فوت و فن های تهیه کروسان شکلاتی کلاسیک در خانه

به گزارش سفر به هند، کروسان یکی از خوراکی های اصلی صبحانه های هول هولکی در سر تا سر جهان به حساب می آید. طرز تهیه کروسان شکلاتی طولانی و وقت گیری است که البته نتیجه فوق العاده آن همه وقت و کوشش باعث فراموشی همه آن خستگی و زحمت می گردد. این خوراکی هم مانند بسیاری دیگر از خوراکی ها و شیرینی ها نوع شکلاتی هم دارد که محبوبتر از نوع ساده آن است. شاید بتوانیم برگ برنده این خوراکی محبوب را بافت ترد و کره ای منحصر به فرد آن اعلام کنیم که در کنار شکلات آب شده ترکیبی بسیار دوست داشتنی و هوس برانگیز می سازد.

فوت و فن های تهیه کروسان شکلاتی کلاسیک در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

طرز تهیه کروسان شکلاتی با زبانی بسیار ساده در ادامه این مطلب آمده است که امتحان کردن آن را به همه شما همراهان عزیز پیشنهاد می کنیم. حتما تمامی مراحل را مو به مو و مطابق دستور زیر انجام دهید تا کروسان شکلاتی خوشمزه خود را بدون هیچ دردسری آماده کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه خمیر کروسان شکلاتی کلاسیک در خانه

کره 60 گرم

آرد همه منظوره 500 گرم

شکر دانه ریز 50 گرم

نمک دو قاشق چای خوری

مخمر خشک فعال یک قاشق غذاخوری

شیر پرچرب 360 میلی لیتر

شکلات شیری (درشت خرد شده) 120 گرم

پودر قند به مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه لایه کره ای کروسان

کره 350 گرم

آرد همه منظوره دو قاشق غذاخوری (16 گرم)

تخم مرغ عظیم یک عدد

شیر پرچرب دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه

کروسان یکی از دسر های محبوب فرانسوی است که معمولا به عنوان صبحانه ای سریع در هتل ها و کافه ها سرو می گردد. تهیه کروسان خانگی که ترد و نرم باشد کار آسانی نیست، اما کافی است نکات ریز و درشت آن را بدانید تا بتوانید یک شاهکار در آشپزخانه خود خلق کنید. اگر دوست دارید یک کروسان شکلاتی خوشمزه در خانه تهیه کنید با ما همراه باشید. برای آغاز ابتدا خمیر کروسان را آماده می کنیم. برای این کار کره دویچه مارکن را از یخچال خارج کنید و بگذارید تا چند دقیقه ای در آشپزخانه بماند تا به دمای اتاق برسد. سپس کره را به چند قسمت تقسیم کنید و داخل کاسه دستگاه میکسر بریزید و چهار فنجان آرد همه منظوره را همراه با یک چهارم فنجان شکر دانه ریز و دو قاشق چای خوری نمک اضافه کنید. دقت کنید مقدار ها به همان اندازه ای باشد که در قسمت مواد اولیه آمده است.

سپس به مواد داخل کاسه یک قاشق غذاخوری مخمر خشک فعال اضافه کنید و میکسر را روشن کنید تا همه مواد با سرعت کم به مدت یک دقیقه مخلوط شوند. در همین حین که مواد در حال مخلوط شدن هستند شیر پرچرب را به آرامی اضافه کنید. حالا سرعت میکسر را کمی بیشتر کنید و همه مواد را حدود پنج دقیقه مخلوط کنید تا حالت خمیری حاصل گردد (اگر میکسر ندارید، مواد را به مدت پنج دقیقه با دست ورز دهید تا جایی که خمیر نرمی حاصل گردد که به دستانتان نمی چسبد). پس از پنج دقیقه خمیر باید از کناره های کاسه میکسر جدا گردد و در صورتی که انگشتتان را روی خمیر فشار دهید باید دوباره به حالت اولیه خود برگردد. در غیر این صورت دوباره مواد را برای چند دقیقه بیشتر مخلوط کنید تا زمانی که حالت خمیری مورد نظر را مشاهده کنید.

دستانتان را کمی آردی کنید و خمیر را از کاسه خارج کنید و با دستانتان آن را به شکل یک توپ گرد دربیاورید. خمیر را روی یک ورقه پخت سیلیکونی آردپاشی شده، کاغذ روغنی مخصوص پخت آردپاشی شده یا یک سینی فر آردپاشی شده قرار دهید و آن را به آرامی با یک وردنه روی سطح کارتان پهن کنید. سپس روی خمیر را با محافظ پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بپوشانید و به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا خمیر استراحت کند.

پس از گذشت نیم ساعت خمیر را از یخچال خارج کنید و آن را با دست کمی باز کنید. با یاری وردنه خمیر را به شکل یک مستطیل 20 در 25 سانتی متری دربیاورید. دقت کنید که پس از هر بار باز کردن خمیر با وردنه کناره های آن را با دست به شکل مستطیل دربیاورید، چون خمیر تمایل دارد به حالت بیضی باشد. این مرحله ممکن است کمی طولانی تر از مراحل دیگر باشد، ولی به همان اندازه مهم تر هم است. وقتی که خمیر به اندازه مورد نظر رسید آن را دوباره با محافظ پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بپوشانید و داخل یخچال قرار دهید تا به مدت چهار ساعت یا یک شب در یخچال استراحت کند.

در این مرحله باید لایه کره ای را آماده کنید. بهتر است که این مرحله را حدود 35 دقیقه قبل از خارج کردن خمیر از یخچال انجام دهید، چون کره باید نیم ساعت داخل یخچال بماند. در یک کاسه عظیم با استفاده از هم زن دستی، 350 گرم کره را همراه با دو قاشق غذاخوری آرد مخلوط کنید تا نرم و یکدست شوند. این مخلوط را روی یک لایه محافظ پلاستیکی یا ورقه پخت سیلیکونی قرار دهید و آن را با استفاده از یک قاشق چوبی آن را پهن کنید تا به شکل یک مستطیل 15 در 20 سانتی متری دربیاید. سپس آن را به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا سرد و سفت گردد. توجه کنید که 30 دقیقه برای استراحت لایه کره ای در یخچال کافی است و در صورتی که کره بیشتر از این در یخچال بماند زیادی سفت می گردد و کار با آن سخت خواهد بود.

خمیر را از یخچال خارج کنید و روی پیشخوان تمیز کمی آردپاشی شده قرار دهید. ازآنجایی که پیشخوان معمولا خنک تر است برای کار کردن با خمیر بسیار مناسب است. لایه کره ای را هم از یخچال خارج کنید و در وسط خمیر قرار دهید. انتهای خمیر را روی آن تا کنید و با انگشتانتان لبه های خمی را ببندید. خمیر را با وردنه باز کنید تا به شکل یک خمیر 20 در 40 سانتی متری دربیاید. دوباره خمیر را تا کنید و با وردنه کمی باز کنید. این کار را تکرار کنید تا یک سوم اندازه اولیه خود گردد. خمیر را برای 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید. سپس آن را از یخچال خارج کنید و با وردنه باز کنید و دوباره تا کنید. این کار را تکرار کنید تا کره به لایه های خمیر نفوذ کند. در نهایت خمیر را روی ورقه سیلیکونی قرار دهید و با محافظ پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بپوشانید و و برای چهار ساعت یا یک شب داخل یخچال قرار دهید.

خمیر را از یخچال خارج کنید و روی یک سطح آردپاشی شده قرار دهید. خمیر را با یک وردنه کمی باز کنید تا به شکل یک مستطیل 15 در 30 سانتی متری دربیاید. از آنجایی که خمیر در این مرحله بسیار سرد ماست، احتیاج به زور بازوی زیادی دارد. پس از این که خمیر را به اندازه لازم باز کردید، با استفاده از یک کاتر پیتزا یا چاقو تیز خمیر را از طول به دو قسمت مساوی ببرید. سپس هر قسمت را از عرض به سه قسمت مساوی ببرید. هر مستطیل کوچک را هم از وسط به دو قسمت مساوی ببرید. بدین ترتیب 16 مستطیل مساوی کوچک خواهید داشت. حالا یک تکه خمیر را بردارید و آن را با وردنه باز کنید تا جایی که طول آن حدود 16 سانتی متر باشد. سپس مقداری از شکلات خرد شده را در ابتدای خمیر بگذارید و آن را رول کنید. این کار را با به جامانده خمیر ها هم انجام دهید.

پس از اتمام کار، دو عدد سینی فر بردارید و کف آن را با ورقه مخصوص پخت سیلیکونی یا کاغذ روغنی مخصوص پخت بپوشانید. خمیر های رول شده را با فاصله روی سینی قرار دهید. روی سینی را با محافظ پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بپوشانید و سینی را کنار بگذارید تا خمیر برای یک ساعت در دمای اتاق استراحت کند.

فر را روشن کنید و درجه حرارت آن را روی 200 درجه سانتیگراد قرار دهید. محافط روی سینی ها را بردارید. زرده یک عدد تخم مرغ عظیم را از سفیده آن جدا کنید و داخل یک پیاله بریزید. مقداری شیر به زرده اضافه کنید و با یک چنگال هم بزنید تا حالت لختی زرده از بین برود. با یک براش سیلیکونی مقداری از مخلوط زرده را به آرامی روی خمیر بمالید. سینی کروسان ها را به مدت 20 دقیقه داخل فر قرار دهید.

پس از گذشت 10 دقیقه اولیه پخت بهتر است جهت سینی را عوض کنید تا همه کروسان ها به صورت یکنواخت پخته شوند. پس از پخت، سینی را با احتیاط از فر خارج کنید و کنار بگذارید تا خنک شوند. بری خنک کردن کروسان ها می توانید آن ها روی قفسه فلزی مخصوص قرار دهید. در صورت تمایل روی کروسان های خنک شده مقداری پودر قند بریزید و آن ها را سرو کنید. نوش جان!

نکات مهم طرز تهیه کروسان شکلاتی در خانه

پیشنهاد می کنیم که برای باز کردن خمیر حتما آن را روی ورقه پخت سیلیکونی قرار دهید چرا که نچسب است و در هنگام کار هم جا به جا نمی گردد.

از آن جایی که کاغذ روغنی معمولا به صورت رول شده است در هنگام باز کردن ممکن است حالت خود را حفظ کند و شما را اذیت کند. برای جلوگیری از این حالت پیش از پهن کردن کاغذ، کف سینی را با مقدار کمی آب مرطوب کنید تا کاغذ به کف سینی بچسبد.

در صورتی که در هنگام پخت کروسان ها از همان اول کروسان ها آغاز به قهوه ای شدن کردند، درجه حرارت فر را به 190 درجه سانتیگراد کاهش دهید.

کروسان های پخته شده را می توانید به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کنید. همچنین می توانید آن ها به مدت سه ماه در فریزر نگه دارید.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 954

به "فوت و فن های تهیه کروسان شکلاتی کلاسیک در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت و فن های تهیه کروسان شکلاتی کلاسیک در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید