قتل 2 صیاد ایرانی توسط نیرو های مسلح امارات ، هیچ صیاد خارجی در ایران فعالیت نمی کند

به گزارش سفر به هند، رئیس سازمان شیلات ایران از همکاری شیلات ایران با چین در قرارداد 25 ساله خبر داد و گفت: وزارت خارجه موضوع قتل 2 صیاد ایرانی توسط نیرو های اماراتی را پی گیری کند.

قتل 2 صیاد ایرانی توسط نیرو های مسلح امارات ، هیچ صیاد خارجی در ایران فعالیت نمی کند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، امروز نبی الله خون میرزایی در نشست خبری در پاسخ به این سؤال که در آیا فعالیت های شیلاتی شامل قرارداد 25 ساله ایران با چین می شود، گفت: همکاری های اقتصادی در بخش شیلات نیز در قرارداد 25 ساله ایران با چین گنجانده شده است، اما هنوز این قرارداد به امضای دو طرف نرسیده و طبعا ما اطلاعات دقیقی در مورد مفاد آن نداریم.

به گفته این مسئول، قرارداد 25 ساله ایران و چین در مرحله کارشناسی بوده و اظهارنظر درباره آن هنوز زود است.

* شرایط صید ترال در آب های جنوبی

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: 134 فروند کشتی مجوز کشت ترال میانی و کف را دارند و در حال حاضر 65 فروند کشتی فعالیت می کنند.

وی میزان صید به روش ترال را 165 هزار تن بیان نمود و گفت: 80 درصد این ها صید هدف و 20 درصد صید زمینی بوده است.

وی همچنین میزان صید فانوس ماهیان به روش ترال میانی را 38 هزار و 700 تن بیان نمود که 31 هزار تن آن براساس صید صدف و 7 هزار و 700 تن آن صید ضمنی شامل گونه های یال اسبی، شوریده و گونه های دیگر است.

* قتل دو صیاد ایرانی توسط نیرو های امارات

خونمیرزایی از قتل دو صیاد ایرانی به دست نیرو های امارات خبر داد و گفت: دو صیاد کشورمان توسط نیرو های مسلح اماراتی مورد حمله قرار گرفته و کشته شده اند.

وی از وزارت امورخارجه درخواست که هر چه سریع تر به این موضوع رسیدگی شود.

این مسئول همچنین از آزادی تعدادی از صیادان ایرانی که سال ها در اسارت دزدان دریایی سواقتصادیایی بودند خبر داد و گفت: امیدواریم با تمهیدات لازم از تکرار این اتفاقات جلوگیری شود.

* صید ماهیان خاویاری همچنان ممنوع است

وی درباره آخرین قوانین وضع شده درباره محدودیت های صید ماهیان خاویاری در دریای خزر گفت: از ده سال پیش شش کشور حاشیه دریای خزر متعهد شدند برای احیای ذخایر خاویاری، صید این نوع ماهی ممنوع شود و اگر در تور صیادان این نوع ماهی ها گرفتار شوند، یا آزادسازی می شوند یا به بخش های تحقیقاتی تحویل داده می شود.

خون میرزایی آینده تولید ماهیان خاویاری پرورشی در کشور را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: 130 مزرعه فعال ماهیان خاویاری در 21 استان کشور وجود دارد و روزبه روز بر تولیدات آن ها اضافه می شود.

وی شرح داد: امسال براساس برنامه، قرار بود 40 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری استحصال شود که به این رقم رسیده ایم، اما به دلیل تأثیر بیماری کووید 19 در شرایط تقاضای بازار، نتوانستیم آن ها را صید و به بازار عرضه کنیم.

وی گفت: تنها 2 هزار و 500 تن از این ماهیان به بازار عرضه شده و بقیه در مزارع پرورشی باقی هستند.

* هیچ صیاد خارجی در ایران فعالیت نمی کند

رئیس سازمان شیلات ایران در پاسخ به سؤالات مکرر خبرنگاران در مورد صید ترال و پخش فیلم هایی مبنی بر جارو کردن ماهی های دیگر دریا گفت: صرفاً پخش فیلم در فضای مجازی نمی تواند دلیل محکمی باشد. برخی از این فیلم ها که ادعا می شد به تازگی گرفته شده است مربوط به سه سال پیش بود. اکنون هم هیچ تبعه خارجی صیاد خارجی از جمله صیاد چینی در کشور نداریم، خارجی هایی که در ایران کار می کنند تحت عنوان تکنسین، کارگر و یا موارد دیگری هستند که برای صیادان ایرانی کار می کنند و مجوز گرفته اند.

وی در پاسخ به این سؤال گفته می شود کشتی ها در خارج از محدوده تهیه شده فعالیت می کنند و ماهیان را از کف اقیانوس می گیرند گفت: سیستمی در سازمان طراحی شده و ما هر لحظه کشتی هایی که اقدام به صید می کنند را ردیابی می کنیم و هر لحظه می توانیم تشخیص بدهیم در کدام قسمت دریا هستند، بنابراین اینگونه اظهارات اساسی منطقی ندارد.

رئیس سازمان شیلات ایران در پاسخ به خبرنگار فارس که پرسید تولیدکنندگان کنسرو تون ماهی می گویند میزان صید سازمان شیلات به نصف کاهش یافته و از سوی دیگر دولت هم واردات را کم کرده و به این دلیل مشکلاتی برای آن ها ایجاد شده است، پاسخ داد: سالانه 220 هزار تن ماهی تون در کشور صید می شود و حدود 30 هزار تن هم واردات انجام می گیرد و نیاز تولیدکنندگان کنسرو برآورده می شود.

* تناقض اظهارات تولیدکنندگان و سازمان شیلات در صید ماهیان تون

به گزارش فارس، تولیدکنندگان کنسرو ماهی تون اظهار می کنند که میزان صید شیلات قبلا 150 هزار تن بود و اکنون به 70 هزار تن رسیده است و در کنار کاهش واردات از 50 به 20 هزار تن، عرصه تولید برای آن ها تنگ تر شده است.

* صید شیرماهی ممنوع شد

خبرنگاری درباره گلایه یک تولیدکننده هرمزگانی پرسید که برخی صیادان با تور های 200 میلیون تومانی اقدام به صید شیرماهی می کنند و تولیدکنندگان خُرد در این رقابت شکست می خورند و تعداد زیادی از صیادان خرد بیکار شده اند، گفت: در حال حاضر صید شیرماهی ها ممنوع است و اگر کسی هم چنین صیدی می کند غیرقانونی است.

در نهایت قرار شد معاون سازمان شیلات موضوع را از استان هرمزگان پیگیری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 549

به "قتل 2 صیاد ایرانی توسط نیرو های مسلح امارات ، هیچ صیاد خارجی در ایران فعالیت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قتل 2 صیاد ایرانی توسط نیرو های مسلح امارات ، هیچ صیاد خارجی در ایران فعالیت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید