تعطیلی 25 شرکت کاغذی صندوق بازنشستگی کشوری

به گزارش سفر به هند، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بالغ بر 25 شرکت کاغذی را تعطیل کردیم و شرایط خروج از بنگاه داری به خوبی و به شدت پیش می رود.

تعطیلی 25 شرکت کاغذی صندوق بازنشستگی کشوری

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اکبر افتخاری در ویدئویی که از طریق صفحه اینستاگرامی صندوق بازنشستگی کشوری منتشر شد به تشریح استراتژی ها و عملکرد اقتصادی این صندوق پرداخت و اظهار کرد: صندوق بازنشستگی از دو بال کنار هم تشکیل می شود؛ نخست بال بیمه ای است. ماهانه کسوراتی از کسور پردازان و شاغلین کسر و بابت سرمایه گذاری به حساب صندوق بازنشستگی واریز می شود و یک عملیات بیمه ای در اینجا صورت می گیرد.

وی افزود: یک بال دیگر سرمایه گذاری و بخش اقتصادی است که مهم است و دست کمی از بخش بیمه ای ندارد. منابعی که از محل کسورات جمع آوری شد باید سرمایه گذاری شود و در چرخه فعالیت های اقتصادی قرار بگیرد تا منفعت هایی حاصله در قالب حقوق و مستمری به بازنشستگان برشود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه عملیات مربوط به فعالیت های اقتصادی یکی از مهمترین ارکان فعالیت صندوق بازنشستگی را تشکیل می دهد گفت: باید برای فعالیت های اقتصادی استراتژی های مشخصی داشته باشیم، زیرا یک موضوع میان نسلی است و در دراز مدت اثراتش را نشان می دهد.

افتخاری ادامه داد: صندوق های بازنشستگی برای این کار برنامه هایی دارند. در دوره جدید مدیریتی صندوق بازنشستگی و در 10 ماه گذشته رویکرد ما توسعه اقتصادی با سه ضلع مشخص بوده است. در فرایند توسعه و بهبود فعالیت های سرمایه گذاری که امروز مدنظر ماست، سه ویژگی بسیار مهم است. نخست آنکه یک سرمایه گذاری بازدهی مناسبی داشته باشد. نمی توانیم در فعالیت کم بازده و زیان ده حضور یابیم.

وی تاکید کرد: باید در فعالیت های حضور یابیم که بازدهی اقتصادی بالایی داشته باشند. دوم آنکه این سرمایه گذاری ها ترم بلندمدت داشته باشند و در بلندمدت برای ما سوددهی ایجاد کنند، زیرا تعهدات ما بلندمدت است. وظیفه داریم علاوه بر حقوق بازنشستگی، امکانات دیگری برای بازنشستگان فراهم کنیم که آن هم هزینه دارد و باید از محل فعالیت های بلند مدت حاصل شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه البته برخی سرمایه گذاری های کوتاه مدت و میان مدت هم ممکن است انجام شود تا مسائل مربوط به نقد شوندگی را برای ما حل کنند گفت: ویژگی سوم آنکه میزان ریسک سرمایه گذاری مناسب باشد. در ادبیات سرمایه گذاری همیشه در کنار بازدهی موضوع ریسک مطرح است.

افتخاری افزود: باید در سرمایه گذاری هایی حضور یابیم که ریسک مناسب داشته باشند. سرمایه های با ریسک پایین که سود اندکی دارند مطلوب نیست و سرمایه گذاری پر ریسک هم برای صندوق مناسب نیست و نمی توانیم پرریسک در فعالیت های اقتصادی حضور داشته باشیم، زیرا ممکن است ما را دچار مشکل کند.

وی با بیان اینکه با در نظر دریافت این سه ویژگی، استراتژی های صندوق در حوزه اقتصادی شکل می گیرند مطرح نمود: مهمترین هدفی که دنبال می کنیم توسعه اقتصادی و بهبود بنگاه داری است. خروج از بنگاه داری نیز به عنوان یکی از اهداف فرعی دنبال می شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: یکی از مهمترین اهداف فرعی خروج از بنگاه های کاغذی و کم بازده است. در این راستا اتفاقات مهمی افتاد و تعدادی از بنگاه های کاغذی و شرکت های کم بازده و زیان ده که بیشتر برای آن ها هزینه می کردیم، تعطیل شدند. بالغ بر 25 شرکت کاغذی را تعطیل کردیم و شرایط خروج از بنگاه داری به خوبی و به شدت پیش می رود.

افتخاری با بیان اینکه پرتفوی یک سری از سهم ها را شناور کردیم گفت: یکی از موضوعات دیگری که به عنوان هدف فرعی دنبال می کنیم بهبود پرتفوی سرمایه گذاری است. اگر سرمایه گذاری تک رشته ای و تک دارایی باشد ریسک بالایی به صندوق منتقل می کند؛ بنابراین به سمت سبدی از سرمایه گذاری ها رفتیم.

وی افزود: قبلاً صندوق سبد نامتوازنی داشت که به سمت متوازن شدن با ریسک و بازدهی مناسب حرکت می کند و شرکت های نامناسب خارج از زنجیره ارزش خارج می شوند. افزایش سهم پتروشیمی، فولاد و معدن در حال انجام است و سعی می کنیم برخی سهم ها را که شرایط مناسب ندارند کاهش دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 711

به "تعطیلی 25 شرکت کاغذی صندوق بازنشستگی کشوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی 25 شرکت کاغذی صندوق بازنشستگی کشوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید