صادرات 23 هزار تن از ذرت های آلوده، آنالیز برای تبدیل به الکل

به گزارش سفر به هند، طبق اعلام مسئولان سازمان اموال تملیکی، تا به امروز 23 هزار تن از ذرت های آلوده صادر شده ولی با دستور رئیس جمهور برای تبدیل باقی مانده آن به الکل، آزمایش و آنالیز ها روی 1500 تن شروع شده است.

صادرات 23 هزار تن از ذرت های آلوده، آنالیز برای تبدیل به الکل

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، از سال 1395 محموله ای از ذرت به تدریج وارد بندر امام خمینی (ره) شد که در جریان آنالیز های اجرا شده از سوی سازمان ملی استاندارد وجود سم آفلاتوکسین در آن به اثبات رسید و رئیس جمهور نیز همان موقع دستور توقف واردات آن را صادر کرد.

با تمامی حواشی که پیرامون معین تکلیف این ذرت ها وجود داشت، به دلایل مختلف با وجود بحث هایی که درباره مرجوع، امحاء یا حتی تبدیل به الکل وجود داشت، تصمیم گیری در رابطه با آنها صورت نگرفت تا اینکه در آذرماه سال گذشته و در جلسه ستاد مبازه مفاسد مالی در ریاست جمهور تصمیم گرفتند با واگذاری ذرت های آلوده به سازمان اموال تملیکی، این محموله به کشورهای غیر همسایه فروخته گردد.

سازمان اموال تملیکی در آن موقع خاطرنشان کرد که حدود 125 هزار تن ذرت که با معیار استاندارد در ایران مطابقت نداشته در اختیارشان قرار گرفته است، بر این اساس برای فروش به کشورهای غیرهمسایه بخشی به یک تاجر ایرانی فروخته شده و او باید کشور مقصد را مطابق شروط معین شده از سوی کار گروه معین و اعلام کند.

در حالی به نظر می رسید که ذرت های آلوده طبق تصمیم قبلی کاملا صادر شوند که ظاهرا شرایط کرونایی موجود و احتیاج کشور به تامین الکل موجب تغییر نظر مسئولان شده است؛ به طوری که طی روزهای اخیر سازمان ملی استاندارد که مخالف ماندن ذرت ها در ایران بود اعلام نموده است که تبدیل به الکل خواهند شد.

پرس وجوی ماجراهای ذرت های آلوده از سید حسین میرمعینی - عضو هیات مدیره و معاون بهره برداری و فروش سازمان اموال تملیکی - با توضیحاتی از سوی وی همراه شد.

وی با بیان این که طی آخرین تصمیم با دستور رئیس جمهور و مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا قرار شد تا آنالیز هایی در رابطه با تبدیل مانده ذرت ها به الکل صورت بگیرد، اضافه کرد: تا به امروز 23 هزار تن از ذرت های آلوده صادر شده است، برای مابقی نیز اگر سازوکار فراهم گردد تبدیل به الکل خواهد شد و مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی در حال حاضر 1500 تن از ذرت ها برای آزمایش و استحصال الکل و پسماند های آن در حال آنالیز است.

میرمعینی ادامه داد: به طور حتم این مهم به دلیل شرایط خاص به یک شرکت معتبر سپرده می گردد تا تحت نظارت های دقیق از سوی مراجع ذیربط اقدام کند و مطمئن باشیم که هیچ گونه مسئله ای برای سلامت هموطنان ایجاد نخواهد شد.

معاون بهره برداری و فروش سازمان اموال تملیکی این را هم گفت که در رابطه با پسماند ذرت ها در صورت آلوده بودن نیز به طور حتم تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 381

به "صادرات 23 هزار تن از ذرت های آلوده، آنالیز برای تبدیل به الکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 23 هزار تن از ذرت های آلوده، آنالیز برای تبدیل به الکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید