سودآوری 8 میلیون تومانی عرضه های اولیه در سال 98

به گزارش سفر به هند، به گزارش تجارت نیوز ، در سال 98 در مجموع شاهد 24 عرضه اولیه بودیم که 10 مورد از آنها در 2 ماه پایانی سال رخ داد. در این میان، سه عرضه اولیه نوری (پتروشیمی نوری)، تاصیکو (سرمایه گذاری صدر تامین) و جم پیلن (پلی پروپیلن جم) به ترتیب با یک میلیون و 670 هزار تومان، یک میلیون و 82 هزار تومان و یک میلیون 8 هزار تومان بزرگترین عرضه اولیه های سال گذشته بودند.

سودآوری 8 میلیون تومانی عرضه های اولیه در سال 98

آنالیز این نمادها نشان می دهد که بسیاری از آنها پس از یک یازدهی اولیه کوناه مجددا پس از مدتی روندی صعودی در پیش گرفته و در نهایت بازدهی خود را چندین برابر کردند. به عنوان مثال تاصیکو که پس از بازدهی 20 درصدی اولیه صف خرید خود را شکسته شده دید تا خاتمه سال 98، بازدهی 180 درصدی را از خود به جای گذاشت. درهاور نیز پس از 200 درصد بازدهی اولیه، سال جاری را با بازدهی 1540 درصدی به خاتمه رساند.

در مجموع عرضه اولیه های سال 98 معادل 7 میلیون تومان نقدینگی لازم داشت که در صورت نگهداری همه این عرضه اولیه ها تا خاتمه سال، ارزش این سهام بالغ بر 15 میلیون و 336 هزار تومان بوده است. این ارقام بدین معناست که کل عرضه اولیه های سال جاری در مجموع و با احتساب میزان سهمیه هر فرد می توانست بازدهی 119 درصدی و سودی 8 میلیون و 300 هزار تومانی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد.

این بازدهی در حالی اتفاق افتاده که عرضه اولیه های کوچک و پشت سر هم خاتمه سال، موجب اعتراض بسیاری از فعالان بورسی شده و صدای سهامداران خرد را نیز درآورده بوده. بسیاری نیز نسبت به عملکرد ضعیف کارگزاری ها در قبال این عرضه ها معترض بودند.

با این حال، به نظر می رسد تصمیم گیران بورس همچنان نسبت به عرضه اولیه های پی درپی اقدام نموده و در سال جدید نیز شاهد عرضه اولیه بسیاری از سهام شرکت های بورسی باشیم. تصمیمی که در جهت جذب سرمایه بیشتر و با حمایت مقامات مالی کشور انجام خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 233

به "سودآوری 8 میلیون تومانی عرضه های اولیه در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودآوری 8 میلیون تومانی عرضه های اولیه در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید