دردسر های بانک منحل شده برای مشتریان!

به گزارش سفر به هند، گرچه بانک مهر اقتصاد بیش از یک ماه پیش منحل و در بانک سپه ادغام شد، اما همچنان آثار فعالیت آن در بعضی موارد موجب دردسر هایی برای مشتریان شده است؛ به طوری که اکنون دارندگان وام های قرض الحسنه که با اعتماد به اعلام این بانک و دستور بانک مرکزی اقساط خود را به تعویق انداختند با ماجرای جدیدی روبرو اند بدون اینکه از آن خبر داشته باشند.

دردسر های بانک منحل شده برای مشتریان!

به گزارش ایسنا، امهال سه ماهه اقساط وام های قرض الحسنه اشخاص که در جریان شیوع ویروس کرونا و با دستور بانک مرکزی ابلاغ شد، همچنان حاشیه ساز بوده و دارندگان این وام ها را با مشکلاتی روبرو نموده است.

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار قرار شد تا وام های صاحبان کسب و کار آسیب دیده و همچنین وام های قرض الحسنه تمامی اشخاص در فاصله اسفند تا اردیبهشت به تعویق افتاده و هیچ جریمه ای نیز بابت آن پرداخت نگردد، اما درعمل اتفاق های دیگری افتاد.

یکی از این موارد مربوط به بانک مهر اقتصاد است که پیش از این در جریان ساماندهی و ادغام با بانک سپه قرار داشت و بعد از ابلاغ بانک مرکزی برای امهال اقساط وام این دستور العمل را در خروجی سایت خود قرار داد و مشتریان نیز که وام های قرض الحسنه دریافت نموده بودند به استناد دستور بانک مرکزی و با اعتماد به آن فرصتی پیدا کردند تا در شرایط خاص اقتصادی و وجود هزینه های سنگین سه ماه اقساط پرداخت ننمایند.

اما آنچه در خرداد روبرو شدند این بود که از شعب بانک مهر اقتصاد با مشتریان تماس گرفته شد و یا این که مشتری در زمان پرداخت قسط با این واکنش روبرو بود که باید سه ماه گذشته که پرداختی نداشته یک جا بپردازد و یا این که جریمه آن را تامین نمایند.

به هر حال بیش از یک ماه پیش بود که بانک مهر اقتصاد منحل و در بانک سپه ادغام شد و در شرایطی مشتریان سرگردان سرگردان بودند که بانک سپه بیان کرد که مجموعه بانک مهر اقتصاد نیز تابع قوانین این خواهد بود. بر این اساس در رابطه با امهال اقساط وام ها، وام های قرض الحسنه ضروری اعطایی از جمله وام ازدواج، درمان و خود اشتغالی و حوادث قهری مشمول امهال اقساط خواهد شد و اجرایی می گردد. در رابطه با وام کسبه نیز شرایط اعمال خواهد شد.

اما بانک سپه یک استثنا قائل شد در خصوص وام هایی که در ازای گردش اقتصادی مشتری و متناسب با میانگین کسر شده و از محل منابع جمع آوری شده پرداخت شده بودند که عمدتا فراتر از سقف مبلغ های معین شده توسط بانک مرکزی بود، ولی در قالب عقد قرض الحسنه پرداخت شده بودند و تاکید شد که وام ها صرفا با نام قرض الحسنه بوده و مشمول امهال سه ماه نخواهد شد، اما برای کسب وکاری که در اثر شیوع کرونا آسیب دیدند اقداماتی صورت خواهد گرفت.

اکنون این موضوع مطرح است که به هر حال مشتری وامی در قالب قرض الحسنه دریافت نموده است که تمامی این افراد نیز وام های با سقف بالا ندارند و در بین آن ها ارقام 10 تا 15 میلیونی نیز هم دیده می گردد و اگر هر موردی وجود دارد این مسئولیت به عهده بانک است و نباید مشتری تاوان آن را بدهد، این در حالی است که مشتری در زمان اعلام بانک مرکزی مبنی بر امهال اقساط وام های قرض الحسنه تمامی اشخاص به استناد به این که وام دریافتی وی نیز قرض الحسنه بوده نسبت به پرداخت اقساط اقدام ننموده است و اطلاعی نداشته که آیا زمانی این بانک ادغام می گردد و بانک مسئول ماهیت وام های آن ها را غیر قرض الحسنه شناسایی خواهد نمود.

اگر این گونه بود باید از همان ابتدا به مشتریان اعلام می شد که چنین وام های مشمول نخواهند بود، نه این که بدون اطلاع مشتری و بعد از این که سه ماه اقساط را پرداخت ننموده اکنون با درخواست پرداخت روبرو شوند.

از سوی دیگر اگر شعب مهر اقتصاد قرار بود در انتها سه ماه به مشتری اعلام کند که در این مدت باید اقساط را پرداخت می کردند چرا از همان ابتدا این کار را انجام نداده و اعلامی نداشته تا مشتری تکلیف خود را دانسته و از همان اسفند به روال گذشته اقساط خود را پرداخت می کرد تا این که اکنون با یک حجم چند میلیونی اقساط عقب افتاده به همراه جریمه دیرکرد روبرو نمی شد.

اما آنچه بعضی مشتریان مهر اقتصاد و دارندگان وام قرض الحسنه به ایسنا اعلام نموده و از سوی این خبرگزاری با شعب تماس گرفته شده از این حکایت دارد که اعمال این دستورالعمل تعویق اقساط احتیاج به تغییر نرم افزاری دارد که فعلا چنین امکانی نیست.

در هر صورت آن چه در رابطه با تعویق اقساط وام قرض الحسنه اشخاص رخ داده گرچه بانک مرکزی تصمیم داشت کمکی به مشتریان در زمان آسیب های کرونا انجام دهد اکنون نه تنها در خصوص بعضی از آن ها اتفاق مثبتی افتاده بلکه به زیانشان نیز تمام شده و ناچار به پرداخت جریمه هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 483

به "دردسر های بانک منحل شده برای مشتریان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسر های بانک منحل شده برای مشتریان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید