ویلای سنتی ایرانی با طعم مدرن، آشنایی با ویلاهای زیبای ایران

به گزارش سفر به هند، وقتی درباره ویلای سنتی ایرانی صحبت می کنیم، منظورمان خانه های قدیمی و تاریخی نیست، بلکه سازه های جدید و امروزی است که به سبک سنتی ایرانی طراحی و با تکنیک های مدرن ترکیب شده اند. ویلاهای سنتی یکی از زیباترین سازها در کشور را شامل می گردد که به دید همگان زیبا و دلنشین می آید. بنابراین جای تعجبی ندارد که این شکل دیزاین و طراحی ویلا نزد ما ایرانی ها بسیار محبوب و پرطرفدار باشد. سبک سنتی ایرانی، ریشه در فرهنگ غنی ما ایرانی ها داشته و بنوعی با خلقیات ما سازگارتر است. به همین دلیل است که هنگام مشاهده یا حضور در چنین فضاهایی احساس راحت تری داریم.

ویلای سنتی ایرانی با طعم مدرن، آشنایی با ویلاهای زیبای ایران

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی در زمین شیبدار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

اما چه عواملی نشان دهنده و تعیینه یک ویلای سنتی ایرانی تمام عیار است؟ معماری سنتی ایرانی یک سری اصول دارد که باید آنها را رعایت کرد. از جمله این اصول می توان به فرم سازه برگرفته از بناهای سنتی، استفاده از مصالح بومی، نمای الهام گرفته از بناهای سنتی، طراحی داخلی سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه، پنجره های متعدد برای بهره مندی از نور طبیعی روز، استفاده از ایوان و حیاط حوض دار اشاره نمود. اما تمام این اصول را می توان با تکنیک های مدرن ترکیب کرد و یک فضای امروزی سنتی ایجاد کرد که از مزایای هر دو سبک بهره می برد. در این مطلب قصد داریم در خصوص این ویلاها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اولین ویلای سنتی ایرانی که آنالیز خواهیم کرد یک ویلای زیبا به اسم حجم سبز است که در حومه شهر جلال آباد اصفهان قرار گرفته است. متراژ زیربنای این ویلا 143 متر مربع بوده و فقط یک طبقه دارد. از آنجایی که قرار است از این ویلا به صورت دسته جمعی و مقطعی استفاده گردد، طراحی داخلی فضا به شکل باز و بهم پیوسته انجام گرفته است.

در این ویلا از یک ستون بادگیر نیز استفاده شده که برای خنک کردن هوا در فصل تابستان کاربرد دارد. بادگیرها نقش چشم گیری در معماری سنتی ایرانی داشته و از خصوصیات بناهای سنتی ایرانی است. همچنین برای سهولت ساخت و پایین آوردن هزینه ها نیز از مصالح بومی منطقه، یعنی آجر، برای ساخت سازه استفاده شده است. تمام این موارد اما با متدهای مدرن ترکیب شده تا به نحوی عالی شاهد ارتباط و پیوستگی بین سبک سنتی با سبک مدرن باشیم.

در پلان ساختمان ویلایی حجم سبز تعیین است که بیشتر مساحت زمین به باغ و فضای باز اختصاص داده شده و سطح زیر بنا بخش کوچکی را اشغال نموده است. البته همین بخش کم هم طوری طراحی شده که در ارتباط کامل با فضای بیرون باشد.

فرم حجم دار و منحنی شکل بخش مهمی از معماری سنتی است. بنابراین در ساخت ویلای سنتی ایرانی، معمولا از حجم های مننحنی شکل در داخل و خارج بنا استفاده می گردد. ویلایی دومی که معرفی خواهیم کرد به اسم ویلای مادی شناخته شده و در یک باغ به قدمت 40 سال ساخته شده است. مساحت زیربنای ویلا به 890 متر مربع می رسد که البته به دو بلوک جداگانه تقسیم شده است. نکته جالب در خصوص نمای خارجی ویلا این است که علی رغم حضور فرم های منحنی شکل، نمی توان شکل خاصی برای آن متصور شد. سازه ساختمان مکعبی است، همین فرم مکعبی هم به نمای خارجی ساختمان منتقل شده است. فقط در قسمت نمای ورودی ساختمان، آرک راهروی ورودی و پنجره ها خودنمایی می نمایند. این فرم ورودی و پنجره به شکلی است که آدم را یاد ایوان کاخ های سنتی می اندازد.

همانطور که در بالا اشاره نمودیم بالای سازه ساختمان به دو بلوک دبلکس تقسیم شده است. اما نکته جالب نحوه ارتباط بین این بلوک ها با یکدیگر است، در هر طبقه بلوک ها توسط یک سری راهرو هلالی شکل به هم متصل می شوند. این دو راهرو همانند یک پل بر فراز رودخانه، دو بلوک خانه را به هم متصل می نماید. فضای بین بلوک ها را استخر ویلا پر می نماید که فرمی مستطیلی و طویل دارد. از آنجایی که این راهروهای دیوارهایی شیشه ای دارند، هر بار که بین بلوک ها جابجا می شوید، حسی مشابه با قدم زدن روی یک پل جنگلی بالای رودخانه به شما دست خواهد داد.

آجر جزء جدایی ناپذیر از معماری سنتی ایران است. در این ویلا نیز هم در فضای داخلی و هم بخشی از فضای خارجی از نمای آجری طرح سنتی شده است. پنجره اتاق خواب ها نیز بجای پرده با درب چوبی پوشانده می شوند که حالتی سنتی و گرم به فضای مدرن ویلا داده است.

در ویلای سنتی ایرانی حفظ حریم خصوصی نکته بسیار مهمی است، در مدل هایی که تا کنون مشاهده کردید این موضوع به خوبی نمایان است. ویلاهای سنتی امروزی که با متدهای مدرن ساخته می شوند به هیچ عنوان این اصل را فراموش ننموده اند. فضاهای عمومی خانه اگر چه باز بوده و ارتباط بین فضاها از طرق مختلف ممکن است، اما به فضاهای خصوصی و حفظ حریم خصوصی افراد داخل ساختمان نیز توجه ویژه ای شده است. طوری که هیچکدام تقریبا دید چندانی از فضای خارج به داخل ندارند. فضاهایی مانند استخر و جکوزی یا داخل ساختمان هستند یا در مکانی قرار می گیرند که هم در فضای باز باشند و هم از دید پنهان.

منبع: اتاق
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 971

به "ویلای سنتی ایرانی با طعم مدرن، آشنایی با ویلاهای زیبای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویلای سنتی ایرانی با طعم مدرن، آشنایی با ویلاهای زیبای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید