2 علامت سؤال برای کشتی؛ علیرضا دبیر و ویزا

به گزارش سفر به هند، تیم ملی کشتی آزاد ایران آماده می گردد تا در آذرماه جهت شرکت در رقابت های جام جهانی به آمریکا سفر کند و در این دوره از رقابت ها حاضر گردد. این بحثی اولیه است که استارت آن در حاشیه رقابت های چند هفته گذشته در بلگراد زده شده و قرار بر این است تا تیم ملی کشتی ایران در این تورنمنت شرکت کند.

2 علامت سؤال برای کشتی؛ علیرضا دبیر و ویزا

طبیعی است که ایران به عنوان یکی از قدرت های کشتی جهان، به بالاتربردن کیفیت جام جهانی یاری می نماید، ولی در این بین دو مسئله اساسی وجود دارد که نمی توان حضور ایران را با وجود درخواست آمریکایی ها برای شرکت در این مسابقات قطعی دانست. اولین موضوع مسئله ویزاست. در یک سال گذشته، آمریکا و چند کشور اروپایی برای صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی وسواس زیادی به خرج داده و بعضا از این موضوع طفره رفته اند.

ورزشکاران ایرانی در ماه های گذشته، تورنمنت های مهمی را به علت آنکه ویزا از طرف کشور مقصد صادر نشده از دست داده اند. درباره کشتی که مسئله حساسیت ویژه ای هم دارد. ایران قرار بود بهمن سال گذشته برای انجام یک ملاقات تدارکاتی راهی آمریکا گردد، ولی از آنجا که این کشور برای تعدادی از مسئولان، مربیان و بازیکنان ایران ویزا صادر نکرد، نهایتا تیم ملی کشتی از حضور در این کشور سرباز زد. حالا، ولی عنوان می گردد از آنجا که رقابت های جام جهانی، رقابت های رسمی و نه محبت آمیز است، آمریکا موظف به صدور ویزا برای کشتی گیران ایران است.

البته که در این مورد نمی توان چندان مطمئن بود، چون بسیاری از همین مسابقات رسمی و جهانی که در 12 ماه اخیر به میزبانی آمریکا برگزار شده، با سیاست سختگیرانه میزبان همراه شده و آن ها برای ورزشکاران ایرانی فارغ از درجه و سطح مسابقات، ویزا صادر ننموده اند. پس اولین مسئله می تواند همین موضوع باشد.

مورد دوم، ولی داستان علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران است. او سال پیش، قبل از سفر تیم ملی کشتی به آمریکا، در ویدئویی بحث برانگیز از این گفت که سردادن شعار مرگ بر آمریکا به تنهایی کفایت نمی نماید و باید عملی چنین موضوعی را اثبات کرد. همین صحبت ها باعث شد نهایتا آمریکا، با وجود آنکه دبیر پیش تر گرین کارت این کشور را داشته، به رئیس فدراسیون کشتی ویزا ندهد. دبیر هم که از قبل گفته بود اگر حتی برای یک نفر ویزا صادر نگردد، تیم را به آمریکا نمی فرستد، چنین کرد و بازی محبت آمیز تیم ملی کشتی آزاد آمریکا با ایران برگزار نشد.

تفاوت این دفعه، ولی خبری است که رسانه های نزدیک به دولت منتشر نموده و خبر داده اند که این بار علیرضا دبیر قصدی برای سفر به آمریکا ندارد. علت این کار احتمالا تسهیل برای صدور ویزا به دیگر ورزشکاران رشته کشتی است هرچند این موضوع هنوز به تأیید نهایی نرسیده است. البته که همین روز گذشته مسئولان فدراسیون کشتی گفته اند موضع فدراسیون در مقوله صدور ویزا تغییری نسبت به سال پیش نداشته و اگر آمریکا، برای یک نفر هم ویزا صادر نکند، تیم را اعزام نخواهند کرد. اگر خبر منتشرشده درباره علیرضا دبیر و انصراف او از سفر به آمریکا صحت داشته باشد، بدیهی است که حساسیتی از جانب او وجود نخواهد داشت، ولی مسئله اینجاست که دبیر تنها نفری نبود که آمریکا سال پیش برایش ویزا صادر نکرد. اینکه چنین رویه ای این بار هم تکرار گردد یا خیر، مسئله ای است که احتمالا روز های آینده پاسخش پیدا می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 آبان 1401 بروزرسانی: 9 آبان 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1513

به "2 علامت سؤال برای کشتی؛ علیرضا دبیر و ویزا" امتیاز دهید

1 کاربر به "2 علامت سؤال برای کشتی؛ علیرضا دبیر و ویزا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 علامت سؤال برای کشتی؛ علیرضا دبیر و ویزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید