3 دقیقه مدیتیشن تنفس، استرس را از بین می برد!

به گزارش سفر به هند، یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش اضطراب این است که به سادگی توجه را روی نفس خود متمرکز کنید. بلافاصله متوجه احساس آرامش خواهید شد که می تواند در طول زمان به محافظت از سلامت جسمی و روانی شما یاری کند.

3 دقیقه مدیتیشن تنفس، استرس را از بین می برد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از health.harvard، دکتر رونالد دی سیگل، استادیار بالینی روان شناسی در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: بسیاری از مردم تمرین های فکر مطلعی را انجام می دهند، اما در مواقع تنش زا به هیچ عنوان قادر نیستند خود را کنترل نمایند در نتیجه دچار احساس ناخوشایندی می شوند.

فرآیند به ظاهر ساده ای مثل نفس کشیدن که شاید اکثریت مردم از فواید تمرینی آن مطلع نیستند، می تواند اثرات بالقوه ای برای سلامت بدن و بعلاوه کاهش اضطراب داشته باشد. زمانی که ما در ترافیک به سر می بریم و یا در مطب منتظر پزشک هستیم، با یک تمرین کوتاه تنفس می توانیم احساس خوشایندی را تجربه کنیم.

قطعا همه ما لحظاتی در زندگی داشتیم که شاید خیلی عصبی بودیم و یکی از اطرافیان سریع به ما تذکر داده که چند نفس عمیق بکشیم تا حالمان بهتر گردد. در حالتی که شاید ضربان قلب ما تند بزند و فشار خون افزایش یابد، یادگیری اینکه چگونه نفس خود را فقط به مدت 2 الی 3 دقیقه تنظیم کنیم، میتواند یاری شایانی به آرامشمان کند.

فقط با تمرکز روی دم و بازدم می توانید این مدتیشن را انجام دهید و نیازی به مت یوگا و یا لباس خاصی هم ندارد، بلکه در هر جایی که باشید به راحتی تمرین تنفسی را تکرار کنید.

فرآیند مدیتیشن تنفسی چگونه است؟

برای این کار فقط باید در مکانی با حداقل حواس پرتی، موقعیتی راحت پیدا کنید. می توانید بنشینید، بایستید یا راه بروید، هرکدام که ترجیح می دهید. اکثریت افراد شرایط نشسته را برترین حالت برای این نوع تمرکز می دانند.

برای انجام مدیتیشن نفس باید دو مورد زیر را انجام دهید:

1. تمرکز پایدار برای فکر ایجاد کنید مانند تکرار یک صدا، کلمه، عبارت و یا حرکت.

2. اجازه دهید افکار روزمره بیایند و بروند در حالی که شما روی تنفس خود تمرکز می کنید.

نگران افکاری که در طول چند دقیقه ای که مدیتیشن تنفس را انجام می دهید، ممکن است وارد فکر گردد، نباشید چرا که امری کاملا طبیعی است.

اگر زنجیره ای از افکار توجه شما را به خود جلب کرد و هوشیاری خود را از نفس از دست دادید، به آرامی توجه خود را به تنفس بازگردانید و دوباره تمرکز کنید.

بعد از انجام این تمرین تنفسی به وضوح متوجه کاهش ضربان قلب خود می شوید، در نتیجه استرستان تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1589

به "3 دقیقه مدیتیشن تنفس، استرس را از بین می برد!" امتیاز دهید

1 کاربر به "3 دقیقه مدیتیشن تنفس، استرس را از بین می برد!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 دقیقه مدیتیشن تنفس، استرس را از بین می برد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید