قدردانی جهانگیری از اقدامات وزارت نفت؛ در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد

به گزارش سفر به هند، تهران (پانا) - معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش آماری وزارت نفت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی با هدف توسعه صنعت پالایش نفت خام و میعانات، این اقدامات را ارزنده و ماندگار در تاریخ کشور توصیف کرد.

قدردانی جهانگیری از اقدامات وزارت نفت؛ در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در هامش گزارش مکتوب وزیر نفت مبنی بر تمرکز این وزارتخانه بر بند 15 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای زنجیره ای از فعالیت های توسعه ای، ضمن قدردانی از مهندس زنگنه و همکارانش، از وزیر نفت خواست این دستاوردها به نحو مطلوب به اطلاع مردم رسانده شود.

متن هامش معاون اول رئیس جمهوری به توضیح زیر است:

جناب آقای مهندس زنگنه نیاز به توضیح نیست. ارقام به خوبی سخن می گویند. صمیمانه از زحمات جنابعالی و همکاران ارجمندتان سپاسگزارم. این اقدامات ارزنده در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد. به نحو مطلوب به اطلاع عموم برسد.

براساس گزارش وزیر نفت، این وزارتخانه با تمرکز بر بند 15 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، زنجیره ای از فعالیت های توسعه ای را به منظور افزایش ارزش افزوده در صنعت نفت، توسعه ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی کشور و نیز بالابردن میزان صادرات فرآورده های نفتی کشور سامان داده است که به اتکای این فعالیت ها، ظرفیت تولیدات پالایشی کشور از 1.8 میلیون بشکه در روز در سال 1391 به حدود 2/2 میلیون بشکه در روز رسیده و در نتیجه آن تولید بنزین و نفت گاز کشور به ترتیب از 49.8 و 94 میلیون لیتر در روز در سال 1391 به 107 و 113 میلیون لیتر در روز در سال 1398 رسیده است. همچنین با اقدامات اجرا شده برای بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی پالایشگاه ها، ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 کشور از صفر در سال 1391 به بیش از 76 میلیون لیتر در روز در سال 1398 رسیده است.

در ادامه گزارش وزیر نفت تصریح شده است که در نتیجه اقدامات فوق و با افزایش بیش از 2.5 برابری تولید از میدان مشترک گازی پارس جنوبی و نیز توسعه گازرسانی در کشور که منجر به آزادسازی حجم قابل توجهی فرآورده مایع در کشور شده، صادرات فرآورده های نفتی کشور با افزایش 4 برابری از 5.9 میلیون تن در سال 1391 به حدود 23 میلیون تن در سال 1398 رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده ست؛ به منظور ریل گذاری برای آینده صنعت پالایش نفت کشور، این وزارتخانه پس از بررسی گزینه های متعدد مصرف آینده انواع سوخت در کشور با مفروضات مختلف و نتایج حاصله از محاسبات مدل های ریاضی، سند تأمین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق 1420 با تأکید بر کارایی/ بهینه سازی مصرف سوخت را تدوین و به تصویب شورای عالی انرژی کشور رسانده است. براساس این سند کف ظرفیت تولید مستمر بنزین کشور در مقاطع زمانی تا افق 1420 که باید با بهینه سازی (Upgrading) پالایشگاه های موجود و ساخت پالایشگاه های جدید تحقق یابد، تعیین و به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای اجرا ابلاغ شده است. در این ابلاغیه فرض بر این بوده که نیاز بلندمدت داخلی به فرآورده های نفتی تأمین شود و بر حمایت از هرگونه سرمایه گذاری برای ایجاد ظرفیت های پالایشی مازاد بر این کف، با هدف صادرات انواع فرآورده های نفتی تأکید شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 755

به "قدردانی جهانگیری از اقدامات وزارت نفت؛ در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدردانی جهانگیری از اقدامات وزارت نفت؛ در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید