از هر 14 کودک یک نفر در معرض اختلال تکاملی زبان است

به گزارش سفر به هند، تهران (پانا) - محققان می گویند از هر 14 کودک یک نفر به اختلال تکاملی زبان مبتلا است، مسئله ای پنهان که در ظاهر کودک نشانه ای ندارد، اما در صورت تشخیص دیرهنگام و رسیدن کودک بالای 5 سال ممکن است این اختلال زبانی تا سرانجام عمر همراه کودک باقی بماند.

از هر 14 کودک یک نفر در معرض اختلال تکاملی زبان است

به گزارش ایسنا، اختلال تکاملی زبان (DLD) شرایطی است که کودک در استفاده یا فهم زبان بیانی مشکل دارد. به نظر می رسد این اختلال در همه بچه ها متفاوت است و تشخیص آن پیچیده است. در گذشته این اختلال با عنوان آسیب ویژه زبانی شناخته می شد، اما اخیراً و در پی تلاش های پروفسور بیشاپ و همکارانش از سراسر جهان از حدود سال 2017 نام آن تغییر کرده بنابراین این نام بهتر مسائل این بچه ها را منعکس می کند.

در حالی که بچه ها مبتلا به اختلال تکاملی زبان در درک و بیان کلامی مشکل دارند، متخصصان گفتار درمانگر بر تشخیص زود هنگام این بیماری تاکید دارند و معتقدند در صورت تشخیص به موقع و زود می توان این اختلال را درمان کرد. در واقع به عقیده این متخصصان، حمایت از طرف معلم و گفتار درمانگر در شرایط این افراد بسیار تاثیرگذار است.

بر اساس آماری از وبسایت radld، اختلال تکاملی زبان، 50 برابر کم شنوایی و 7 برابر شیوع اوتیسم در جامعه بچه ها را نشانه گرفته است زیرا بچه ها را در معرض خطر و ایجاد مسائل بیشتری در مدرسه و سلامت روان و اشتغال در آینده قرار می دهد.

DLD بدون هیچ دلیل مشخصی در صحبت و درک مشکل ایجاد می کند. تأثیرات جدی و طولانی مدت دارد و بزرگترین چالش با DLD این است که شما نمی توانید با مشاهده یک فرد تشخیص دهید که وی دارای این اختلال است، بنابراین اغلب اوقات نادیده گرفته می شوند.

بچه ها مبتلا به اختلال تکاملی زبان 6 برابر بیشتر در خواندن و 4 برابر بیشتر از بچه ها عادی با ریاضیات دست و پنجه نرم می کنند. همچنین 6 برابر بیشتر از دیگران سطح بالینی اضطراب و 3 برابر بیشتر دچار افسردگی بالینی می شوند.

DLD معمولاً با سایر بیماریهای تکاملی عصبی مانند ADHD، اختلال هماهنگی رشد، نارساخوانی و دیسکلاکلیا همراه است. بچه ها مبتلا به DLD صرف نظر از زبان، سواد، شناخت یا رفتار از حمایت کمتری در مدرسه و پشتیبانی های تخصصی کمتری نسبت به مبتلایان به اوتیسم برخوردار می شوند.

از سال 2017 محققان این حوزه تصمیم گرفتند روزی برای آگاهی سازی از این اختلال با مشخص یک اسم مشخص برای این اختلال انتخاب کنند و از حدود سال 2017 جمعی از محققان سراسر کشور با راه اندازی کمپینی، 16 اکتبر را با نام روز آگاهی رسانی اختلال تکاملی زبان در نظر گرفتند.

اختلال تکاملی زبان از ظاهر کودک قابل تشخیص نیست

یلدا کاظمی- متخصص گفتاردرمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این باره گفت: اختلال تکاملی زبان یا Developmental Language Disorder که به اختصار، DLD نامیده می شود، اختلالی است که از ظاهر کودک قابل تشخیص نیست و کودک هیچ گونه نشانه ای از بیماری های شناخته شده تکاملی مانند اوتیسم، کم شنوایی، ضربه مغزی، یا ناتوانی ذهنی ندارد، اما دیرگفتار است.

وی اضافه نمود: کودک دارای DLD در برقراری ارتباط با اطرافیان مشکل دارد به طوری که جملات او، دارای کلمه بندی درستی نیستند.

این گفتاردرمانگر با بیان اینکه این بچه ها گاهی اوقات قادر به پیدا کردن کلمه صحیح برای جمله سازی نیستند و نمی دانند چگونه کلمات داخل جمله را در قالب یک دستور زبان صحیح کنار هم قرار دهند و در نتیجه جملاتشان، غیردستوری به نظر می رسد، در مورد درک صحیح در این بچه ها، گفت: گاهی اوقات به دلیل عدم درک صحیح رابطه بین کلمات داخل یک جمله، نمی توانند گفته های اطرافیان را به درستی درک کنند و بنابراین ممکن است به سوالات، پاسخ درستی ندهند یا از حرف زدن در جمع، اجتناب کنند.

وی ادامه داد: گاهی هم قادر به تلفظ صحیح برخی از صداهای گفتاری نیستند. یکی دیگر از مسائل این بچه ها، عدم توانایی در داستان گویی و برقراری ارتباط منطقی زمانی و مکانی بین اجزای یک داستان یا رویداد است.

اختلال تکاملی زبان 7 برابر اوتیسم شیوع دارد

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد شیوع این اختلال تاکید کرد: شیوع این اختلال حدوداً 7 برابر اوتیسم و بین 7 تا 12 درصد در بین بچه ها زیر 12 سال است.

وی با تاکید براینکه والدین باید در مورد این اختلال آگاهی داشته و در صورت دیدن نخستین نشانه های آن سریعا به گفتاردرمانگر مراجعه کنند، توضیح داد: دورنمای این اختلال اگر به هنگام و به درستی به آن رسیدگی نشود، خوب نیست به طوری که این بچه ها در دوران مدرسه دچار مسائل زیادی در خواندن و نوشتن و حل مسأله های ریاضی می شوند، در دوست یابی و حتی برقراری روابط سالم عاطفی و هیجانی با دوستان و اطرافیان مشکل پیدا می کنند و در نهایت حتی ممکن است در یافتن شغل مناسب، ناتوان باشند.

این متخصص گفتاردرمانی در مورد نشانه های این مشکل، گفت: با وجود همه این مسائل، در صورتی که والدین به اولین نشانه های مشکل، یعنی دیر به حرف افتادن کودک، حساس باشند و به محض اینکه بشنوند جملات کودک شان عجیب و غریب است، حتماً در جستجوی متخصص گفتاردرمانی باشند و از او مشورت بگیرند، در این صورت می توانند با حمایت به فرزندشان کمک مؤثری کنند.

کاظمی با بیان اینکه نشانه اصلی این بچه ها این است که اغلب هنگام صحبت کردن به دنبال کلمه ها می گردند و درست نمی توانند کلمات را در کنار یکدیگر قرار دهند، توضیح داد: جمله بندی های این بچه ها ناقص و یا اجزای جمله (فعل، فاعل و مفعول) سر جای خود نیستند و مقداری جابه جاشده است.

بچه ها اختلال تکاملی زبان بجز توانایی در صحبت هیچ مشکل دیگری ندارند

وی با تاکید بر اینکه البته این بچه ها به جز ضعف در توانایی صحبت کردن هیچ مشکل دیگری ندارند. این بچه ها مسائلی مانند کم هوشی، مسائل شنوایی، ضربه مغزی و اوتیسم ندارند، گفت: همچنین هیچ گونه مشکل پزشکی خاصی ندارند، بلکه تنها دچار مشکل اختلال زبان هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: معمولاً در سن دو تا دو سال و نیم، کودک باید بتواند حداقل 50 کلمه را بگوید و حتی به دوکلمه ای گفتن نیز صحبت کند. در نتیجه نخستین نشانه ابتلا به این اختلال در بچه ها دیر حرف زدن آن ها است.

کاظمی تاکید کرد: درصورتی که والدین متوجه شدند که کودک حدود دو سال و نیم است و نمی تواند صحبت کند، حتما باید به گفتاردرمانی مراجعه کنند، کودک در این صورت تشویق می شود کلمات را بیان کند و معمولاً 80 درصد این بچه ها بعد از مشاوره و گذشت دو ماه مشکلشان رفع می شود.

این گفتاردرمانگر در مورد نشانه ها خطر این اختلال توضیح داد: عدم ترکیب کلمات در 24 ماهگی، مشکل در درک، عدم تقلید حرکات بدن، پاسخ های اجتماعی و توجه مشترک ضعیف و تاریخچه خانوادگی و داشتن سابقه مشکل در خانواده از نشانه های خطر و زنگ خطری برای والدین است.

در صورت رفع نکردن مشکل تا 5 سالگی احتمالا این اختلال باقی می ماند

وی اظهار کرد: متخصصان این حوزه معتقدند در صورتی که این مشکل تا سن 5 سالکی رفع نشود به احتمال زیاد مشکل باقی می ماند. این بچه ها پیش آگهی ضعیف و درک ضعیفی دارند و توانایی غیرکلامی نسبتا پایین است و این اهمیت سن را نشان می دهد.

به گفته این متخصص ریسک فاکتورها همراه با سابقه خانوادگی و مذکر بودن که احتمال ابتلا در آنها بالاتر است و همچنین کوچکترین بچه در یک خانواده بزرگ، فقر و والدین با تحصیلات کم بیشتر در معرض خطر هستند.

وی گفت: انتظار داریم والدین از حدود دو تا سه سالگی این موضوع را پیگیری کنند. البته نمی خواهیم والدین را از حرف نزدن بچه ها بترسانیم. یکی از مواردی که در این زمینه به والدین کمک می کند مربیان مهدکودک ها هستند. والدین درصورتی که احساس کردند، کودک عجیب وغریب حرف می زند و یا نمی تواند به درستی ارتباط برقرار کند و گوشه گیری می کند، باید حساس شوند و در پی چاره باشند و با مراجعه به مراکز گفتاردرمانی از مشاوره های آن ها استفاده کنند.

بچه ها مبتلا به این اختلال 6 ماه از همسالان خود عقب هستند

به گفته این متخصص گفتاردرمانی بچه ها مبتلا به این اختلال 6 ماه به بالا از هم سن و سالان خود عقب هستند و حرف زدن آنها برای اطرافیان گنگ است. به نوعی این بچه ها عجیب و غریبند. تفاوت بچه ها مبتلا به این اختلال با بچه ها دیرگفتار این است که در جلسات مشاوره بچه های دارای اختلال تکاملی زبان نمی توانند به همسن و سالان خود برسند، اما دیرگفتارها می رسند و تا 4 سالگی مشکل رفع می شود.

کاظمی اضافه نمود: به والدین دیر گفتار توصیه می کنیم یک جلسه گفتاردرمانی بروند و تکنیک ها و استراتژی ها را از طریق مشاوره ها بگیرند تا به بچه ها کمک کند. این مشاوره ها هر دو ماه یکبار تکرار می شود.

وی در مورد روز آگاهی بخشی از این اختلال گفت: اصطلاح شناسی یا ترمینولوژی خاص برای این اختلال، اول از همه زبان مشترک بین همه متخصصان اطفال وجود می آورد، زمانی که نام اختلال را می بریم یک پدیده واحد در ذهن ما شکل می گیرد و علاوه بر اینکه در تحقیقاتمان یک تعریف خاص برای ما وجود دارد، بهتر می توانیم به والدین برای رفع مشکل کمک کنیم. تجربه ثابت کرده زمانی که والدین نام مشخصی برای اختلال کودک خود بدانند، نگرانی های آنها کمتر می شود و فرایند درمان بهتر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به نتایج یک تحقیق در سال 2018 اشاره کرد و گفت: در این پژوهش نشان داده شد وقتی بچه برچسب خاص داشته باشد، والدین آرامش خاطر دارند، همچنین بهتر می توان توجه رسانه و سیاست گذاران را برانگیخت و به دنبال چاره جویی و درمان بهتر بود.

به گفته این گفتار درمانگر تغییرات اساسی در برچسب این کمک را کرده که جهت را مشخص کنیم و به تشخیص درستی برسیم، وقتی بچه به گفتار درمانگرها مراجعه می کند باید بررسی کنیم که آیا کودک با مشکل در درک که روی عملکرد روزمره اش تاثیر دارد مراجعه کرده؟ آیا کودک با زبان محیط آشنا است و آیا به زبان دیگری توانمند است یا خیر؟ همچنین نمای بالینی پیش آگهی کودک باید بررسی شود.

کاظمی توضیح داد: بعد از این تقسیم بندی سنی انجام می شود و برای بچه ها زیر سه سال اگر بچه ای دیرگفتار است اینکه به اختلال تکاملی زبان مبتلا شود، بسیار ضعیف است، اما به موازات افزایش سن کودک، پیش آگهی هم بهتر می شود. در سن 4 سالگی اگر کودک تعداد حوزه هایی که در آن مشکل دارد، بیشتر شود، احتمال اینکه مشکل باقی بماند بیشتر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 617

به "از هر 14 کودک یک نفر در معرض اختلال تکاملی زبان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هر 14 کودک یک نفر در معرض اختلال تکاملی زبان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید