رشد 86 درصدی صادرات استان البرز نسبت به سال قبل

به گزارش سفر به هند، رئیس اتاق کرج با بیان اینکه بخش عمده ای از مواد اولیه شیمیایی صنایع استان البرز از چین تأمین می گردد، گفت: در 9 ماهه نخست امسال بالغ بر 20 هزار کانتینر محصولات کشاورزی از استان البرز صادر شده است.

رشد 86 درصدی صادرات استان البرز نسبت به سال قبل

پرهام رضایی در نشست ویدئوکنفرانسی راهکارهای توسعه صادرات به کشور چین که با حضور رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین و سرکنسول ایران در شانگهای همراه بود، با اشاره به اهمیت برگزاری چنین نشست هایی در راستای حل مراودات تجاری فعالان اقتصادی کشور اظهار کرد: البرز باوجود بیش از 3500 واحد صنعتی و فراوریی و بالغ بر 80 هزار واحد صنفی در زمینه های مختلف از جمله دارو و ماکارونی قطب صنعتی کشور است.

او با بیان اینکه بیش از 80 درصد ماکارونی کشور در البرز فراوری می گردد، اضافه کرد: در زمینه فراوری دارو هم کارخانه های فعال متعددی در البرز وجود دارد و راه اندازی تعداد زیادی واحد دارویی دیگر در یک شهرک دارویی استان هم قرار است که عملیاتی گردد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج با اشاره به فعالیت خوب صنعتگران البرزی در فراوری محصولات غذایی، اعلام کرد: انواع کارخانه های فراوری سس، رب گوجه فرنگی، شکلات و شیرینی در این استان فعال است که با توجه به نزدیکی پایتخت ظرفیتی ویژه برای البرز محسوب می گردد.

او با بیان اینکه فراوری قطعات خودرو در البرز هم در سطح کارخانه های کوچک تا عظیم از دیگر ظرفیت های بخش صنعتی این استان است، مطرح کرد: در حوزه کشاورزی صادرات 11 هزار کانتینری در سال گذشته برای استان محقق شد و این رقم در 9 ماهه نخست امسال به بیش از 20 هزار کانتینر رسیده است.

رضایی توضیح داد: رقم رشد صادراتی البرز در سال 99 نسبت به سال گذشته بیش از 86 درصد بوده و قرار است تا خاتمه سال عدد صادرات استان از مرز یک میلیارد دلار عبور کند که تا به امروز بیش از 900 میلیون دلار آن محقق شده است و این مهم نشان از وجود رویکرد خوب صادراتی در البرز دارد.

تو با بیان اینکه به واسطه فعالیت کارخانه های فراوریی و صنعتی بی شمار در البرز میزان واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات خط فراوری به این استان آمار بالایی است، گفت: به عنوان نمونه حدود 60 تا 70 درصد مواد اولیه شیمیایی موردنیاز صنایع البرز از کشور چین وارد می گردد.

رئیس اتاق کرج با اشاره به اینکه تعداد واحدهای فراوریی در البرز خیلی بیشتر از شرکت های بازرگانی فعال استان است، اعلام کرد: این نشان می دهد که کالاهای وارداتی به البرز به طور مستقیم وارد چرخه فراوری می گردد.

تو تأکید کرد: امید است که ارتباط میان اتاق بازرگانی شهرستان ها و اتاق های مشترک منجر به این گردد که به صورت کارشناسانه و دقیق تر مسائل اقتصادی فعالان اقتصادی کشور در زمینه صادرات و واردات از جمله بلوکه شدن پول آنها در بانک ها، کارمزدهای صرافی ها و دیگر موارد این چنینی کمی تسهیل گردد.

رضایی با اشاره به در پیش بودن سال 1400 که به یقین با مواردی از جمله تغییر مدل های تجارت همراه خواهد بود، مطرح کرد: رویکردها، اهداف و منشور کار اتاق های بازرگانی هم باید در این زمینه با تغییرات به روز همراه باشد.

تو در بخش دیگری اقدامات دنبال شده از سوی مقامات ایرانی برای برگزاری نمایشگاه دائمی توانمندی های فراوریی و صنعتی کشورمان در چین را مثبت ارزیابی کرد و اضافه کرد: در اتاق کرج هم چنین نمایشگاهی در قالب نمایش محصولات برندهای مختلف استان به صورت دائمی برقرار است.

رئیس اتاق کرج در ادامه توسعه مراودات اقتصادی و اعزام هیات های تجاری به البرز را از مواردی برشمرد که می تواند در سایه تعاملات خوب میان اتاق بازرگانی البرز، اتاق های بازرگانی مشترک و کنسولگری ها محقق گردد.

رضایی در خاتمه با تأکید بر اهمیت حل مسائل فعالان حوزه کشاورزی استان در زمینه واردات ماشین آلات ویژه بسته بندی و یا فریز کردن محصولات فسادپذیر این بخش گفت: البرز در زمینه کشاورزی پیشرفت های خوبی داشته است و با حل این مسئله فصل تازه ای در صادرات محصولات کشاورزی استان عملیاتی خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 890

به "رشد 86 درصدی صادرات استان البرز نسبت به سال قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 86 درصدی صادرات استان البرز نسبت به سال قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید