شاهکار معمار ایتالیایی در دوراهی تخریب یا ثبت ملی

به گزارش سفر به هند، اهالی محله نیاوران آن را به نام ویلای نمازی می شناسند؛ ویلای ساخته شده در دوره پهلوی که یکی از دو اثر جوپونتی معمار معروف ایتالیایی در خاورمیانه است. این ویلا در سال 86 به ثبت ملی رسیده بود اما به دلیل شکایت مالک در سال 95 از ثبت ملی خارج شد. بازگشت این ویلا به ثبت ملی تنها راه نجات این ویلا از تخریب و برج سازی در آن است.

شاهکار معمار ایتالیایی در دوراهی تخریب یا ثبت ملی

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا قیمت از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

خبرنگاران- مرضیه موسوی: ویلای نمازی در سال 1339 به سفارش خانواده نمازی، از بازرگانان ساکن نیاوران ساخته شد. مهدی نمازی برای ساخت این ویلا با دوست خود محسن فروغی که معمار آرامگاه سعدی بود مشورت کرد و او طراح مشهور ایتالیایی یعنی جو پونتی را به نمازی معرفی کرد.

پونتی ویلای نمازی در محله نیاوران را به سبک خاص خود، با یاری دریافت از خطوط و طراحی ساده ساخت. یکی از شاخصه های این بنا سقف آن است که به نظر می رسد نقطه اتصالی با دیواره ها ندارد و سازه ای جداگانه است. ویلای نمازی و ویلای دیگری در بغداد تنها آثار این معمار برجسته ایتالیایی در خاورمیانه است که هر دو شرایط مناسبی ندارند. ویلای بغداد در ناآرامی های عراق در سال های گذشته دچار آسیب جدی شده است و ویلای نمازی بعد از خروج از ثبت ملی، راه تخریب و ساخت مرکز تجاری را در پیش گرفت.

مجوزی که لغو شد

ویلای نمازی بعد از خروج از ثبت ملی مجوزی برای ساخت مجتمعی تجاری اداری و تفریحی در نیاوران را دریافت نموده بود. سجاد عسگری مدیر کمیته پیگیری حفاظت از بناهای تاریخی تهران می گوید :مالکان ویلای نمازی مجوزی برای ساخت مجموعه ای تجاری اداری تفریحی و ... به جای ویلا دریافت نموده بودند. به نظر می رسید قرار است ملغمه ای از این کاربری ها سراسر باغ 5 هزار متری نمازی را اشغال کند. با این حال در دوره جدید مدیریت شهری این مجوز لغو شد. لغو این مجوز برای مدت محدودی ویلای نمازی را نجات می داد چراکه مالک دوباره امکان شکایت و خروج ویلا از ثبت را داشت. حالا دیوان عدالت اداری با ثبت مجدد این خانه در زمره بناهای ملی موافقت نموده است. با این موافقت پرونده بار دیگر در دادگاه مطرح می گردد و احتمال بازگشت آن به فهرست آثار ملی کشور وجود دارد. ثبت ملی ویلای نمازی شرایط این ویلا را از تخریب نجات می دهد و دیگر امکان ارائه مجوز به این ویلا برای تخریب و ساخت و ساز وجود ندارد.

بنای معاصر ویلای نمازی هنوز پا برجا است و بنا آسیبی در این سال ها ندیده است. عسگری می گوید :ویلای نمازی سازه ای خوب و سالم دارد و به جز چند سالی که به عنوان اداره ثبت شمیران مورد استفاده نهاده شد بود، کاربری مسکونی داشته. به همین دلیل بنا آسیبی ندیده است. حفظ بنای ویلای نمازی به دلیل اینکه در حریم ثبتی باغ رهنما واقع شده است اهمیت دوچندان پیدا می نماید. در صورت تخریب این ساختمان حریم ثبتی باغ رهنما هم مخدوش می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 171

به "شاهکار معمار ایتالیایی در دوراهی تخریب یا ثبت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار معمار ایتالیایی در دوراهی تخریب یا ثبت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید