افزایش ابتلای بچه ها به کرونا ، پیک شیوع ویروس در 3 استان

به گزارش سفر به هند، معاون درمان وزارت بهداشت از فرایند افزایشی شیوع کرونا ویروس در سه استان مازندران، خراسان رضوی و فارس خبر داد و گفت: متاسفانه مردم در برخی از استان ها دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و تا زمانی که این رفتار مردم ادامه داشته باشد نمی توانیم پیش بینی از فرایند شیوع ویروس ارائه دهیم.

افزایش ابتلای بچه ها به کرونا ، پیک شیوع ویروس در 3 استان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان بابایی امروز 30 تیر در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی که امروز در جمع خبرنگاران از فرایند افزایش شیوع کرونا ویروس در استان های خراسان رضوی، مازندران و فارس خبر داد و گفت: متاسفانه ما نمی دانیم پیک شیوع ویروس در این استان ها چه زمانی تمام می شود و این بسته به رفتارهای مردم دارد که چقدر بتوانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی چرخه انتقال را به حداقل برساندند.

وی شرح داد: متاسفانه ما ملاحظه می کنیم در برخی استان ها مردم ما دستور العمل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، مثلا حتی ماسک نمی زنند و یا این که در سایر استان ها هم کمتر از 50 درصد مردم از ماسک استفاده می کنند و یا حتی متاسفانه مراسم های خود را نیز برگزار می کنند. بنابراین در این شرایط ما نمی توانیم پیش بینی از ادامه فرایند افزایش شیوع کرونا داشته باشیم. بنابراین همه چیز بستگی به رفتارهای مردم دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر این که مسئله ای از نظر تعداد تخت های بیمارستانی برای بستری افراد مبتلا به کووید 19 نداریم، گفت: در تمامی استان ها ظرفیت بستری وجود دارد، اما باید تاکید کرد به هر حال ظرفیت تخت نیز می تواند محدود باشد و مردم باید مراعات کنند تا بتوانیم با استفاده از همین تخت های موجود و تجربه که همکاران ما در مدیریت این ویروس پیدا کردند، بتوانیم شرایط موجود را مدیریت کنیم.

وی گفت: علیرغم این که فرایند شیوع کرونا ویروس در کشور ما بیشتر شده است، اما خوشبختانه فرایند مرگ و میر افزایشی نبوده و به نسبت به افزایش شیوع کرونا ما کاهش مرگ و میر را داشتیم ضمن این که به حداقل رساندن مرگ و میر یکی از اهداف اصلی ما است و با مدیریت موجود می توانیم به هدف اصلی خود که علاوه بر کاهش ابتلا، کاهش مرگ و میر است، برسیم.

جان بابایی تامین نیروی انسانی بیمارستان ها را یکی از نگرانی های وزارت بهداشت در شرایط شیوع کرونا داشت و گفت: در این زمینه مصوبه ای را داشتیم که بتوانیم با آزاد سازی بخشی از ذخیره نیروی انسانی، کمبودهای خود را در این زمینه جبران کنیم. البته ما نمی توانیم نیروی انسانی را وارد بخش کرونایی بیمارستان ها کنیم؛ چرا که این افراد قبل از فعالیت در این بخش ها باید مهارت های لازم را ببینند؛ امیدواریم با دستور العمل های فعلی بتوانیم با تعویق برگزاری آزمون دستیاری یا زودتر برگزار کردن آزمون سایر دانشجویان، نیروهای انسانی خود را در بخش تخصصی، پزشک عمومی و کادر پرستاری تامین کنیم.

وی تاکید کرد: با اجرای دستور العمل فوق سه هزار نیروی متخصص برای فعالیت در بیمارستان ها جذب خواهند شد. اما باید تاکید کنیم که به هیچ عنوان هیچ امتحانی برای دانشجویانی که وارد این فعالیت می شوند حذف نخواهند شد، اما امتحان پره برد را کمی زودتر برگزار می کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص ابتلای 5هزار پرستار در کشور به ویروس کرونا نیز گفت: این تعداد از افراد به تدریج به کرونا مبتلا شدند و اینطور که نیست که بعد از ابتلا از چرخه فعالیت در بیمارستان ها خارج شوند. بنابراین افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند بعد از دوره قرنطینه مجددا وارد چرخه فعالیت شده اند.

وی در ادامه با تاکید بر این که بیمارستان های دولتی از بیماران برای انجام آزمایش هزینه ای دریافت نمی کنند، گفت: کسانی که از طریق نظام ارجاع به بیمارستان های دولتی مراجعه کنند 5 درصد و سایر بیماران 10 درصد برای دریافت خدمات اعم از درمان کرونا هزینه پرداخت می کنند.

جان بابایی با تاکید بر این که میزان ابتلای بچه ها به ویروس کرونا نسبت به اسفند ماه افزایش پیدا کرده است، شرح داد: یکی از دلایل این افزایش به دلیل این است که حساسیت خانواده ها نسبت به گذشته کمتر شده است و با توجه به این که بچه ها زنجیره انتقال این بیماری هستند نباید حساسیت ها را در این زمینه کاهش داد.

معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر این که برخی مراکز خصوصی در دریافت هزینه آزمایش ویروس کرونا تخلف می کنند، گفت: همانطور که عنوان شد در بیمارستان های دولتی انجام این آزمایش ها رایگان است، اما رقم این هزینه ها که از سوی مراکز خصوصی دریافت می شود گاه تخلف است و اخطارهایی نیز به این مراکز داده شده، اما در مجموع هزینه دریافتی برای انجام این آزمایش ها در مراکز خصوصی کمتر از 700 هزار تومان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 476

به "افزایش ابتلای بچه ها به کرونا ، پیک شیوع ویروس در 3 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ابتلای بچه ها به کرونا ، پیک شیوع ویروس در 3 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید