیگیری این موارد کوتاهی می نماید.

یافته های دانشگاه نیوکاسل و نورثامبریا حاکیست؛ سه چهارم مسلمانان بر این باورند که فضای تنفر علیه آنها در جامعه رو به افزایش بوده و 68 درصد می گویند، روزانه شکلی از اسلام هراسی را تجربه نموده اند.

در این گزارش به نمونه هایی اشاره شده که چگونه مسلمانان در سطح جامعه تحقیر شده و به آنها عبارت های توهین آمیزی نسبت داده می گردد. حملات به مساجد و مراکز اسلامی و تخریب ساختمان عبادی از دیگر نمونه هایی است که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است.

بیشتر تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در سال های اخیر، تعداد حملات علیه مسلمانان همیشه فرایند صعودی داشته است. بعضی گروه های مسلمان در انگلیس بر این باورند که دولت عزم جدی برای برخورد با اسلام هراسی ندارد.

از نگاه کارشناسان، سیاست های ضد مهاجرتی در کنار خیزش جریان های راست افراطی در شکل گیری و تشدید تفکرات اسلام هراسی نقش مؤثری داشته است.

حجت رمزی مسؤول شعبه آکسفوردشایر مؤسسه تل ماما در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد که از نظر او، وضع مسلمانان انگلیس به لحاظ اسلام هراسی وخیم تر شده است. وی، خروج از اتحادیه اروپا را یکی از عوامل تشدیدنماینده اسلام هراسی نامید.

به گفته وی، یکی از مسائل عمده بر سر مبارزه با اسلام هراسی، نبود تعریف دقیق از این پدیده است. این فعال مدنی اصطلاح اسلام هراسی یا اسلاموفوبیا را نادرست توصیف کرد و گفت: باید به دنبال تعریف دقیق تر و اسمی گویاتر برای این نوع حملات باشیم.

در انگلیس حزب کارگر به طور رسمی تعریف اسلام هراسی را به رسمیت شناخت تا به این ترتیب ضمن اعلام همبستگی با جامعه مسلمانان، درک بهتری را از وضع اسلام ستیزی و عواقب شوم آن حاصل کند.

بر اساس این تعریف، اسلام هراسی نوعی از نژادپرستی شناسایی شده که تمام اشکال مسلمان بودن را هدف قرار می دهد. این تعریف حاصل شش ماه کارشناسی و مشورت میان اعضاء گروه مجلسی فرا حزبی مسلمانان بریتانیا با اساتید دانشگاه، وکلا، نهادهای اسلامی، فعالان حقوق بشری و مسلمانان انجام شده است.

در همین حال بیش از 750 نهاد اسلامی، 80 استاد دانشگاه و 50 نماینده مجلس از این تعریف حمایت نموده اند.

با این حال، حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون تا به امروز از پذیرش تعریف اسلام هراسی امتناع نموده و بیشتر اعضای این حزب، به داشتن گرایش های اسلام ستیزانه شناخته می شوند.

مسعود شجره دبیر سازمان حقوق بشر اسلامی انگلیس هم در این زمینه به ایرنا گفت که اسلام هراسی در این کشور دیگر از مرحله هراس و ترس از اسلام گذشته و به مرحله نفرت از مسلمانان رسیده است.

وی معتقد است که بی تفاوتی سیاستمداران به حملات علیه مسلمانان و قوانین ضد تروریستی، به بیگانه سازی مسلمانان و افزایش تعداد حملات نسبت به آنان یاری نموده است.

این درحالیست که دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس می گوید پلیس حوادث اسلام هراسی و تنفر علیه مسلمانان را جدی تلقی نمی نماید، تخصص برای رسیدگی به این گونه جرائم را ندارد و هیچ ساز و کاری برای قربانیان در نظر گرفته نشده است.

شجره معتقد است که این مساله فقط مختص اسلام هراسی نیست، بلکه در مورد سایر موضوعات اجتماعی صدق می نماید، به گونه ای که قربانیان ترجیح می دهند موارد را گزارش ننمایند، زیرا پلیس انگلیس به بیشتر این گزارش ها توجه نمی نماید و قربانیان مورد حمایت نمی گیرند. ،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 957

به "مقدمه چینی دولت انگلیس برای عادی سازی تنفر علیه مسلمانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدمه چینی دولت انگلیس برای عادی سازی تنفر علیه مسلمانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید