خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار به شمار می رود

به گزارش سفر به هند، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار به شمار می رود.

خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار به شمار می رود

غلامعلی صفری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان اظهار کرد: از معروف ترین جاذبه های تاریخی و مکان های دیدنی چادگان، خانه معظم الملک میرپنج است. خانه معظم الملک خانه ای دیدنی از دوران قاجار با تالارها و اتاق های بزرگ است که به وسیله جعفر قلی خان معظم الملک، فرمانده فوج نظامی فریدن در دوره قاجار ساخته شد.

وی اضافه نمود: این بنای تاریخی بواسطه آینه کاری، گچ بری، نقاشی، کاشی کاری و هنرهای چوبی از زیباترین آثار غرب استان اصفهان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان گفت: انعکاس تصویر زیبای خانه با شیشه های رنگی ، در حوض بزرگ جلوی عمارت دیدنی است. نقاشی ها و تزئینات داخل خانه الهام گرفته از خانه های اروپایی قرن گذشته است. تناسب معماری خانه با آب و هوای منطقه، در شیشه های الوان و قرینه پنجره ها که برای جلوگیری از سرما ساخته شده اند، قابل مشاهده است.

صفری با بیان اینکه این عمارت نیاز به بازسازی دارد، ادامه داد: عمارت معظم الملک به خانه دکتر صالحی، خانه آنالوئی و عمارت سنگی نیز مشهور است و روزانه حدود 20 نفر از آن بازدید می کنند.

وی اضافه نمود: این خانه به تبعیت از معماری دوران قاجار ساخته شده است و تمام عناصر بکار رفته در خانه دیگر دوران قاجار را می توانید در این خانه ببینید. پس از ورود به وسیله درب ورودی به هشتی خانه می رسید که به وسیله راهرویی شما را به حیاط خانه راهنمایی می کند. حیاط خانه به صورت مرکزی است و دور تا دور حیاط را اتاق ها فرا گرفته اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان چادگان گفت: سمت راست می توانید عمارت اصلی خانه را مشاهده کنید که در دو طبقه ایجاد شده و دارای معماری بی نظیری است. در ورودی به ساختمان در سمت چپ، پس از عبور از پلکان قرار گرفته است. نمای بیرونی عمارت را پنجره های چوبی سر تا سری با حجاری و کنده کاری های زیبا تشکیل می دهد. زیرزمین خانه نیز دارای پنجره های چوبی است که اطراف آنها با کاشی های سبز رنگ تزئین شده اند و از جذابیت خاصی برخوردارند. پس از ورود به حیاط در سمت چپ آشپزخانه و اتاق های دیگری قرار گرفته است. ایوانی کوچک با دو ستون در روبروی آن قرار گرفته است که دارای تزئینات خاصی نیست. در این قسمت در و پنجره های چوبی وجود دارد که تزئینات ویژه ای برای آنها بکار برده نشده است.

صفری شرح داد: وسط حیاط می توانید حوضی دایره شکل را ببینید که خود باعث زیبایی دوچندان حیاط شده و تصویر عمارت در آن منعکس می شود. آب این حوض به وسیله جوی آبی که در کنار ساختمان خانه قرار داشت، تأمین میشد. در قسمت غربی باغ حمام اختصاصی برای خانواده معظم الملک قرار داشت که مساحت آن 150 مترمربع بود. بیشتر اتاق های خانه دارای شیشه های رنگین هستند که بر زیبایی خانه می افزاید. در قسمت بالایی ساختمان کنگره ای دیده می شود که توجه همگان را به خود جلب می کند و زیبایی آن را دوچندان کرده است.

وی گفت: این خانه در تاریخ 26 اسفند 1386 با شماره 21815 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 مهر 1401 بروزرسانی: 7 مهر 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1499

به "خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه معظم الملک اثری ماندگار از دوره قاجار به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید