مسیح مهاجری: نه رئیس جمهور روحانی برای کشور مناسب است نه نظامی

به گزارش سفر به هند، مسیح مهاجری در روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: با توجه به اینکه به انتخابات ریاست جمهوری 1400 نزدیک می شویم، لازم می دانم یکبار دیگر مخالفت خود با کاندیدا شدن نظامیان و روحانیون برای رئیس جمهور شدن را تکرار کنم و اینبار به نفی اکتفا نکنم و این را هم اضافه کنم که به چگونه رئیس جمهوری احتیاج داریم.

مسیح مهاجری: نه رئیس جمهور روحانی برای کشور مناسب است نه نظامی

شخص خاصی را برای ریاست جمهوری در نظر ندارم و هیچگونه وابستگی به جناح های اصلاح طلب و اصولگرا ندارم و آنچه می نویسم نظر شخصی خودم و با نیت خیرخواهی برای نظام جمهوری اسلامی است که سخت به آن معتقدم و کوشش برای حفاظت آن از انحراف و جلوگیری از تهی شدنش از اصول، آرمان ها و ارزش ها را واجب می دانم.

روحانیون در زمان زیادی از چهار دهه عمر نظام جمهوری اسلامی عهده دار مسئولیت اول اجرائی کشور بودند و بهتر است مدتی این مسئولیت برعهده افراد غیرروحانی باشد. نظامیان هم اگر قدرت اجرائی و سیاسی را تحویل بگیرند اولاً روحیه نظامی گری را بر عرصه سیاسی کشور مستولی می نمایند که بهیچوجه به صلاح نظام نیست و ثانیاً بسیار بعید است حاضر شوند قدرت را به دیگران برگردانند. بنابراین، به صلاح کشور نیست این دو طایفه در انتخابات ریاست جمهوری 1400 کاندیدا شوند. این نظر، متکی به قانون نیست یعنی منع قانونی برای کاندیدا شدن این دو طایفه وجود ندارد، ولی باید پذیرفت که مصلحت در مواردی می تواند قانون را تحت الشعاع خود قرار دهد.

اما اینکه رئیس جمهور مطلوب برای این مقطع از تاریخ کشورمان باید دارای چه ویژگی هائی باشد، سؤالی است که جواب آن را باید با شناخت اوضاع کشور به دست آورد. علت اصلی مسائل کنونی کشور ما اینست که هیچ دستگاهی به قانون اساسی طبق وظایفی که برایشان در نظر گرفته شده عمل نمی کند. برخی از آن ها در وظایف دیگران دخالت می نمایند و برخی دیگر امکان استفاده از حق قانونی خود را ندارند. اوضاع نابسامان کنونی فقط هنگامی سامان خواهد یافت که هر دستگاهی به آنچه قانون اساسی برایش در نظر گرفته عمل کند.

بدین ترتیب، رئیس جمهوری برای مقطع کنونی کشورمان مطلوب است که بتواند جلوی تجاوز به قانون اساسی را بگیرد و کاری کند که تمام دستگاه ها به وظایف خود براساس آنچه قانون اساسی برایشان در نظر گرفته عمل نمایند. قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی این ظرفیت را دارد که حقوق آحاد مردم را تأمین کند، اقتصاد را ساماندهی کند و اختلافات سیاسی را با داوری صحیح رفع نماید به این شرط که هیچ دستگاهی زیاده خواهی نکند و همه به وظایف خود در چارچوب قانون اساسی عمل نمایند.

در حال حاضر در میان افرادی که مایل به نامزدی ریاست جمهوری هستند کسی را که بتواند از عهده این کار عظیم برآید نمی شناسم. باید صبر کنیم ثبت نام داوطلبان انجام گردد تا بتوانیم در این زمینه نظر بدهیم. اگر چنین کسی پیدا نگردد یا در انتخابات به پیروزی نرسد، نمی توان به بهبود اوضاع کشور امیدی داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 965

به "مسیح مهاجری: نه رئیس جمهور روحانی برای کشور مناسب است نه نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسیح مهاجری: نه رئیس جمهور روحانی برای کشور مناسب است نه نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید