ارگان دولت برنامه تیم روحانی برای کنترل بازار سرمایه تشریح کرد؛ تشکیل صندوق ثبات ساز

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران: ایران ارگان دولت در تیتر نخست خود به برنامه تیم روحانی برای کنترل بازار سرمایه پرداخت.

ارگان دولت برنامه تیم روحانی برای کنترل بازار سرمایه تشریح کرد؛ تشکیل صندوق ثبات ساز

به گزارش خبرنگاران در این گزارش آمده است:تحولات تازه بورس طی چند هفته گذشته که سبب شد شاخص، نزول تندی را تجربه کند مسئولان را برآن داشت تا سیاست های تازه ای را به اجرا درآورند. دراین میان نهادهای پولی و سرمایه ای به اضافه سیاستگذاران اقتصادی تمهیدات جدیدی را اتخاذ نموده اند. آن طور که اعلام شده وزارت امور اقتصادی و دارایی طرح تازه ای را به سازمان برنامه و بودجه ارائه داده که صندوق ثبات ساز را راه اندازی نمایند و همچنین بانک ها مجاز به سرمایه گذاری در بورس شدند و از سوی دیگر همه اینها در راستای جلوگیری از افزایش نرخ تورم و حفظ ارزش پول ملی صورت می گیرد.

در این ارتباط رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور، با اشاره به طرح ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد و دارایی در مورد کنترل بازار سرمایه در کشور گفت: در بازار سرمایه به دلیل اقدامات هیجانی با نوسانات شدید روبرو هستیم بر همین اساس و به منظور کنترل این بازار وزارت اقتصاد و دارایی یک طرح را به سازمان برنامه وبودجه پیشنهاد داده است.

محمدباقر نوبخت با بیان اینکه بازار کالا در کشور به چهار بخش تقسیم می گردد، اظهار کرد: بازار کالا، پول، کار و سرمایه چهار بازار در کشور هستند که دولت و سازمان برنامه وبودجه هرروزه نظارت کافی را بر روی آنان انجام می دهد.

وی با اشاره به طرح ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد و دارایی در مورد کنترل بازار سرمایه در کشور گفت: در بازار سرمایه به دلیل اقدامات هیجانی با نوسانات شدید روبرو هستیم بر همین اساس و به منظور کنترل این بازار وزارت اقتصاد و دارایی یک طرح را به سازمان برنامه وبودجه پیشنهاد داده و این طرح مورد تأیید این سازمان نهاده شد.

رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور با اعلام جزئیات طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد و دارایی در رابطه با کنترل بازار سرمایه افزود: مقرر شد یک صندوق ثبات ساز تشکیل و بر اساس آن بازار سازی های لازم اجرا شده و یک درصد از صندوق پول توسعه ملی به این صندوق اختصاص پیدا می نماید.

لغو ممنوعیت سرمایه گذاری بانک ها در بورس

از سوی دیگر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از نشست مسئولان در روز پنجشنبه اطلاع داد و گفت: در جلسه روز پنجشنبه شورای عالی بورس، آیین نامه پیشنهادی حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

به گزارش سنا، حسن قالیباف اصل با بیان اینکه مواد این آیین نامه بر ضرورت مشارکت سهامداران عمده در معاملات سهام تأکید می نماید، افزود: به موجب مفاد این آیین نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد. همچنین منع مشارکت بانک ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور، استثنا شد و بانک ها مجاز به سرمایه گذاری در بازار سرمایه خواهند بود. در عین حال، نقش بانک ها در تأسیس نهادهای اقتصادی در بورس تقویت می گردد.

وی تأکید کرد: با تصویب و ابلاغ این آیین نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می گیرد. قالیباف، تکلیف وظیفه پیگیری وصول منابع حاصل از یک درصد صندوق توسعه ملی به سازمان بورس را از دیگر مصوبات شورای عالی بورس مطرح نمود و افزود: صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از منابع سالانه خود را (از سال 1394 به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به صورت بلندمدت (حداقل 20 ساله) سپرده گذاری کند.

سخنگوی سازمان بورس در خاتمه تأکید کرد: مصوبات تازه شورای عالی بورس، یک گام عظیم در جهت تقویت، توسعه و تعمیق بازار سرمایه، کاهش ریسک، افزایش نقدشوندگی، اطمینان بخشی و تکمیل ابزارهای بازار سرمایه به شمار می رود.

کوشش برای کنترل تورم، پایداری بازارها و تأمین ارز

اما در کنار این تصمیمات ، حفظ ارزش پول اهمیت ویژه ای دارد که با کنترل نرخ تورم و برابرى ارز جلوه می یابد. در این ارتباط رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: با وجود همه سختی ها مصمم به کنترل تورم، پایداری بازارها و تأمین ارز برای نیازهای مردم به عنوان اولویت های اصلی هستیم.

عبدالناصر همتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بارها از این صفحه سیاست ها و برنامه های بانک مرکزی را با شما در میان گذاشته ام. هدف اصلی از این نوشته ها ارائه شفافیت در کارها است.

وی افزود: من بخوبی می دانم که با شرح سیاست ها، بسیاری از کارشناسان و اصحاب رسانه به نقد می پردازند و تجزیه و تحلیل می نمایند. این امر برای من و همکارانم همیشه مورد احترام بوده و از آنها استفاده شده است.

به گزارش بانک مرکزی رئیس کل بانک مرکزی نوشت: اکنون در این میان دو نکته توسط بعضی از نوشته ها و مصاحبه ها نادیده گرفته می گردد، نخست، شرایطی که کشور به لحاظ اقتصادی در آن قرار گرفته است. در شرایط عادی بدیهی است که بسیاری از پیشنهادها و راهکارها قابل انجام است ولی در اوضاع کنونی که اقتصاد تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است اندکی انصاف و مسئولیت پذیری در تحلیل و سخن گفتن با توجه به عوامل مؤثر خارج از کنترل، می طلبد. همتی افزود: دوم، کارها و اقدام هایی است که بانک مرکزی در این دوره دو ساله انجام داده و می دهد. بخشی از این اقدام ها در قالبی است که به اطلاع شما مردم رسیده و نتایج آن هم دیده می گردد.

رئیس کل بانک مرکزی در این یادداشت آورده است: بخش مهمی از اقدام های خدمتگزاران شما مردم در بانک مرکزی، مربوط به فعالیت هایی است که برای جلوگیری از سوء استفاده واضعان فشار حداکثری، سخنی از آنها به میان نیاورده ام. چنانچه این اقدام ها و کوشش ها نبود، بسیاری از مسائل اقتصادی امروز در ابعاد بسیار عظیم تری اقتصاد کشور را دچار ناتعادل های جدی می کرد، ضمن اینکه منکر مسائل و رنج مردم ایران نیستم.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: من و همکارانم با وجود همه سختی ها مصمم به کنترل تورم و دستیابی به پایداری بازارها و تأمین ارز برای ملزومات مردم به عنوان اولویت های اصلی هستیم و افزوده است: امیدوارم بعد از اینکه با سرافرازی از این شرایط بیرون آمدیم مردم را در جریان اقدام ها و سختی های راهی که آمده ایم قرار دهم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 561

به "ارگان دولت برنامه تیم روحانی برای کنترل بازار سرمایه تشریح کرد؛ تشکیل صندوق ثبات ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارگان دولت برنامه تیم روحانی برای کنترل بازار سرمایه تشریح کرد؛ تشکیل صندوق ثبات ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید