اقتصاد دنیا در سال 1399؛ بازار سهام

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران: سال 1399 برای بازارهای جهانی سالی پر التهاب و بااهمیت خواهد بود چراکه علاوه بر ریسک های سیاسی- اقتصادی موجود، اپیدمی ویروس کرونا نیز بر شدت نااطمینانی ها افزوده و رکود اقتصادی در سراسر جهان را تشدید نموده است.

اقتصاد دنیا در سال 1399؛ بازار سهام

به گزارش سفر به هند، اصلاح بازارهای سهام جهانی یا به تعبیر دیگر تغییر محتمل سیکل افزایشی بازارها به فرایند کاهشی، منحنی سابق بازدهی اوراق خزانه داری، رکورد حجم بدهی های جهانی، خطر گسترش ویروس کرونا برای اقتصاد بین المللی همگی از جمله ریسک های سال آینده شمسی محسوب می شوند.

اصلاح وال استریت

شاخص های اصلی وال استریت بین 19 تا 34 درصد دچار ریزش شده و زمینه را برای بروز یک اصلاح کامل و حتی تغییر از سیکل افزایشی به کاهشی فراهم نموده است. چنانچه سیکل افزایشی بازار سهام به سرانجام برسد، یکی از علائم اصلی رکود مالی آژیر خطر را به صدا در می آورد. در واقع کاهش افزون بر 20 درصدی شاخص ها احتمال وقوع اصلاح را تایید می نماید. شاخص S&P500 در شروع سال اخیر شمسی از زیر 3 هزار واحد به بالای 3 هزار و 300 واحد صعود پیدا نموده بود، اما هم اکنون پایین تر از مرز سه هزار واحدی قرار گرفته است. 2 دوشنبه سیاه در اسفند ماه علاوه بر یک آدینه سیاه دیگر در طول همین ماه شرایط مالی آمریکا را بسیار متزلزل نشان می دهد. از همین رو فدرال رزرو با کاهش نرخ بهره این نرخ را به صفر درصد رساند که در تاریخ تنها در دوره بحران مالی دهه گذشته اتفاق افتاده بود، همچنین کاهش یک درصدی در تاریخ بی سابقه بوده است. سال گذشته بسیاری راجع به بروز رکود مالی ظرف 12 الی 24 ماه از ابتدای سال 1398 هشدار داده بودند. ازده شناساگر رکود حداقل هشت گزینه در سال 1398 با چراغ قرمز شرایط را اضطراری نشان می دادند. منحنی بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا چند ماه متوالی معکوس بود اما در پاییز منحنی به حالت نرمال بازگشت. با این حال در فصل زمستان بار دیگر معکوس شده و علاوه بر این هم امر بازدهی اوراق به خصوص نسخه با سررسید 10 سال به کف تاریخی خود رسیدند. اعوجاج در بازار مالی آمریکا همزمان با ریزش شدید وال استریت و افت رشد اقتصاد بین الملل همگی دست در دست یکدیگر داده تا شرایط در بازارها به شدت متزلزل گردد. با توجه به پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سقوط کامل بازار سهام می تواند شانس دونالد ترامپ برای انتخاب مجدد را تضعیف کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 220

به "اقتصاد دنیا در سال 1399؛ بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد دنیا در سال 1399؛ بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید