خط مقدم روی پله ششم نشست

به گزارش سفر به هند، به گزارش خبرنگاران ؛ کتابی که به تشویق و حمایت های سردار شهید حسن طهرانی مقدم کار شده است.

خط مقدم روی پله ششم نشست

چاپ ششم کتاب خط مقدم روایتی داستانی و مستند از میانه خط زندگی حسن طهرانی مقدم است که در سالروز تولد شصت و یکمین سالگی این شهید عزیز توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است. این اثر فاخر که تقدیر شده در هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس می باشد، به دور از تخیل و رویاپردازی های نویسندگی به نگارش درآمده و از مرداد سال 63 تا دی سال 65 را شامل می شود. مقطعی که اتفاقا پر از حادثه و موانع پیچیده است. پر از نمی توانی ها و دیگر نمی شودها، پر از جمله اینجا دیگر آخر خط است.

خط زندگی حسن طهرانی مقدم پر از حادثه است. پر از بالا پایین های ناگهانی و حساس. پر از موانع پیچیده. پر از نمی توانی ها و دیگر نمی شودها. پر از جمله اینجا دیگر آخر خط است. پر از سنگ هایی که جلوی راهش افتاده و موانعی که جلوی پایش سبز شده. اما همه را گذرانده. هیچ وقت نایستاده و توقف نکرده است.

هیچ وقت شیبَش منفی نشده و هیچ وقت برای بالارفتن بر روی خط های دیگر سوار نشده. همین ها بوده که خدا هم انگار به خط زندگی اش برکت داده. هرچه به انتها نزدیک تر شده تابع زندگی اش نمایی تر شده و آخر خطش مثل موشک اوج گرفته و بالا رفته. آن قدر بالا که بیشترخط ها به گَردش نمی رسند. خط هایی که مثل زندگی های ما درگیر محور افقی شده اند و با محور عمودی قهرند.

این کتاب برشی است مستند از میانه خط زندگی حسن طهرانی مقدم به دور از تخیل و رویاپردازی های نویسندگی. از مرداد سال 63 تا دی ماه سال 65. مقطعی که اتفاقا پر است از حادثه و موانعپیچیده. پر از نمی توانی ها و دیگرنمی شودها. پر از جمله اینجا دیگر آخر خط است.

اولین گام های پژوهشی این اثر، پیش از انتشار در سال 1384 و با تشویق و حمایت های سردار شهید حسن طهرانی مقدم بوده است. آن زمان هدف جمع آوری خاطرات و مستندات دوران دفاع موشکی بود.

سردار طهرانی مقدم در مصاحبه، بیش از آن که از خود بگویند از یاران شهیدشان گفته بودند و علاقه مند بودند که زحمات رزمندگان گمنام یگان موشکی در تاریخ ثبت و ضبط شود و تاکید می کردند که این شهدا را برای مردم الگو کنید.

برای نگارش این کتاب با بیش از 50 نفر مصاحبه های عمیق و مفصلی صورت گرفته که در مواردی برای تکمیل و رفع تناقضات و ابهامات، مصاحبه با برخی افراد بیش از 20 بار تکرار شده است.

برشی از کتاب:

در این دو سال و اندی که سنگ بنای توپخانه را گذاشته بود، کوشش کرده بود تا توپخانه بتواند گوشه ای از بار جنگ را به دوش بکشد. حالا که گوشه ای از بار جنگ به دوش آن بود نمی توانست نسبت به ادامه کارش بی تفاوت باشد. اگر می خواست در مدتی که نیست کار توپخانه لنگ نشود، هرطور شده نباید شفیع زاده را از آن جدا می کرد.

- حاجی زاده چه طوره؟

- کدوم حاجی زاده؟

- امیر. رئیس ستادمون رو می گم .

آقا رحیم کمی فکر کرد و گفت:

- آره می شناسمش. به نظر پسر خوبیه. ان شاءالله که از پسش بربیاد. کار سختیه که باید کاملا محرمانه انجام بشه.

آقا رحیم ادامه داد:

- راستی به نظرت اسم گروه چی باشه؟

حسن آقا همین طور که فکر می کرد، گفت:

- هرچی شمابگین، آقارحیم .

هم زمان آقا رحیم هم شروع کرد به فکر کردن. چند اسم را روی کاغذی که جلویش بود نوشت و خط زد. عاقبت انگار یکی توجهش را جلب کرد.

- حدید خوبه؟

- آره. به نظرم خوبه.

- پس همین جا تشکیل گروه حدید توپخانه سپاه رو اعلام می کنم.

چاپ ششم کتاب خط مقدم؛ روایتی مستند از تشکیل یگان موشکی ایران با موضوع زندگی شهید طهرانی مقدم به کوشش فائضه غفار حدادی در قطع رقعی و 528 صفحه هم زمان با سالروز تولد این شهیدعزیز توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 633

به "خط مقدم روی پله ششم نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط مقدم روی پله ششم نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید