هرآنچه که درباره جید رولر، فواید و روش استفاده از آن باید بدانید

به گزارش سفر به هند، آیا در پی یک ترفند ساده برای کاهش پف کردگی اطراف چشم و روشن تر شدن پوست هستید؟ شاید در رسانه های اجتماعی بارها مشاهده نموده باشید که استفاده از جید رولر به عنوان یک روش شگفت انگیز برای درمان بسیاری از مسائل پوستی معرفی می گردد. در آگهی ها و برای جذب مخاطب این گونه ادعا می گردد که جید رولر یک وسیله همه کاره است؛ از تأثیری که در کاهش پف کردگی اطراف چشم دارد گرفته تا یاری به ماساژ برای تخلیه لنفاوی و پاکسازی پوست.

هرآنچه که درباره جید رولر، فواید و روش استفاده از آن باید بدانید

اگر با جید رولر آشنایی چندانی ندارید یا اینکه در مفید بودن آن تردید دارید یا اینکه نمی دانید چگونه باید از آن بهره ببرید، با خبرنگاران در این مقاله همراه شوید.

آشنایی با جید رولر

جید رولر نوعی ابزار سلامت و زیبایی است که برای ماساژ صورت از آن استفاده می شود و سابقه استفاده از آن به قرن ها پیش برمی شود. در جید رولر قسمتی که از آن برای ماساژ صورت استفاده می شود از جنس سنگ است. البته این سنگ یک سنگ معمولی نیست بلکه نوعی سنگ گران بها به نام یشم سبز است که تماس آن با پوست باعث می شود فرد احساس خوشایندی را تجربه کند. استفاده از جید رولر یک آیین باستانی برای زیبایی پوست در چین بوده است که در دوران پادشاهی دودمان چینگ رواج داشته است.

  • 10 ماسک صورت خانگی برای حل رایج ترین مسائل پوستی

فواید استفاده از جید رولر

در حالی که شواهد علمی این مطلب را تأیید نمی نمایند که استفاده از سنگ یشم برای ماساژ صورت باعث می شود که این ماساژ فواید بیشتری داشته باشد، استفاده از جید رولر می تواند فوایدی داشته باشد که در حقیقت تأثیرات مثبت ماساژ هستند. این فواید عبارتند از:

  • تخلیه لنفاوی و پاکسازی پوست
  • یاری به استحکام بیشتر پوست
  • کاهش پف کردگی صورت
  • بهبود گردش خون
  • جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست

1. تخلیه لنفاوی و پاکسازی پوست

دستگاه لنفاوی مایعات را انتقال می دهد و بدن را از سموم پاکسازی می نماید. ماساژ صورت و گردن گره های لنفی را تحریک می نماید و باعث تخلیه مایعات می شود.

2. یاری به استحکام بیشتر پوست و کاهش پف کردگی صورت

برخی از افراد از اینکه پوستی با ظاهر کمی متورم و پف نموده دارند رنج می برند. اما چه عواملی می توانند باعث بروز این مشکل شوند؟ کارشناسان در پاسخ به این پرسش یکی از عوامل زیر را مقصر می دانند:

  • دراز کشیدن برای مدت طولانی باعث تجمع مایعات در بافت های نرم صورت می شود. به همین علت است که معمولاً افراد صبح ها و بعد از بیدار شدن از خواب متوجه پف کردگی پوست صورتشان می شوند.
  • تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی می تواند احتباس آب و پف کردگی را در پی داشته باشد.
  • مصرف غذاهای فرآوری شده و غذاهایی که حاوی سدیم زیادی هستند باعث می شود تا افراد بیشتر احساس تشنگی نمایند و در نتیجه مایعات بیشتری بنوشند. ممکن است مصرف بیش از حد مایعات منجر به تجمع آن در نواحی مختلف بدن از جمله صورت بشود.
  • یکی از تأثیرات منفی مصرف الکل این است که بدن با کم آبی روبرو می شود. راه چاره بدن برای مقابله با این کم آبی احتباس آب است.

ماساژ صورت و گردن مایعات و سموم را به سمت رگ های لنفاوی راهنمایی می نماید و گره های لنفاوی را تحریک می نماید تا این مایعات و سموم را تخلیه نمایند. این فرایند به استحکام بیشتر پوست یاری می نماید و پف کردگی پوست را کاهش می دهد.

البته کارشناسان این نکته را هم یادآوری می نمایند که ماساژ نتایجی زودگذر دارد و برای جلوگیری دائمی از احتباس آب و پف کردگی ناشی از آن، داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم برترین و مؤثرترین راه چاره است.

3. بهبود گردش خون

استفاده از جید رولر باعث بهبود گردش خون در پوست صورت می شود و یاری می نماید تا پوست ظاهری سالم تر، روشن تر و محکم تر داشته باشد. البته فرقی نمی نماید که با چه وسیله ای پوست صورت را ماساژ می دهید، اگر ماساژ به درستی انجام شود همه این تأثیرات مثبت را خواهد داشت.

4. جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست

کارشناسان توصیه می نمایند که قبل از ماساژ صورت با جید رولر از یک سرم پوست یا مرطوب نماینده بهره ببرید چرا که ماساژ دادن پوست بعد از استفاده از محصولات مراقبت پوست به جذب بیشتر و بهتر این محصولات یاری می نماید.

فوایدی که تنها در حد یک ادعا هستند

استفاده از جید رولر مزیت ها و فوایدی دارد که به آن ها اشاره شد؛ اما جید رولر یک وسیله همه کاره نیست و نمی تواند همه مسائل پوستی را حل نماید. متأسفانه بسیاری از افرادی که از جید رولر استفاده می نمایند بر این باور هستند که این وسیله چین و چروک پوست را از بین می برد. یا شاید این را شنیده باشید که استفاده از جید رولر فراوری کلاژن را افزایش می دهد. یا اینکه استفاده از جید رولر را به عنوان راه چارهی برای درمان آکنه به شما توصیه نموده اند. اما شواهد علمی هیچ یک از این فواید را تأیید نمی نماید و این ها فقط در حد یک ادعا هستند.

روش استفاده از جید رولر

بعد از بیدار شدن از خواب شبانه و وقتی که متوجه می شوید صورتتان پف نموده است، برترین زمان برای استفاده از جید رولر است. البته علاوه بر صورت می توانید از جید رولر برای ماساژ گردن و نواحی اطراف سرشانه هم بهره ببرید. قبل از آغاز ماساژ با جید رولر، نکات زیر را رعایت کنید:

1. جید رولر را در یخچال نگهداری کنید

بر خلاف ماساژ با دست، وقتی که از جید رولر برای ماساژ استفاده می کنید این خنک بودن سنگ است که می تواند به کاهش پف کردگی یاری کند.

2. پوست خود را بشویید

مراقبت صبحگاهی از پوست برنامه ای است که معمولاً افراد بعد از بیدار شدن از خواب آن را اجرا می نمایند و حداقل این مراقبت شست وشوی صورت است. اگر می خواهید پوست خود را با جید رولر ماساژ دهید، باید بعد از نظافت و مراقبت صبحگاهی از جید رولر بهره ببرید.

3. از سرم پوست یا مرطوب نماینده بهره ببرید

قبل از ماساژ پوست با جید رولر از محصولات تقویت نماینده پوست بهره ببرید چرا که این کار به جذب بهتر این محصولات یاری می نماید.

وقتی این نکات را رعایت کردید، برای استفاده از جید رولر مراحل زیر را اجرا کنید:

4. جهت درست را انتخاب کنید

جید رولر به گونه ای طراحی شده است که در دو سمت دسته آن دو غلتک وجود دارد؛ یکی بزرگ تر و دیگری کوچک تر. غلتک کوچک تر برای ماساژ اطراف چشم و برآمدگی بینی مناسب است و برای ماساژ پیشانی، گونه ها و خط فک باید از غلتک بزرگ تر بهره ببرید.

5. جید رولر را به آرامی حرکت دهید

غلتک ها را به آرامی روی پوست حرکت دهید. اگر غلتک ها را با فشار زیاد روی پوست حرکت دهید باعث کشیده شدن و آسیب تماشا پوست می شود. به علاوه اینکه هر قسمتی را که می خواهید با جید رولر ماساژ دهید، اگر غلتک را بین 10 تا 20 مرتبه روی آن قسمت حرکت دهید کافی است و نباید در تعداد حرکت ها هم زیاده روی کنید.

6. غلتک ها را از مرکز صورت به سمت بیرون حرکت دهید

برای پاکسازی پوست و تخلیه لنفاوی به وسیله ماساژ، باید مایعات را به سمت گره های لنفی که در دو طرف صورت قرار دارند راهنمایی کنید. این نوع ماساژ به طور طبیعی دستگاه لنفاوی را برای تخلیه مایعات تحریک می نماید. بعد از ماساژ صورت، غلتک را روی ناحیه زیر فک و گردن حرکت دهید تا به تخلیه بهتر مایعات به وسیله دستگاه لنفاوی یاری کنید.

7. بعد از استفاده، جید رولر را بشویید

بعد از هر نوبت استفاده از جید رولر، باید آن را تمیز کنید. حتماً برای تمیز کردن جید رولر از محلول های حاوی الکل بهره ببرید و بعد آن را بشویید. این کار از باقی ماندن باکتری ها و آلودگی ها روی غلتک ها جلوگیری می نماید. این باکتری ها و آلودگی ها می توانند به پوست آسیب برسانند یا باعث بروز آکنه بشوند.

نکته پایانی

رولرهایی که برای ماساژ صورت از آن ها استفاه می شود تنها از جنس یشم سبز نیستند. علاوه بر سنگ هایی مانند کوارتز، آمیتیست و ابسیدین، از فلز هم برای فراوری غلتک ها استفاده می شود. هنگام خرید رولر باید به این نکته توجه کنید که نباید غلتک ها از موادی ساخته شده باشند که به راحتی باکتری ها را در خود جای دهند و نتوانید آن ها را به خوبی تمیز کنید. استفاده از رولرهایی با این ویژگی باعث بروز واکنش های آلرژیک می شود.

منبع : Healthline

منبع: دیجی استایل
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1449

به "هرآنچه که درباره جید رولر، فواید و روش استفاده از آن باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که درباره جید رولر، فواید و روش استفاده از آن باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید