آرایش صف ها در بورس، برتری شکننده تقاضا در بازار سهام

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران : امروز شاخص کل بورس و هم وزن در بورس تهران مثبت شد، اما چه شد که برای اولین بار پس از 19 مرداد این دو شاخص مثبت شدند.فشار صف فروش ها چگونه جمع شد؟

آرایش صف ها در بورس، برتری شکننده تقاضا در بازار سهام

به گزارش خبرنگاران دومین روز از معاملات دو نوبتی بورس تهران با رشد شاخص کل همراه بود. بازار سهام که طی معاملات دوشنبه توانسته بود از فشار همه جانبه فروش رهایی پیدا کند، در معاملات امروز-سه شنبه- یک گام دیگر به سمت قله برداشت. البته فزونی شکننده تقاضا به همراه موج مجدد عرضه به ویژه در نمادهای پالایشی از موانع عمده رشد شاخص سهام بودند.

هجوم اول وقت به صف خرید

بازار سهام کار خود را در معاملات امروز با هجوم همه جانبه سرمایه گذاران به صف های خرید شروع کرد. تنزل سهام طی 6 افت متوالی و رسیدن قیمت ها به سطوح جذاب بار دیگر بر شدت تقاضا افزود. بسیاری از معامله گران بازگشت سهام با محدوده مثبت قیمت را نشانه پایان فرایند اصلاحی تلقی کردند و با اشتیاق به صف متقاضیان سهام پیوستند.

به این ترتیب، در نوبت اول معاملات امروز عموم سهم ها، به خصوص خودرویی ها و بانکی ها با صف های خرید کار خود را شروع کردند. اما این فرایند چندان پایدار نبود. به طوری که با عرضه صف های خرید در معاملات شاهد عقب نشینی خریداران و کاهش قیمت ها از سقف روزانه بودیم. در برخی از سهم ها نیز قیمت در نوسانی 10 درصدی از سقف مجاز به کف قیمتی سقوط کردند.

فشار فروش پالایشی ها

همین رشد شکننده در نیمه نخست معاملات زمینه ای فراهم کرد تا در نوبت دوم شاهد فشار فروش در صنایع فلزات و پالایشی ها و هلدینگ های بزرگ از جمله شستا باشیم. سهام شرکت های پالایشی که پس از دریافت ابلاغیه شرکت ملی نفت در مورد نحوه جدید قیمت گذاری نفت خام و پنج فرآورده اصلی به تابلو پیوسته بودند، به دلیل اثرپذیری منفی از این ابلاغیه با صف های سهگمین فروش روبرو شدند و از لحاظ روانی بر جو عمومی بازار تاثیر منفی گذاشتند.

در میان عوامل مختلف، برخی ابلاغیه اخیر سازمان بورس مبنی بر الزام صندوق های با درآمد ثابت به کاهش حد نصاب سرمایه گذاری در سهام به 5 درصد را عامل فشار مجدد عرضه در بازار می دانند. اما واقعیت این است که تحولات سهام را نمی توان بر مبنای یک متغیر سنجید. پس از شوک های خبری هفته گذشته به بورس طبیعی است که فعالان خرد با احتیاط بیشتری در معاملات مشارکت کنند و منتظر سیگنال های مطمئن تری از سوی دولت بمانند.

مدد پتروشیمی ها، بانک ها و خودرو به بازار

امروز علاوه بر شاخص کل،شاخص هم وزن هم که نماد اثرگذاری شرکت های کوچک تر در بازار است مثبت شد،این اتفاق از 19 مرداد ماه رخ نداده بود.

رشد مثبت امروز در میان شرکت های شاخص ساز بیشتر مرهون پتروشیمی ها،بانک ها و نمادهای خودرویی بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 521

به "آرایش صف ها در بورس، برتری شکننده تقاضا در بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرایش صف ها در بورس، برتری شکننده تقاضا در بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید