قدیمی ترین قنادی تهران را بشناسید ، دکتر مصدق مشتری اینجا بود

به گزارش سفر به هند، قنادی بهار در مجاورت محله امامزاده یحیی(ع) سال 1317 راه اندازی و از همان سال ها به واسطه شیرینی پادرازی معروفش، شناخته شد و هنوز هم به همین دلیل بین تهرانی ها معروف است.

قدیمی ترین قنادی تهران را بشناسید ، دکتر مصدق مشتری اینجا بود

به گزارش خبرنگاران، این شیرینی از اختراع های مرحوم حاج علی اکبر ماها بانی این قنادی 80 ساله است که پخت آن را برای نخستین بار در تهران شروع کرد. شیرینی پادرازی قبل از تهران در مشهد تولید و عرضه می شد، ولی هنر حاج اکبر در تغییر کیفیت و طعم آن باعث جهانی شدن و ثبت آن به نام قنادی بهار می شود.

مشتریان مشهور یک قنادی مشهور

تا یک صد سال قبل قنادی به صورت امروزی وجود نداشت. دکان هایی بود که قند، آبنبات و نبات عرضه می کرد و مردم با خرید آنها شیرینی های خانگی محبوب شان را می پختند. بعد از راه اندازی نخستین کارخانه تولید قند و شکر در کهریزک، چون این نوع محصولات به وفور در اختیار مردم قرار می گرفت کاسبی دکان های قند و نبات کساد شد و صاحبان آنها پخت انواع شیرینی برای مردم را شروع کردند.

همین زمان بود که قنادی بهار راه اندازی می شود. نوه حاج علی اکبر، عباس کلباسی که الان قنادی پدربزرگ را در خیابان بهار اداره می کند می گوید: پادرازی های این قنادی مشتریان زیادی داشت. بسیاری از رجال قاجار که بعد از انقراض سلسله قاجاریه در حوالی این خیابان زندگی می کردند مشتری پرو پاقرص ما بودند. از پدرم شنیدم که سفیر ایتالیا شیرینی پادرازی را برای نخست وزیر وقت کشورش از اینجا می خرید و او آنقدر از طعم این شیرینی خوشش می آمد که نخستین صادرات صنعت شیرینی همان زمان از قنادی بهار شروع شد.

کلباسی می افزاید: همسر دکتر مصدق هم شیرینی های خانه اش را از اینجا می خرید. هیچ وقت نشنیدم که پدربزرگم بگوید خود مصدق را هم دیده باشد که برای خرید شیرینی به اینجا بیاید. می گفت افرادی بودند که می آمدند و برای مصدق از اینجا شیرینی می خریدند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1401 بروزرسانی: 22 مهر 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1505

به "قدیمی ترین قنادی تهران را بشناسید ، دکتر مصدق مشتری اینجا بود" امتیاز دهید

1 کاربر به "قدیمی ترین قنادی تهران را بشناسید ، دکتر مصدق مشتری اینجا بود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین قنادی تهران را بشناسید ، دکتر مصدق مشتری اینجا بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید