کولوسئوم رم ؛ قتلگاه گلادیاتور

به گزارش سفر به هند، شاید کولوسئوم خاطره خوبی از خود بین مردم به جای نگذاشته باشد، اما امروز به عنوان یک جاذبه بی نظیر گردشگری در رم شناخته می گردد.

کولوسئوم رم ؛ قتلگاه گلادیاتور

بی شک کولوسئوم (Colosseum) در شهر رم که تاریخ بنای آن به قرن اول میلادی می رسد از لحاظ معماری نقطه عطفی در تاریخ امپراطوری روم در کشور ایتالیا محسوب می شود. جایی که بیشتر مردم از تمام نقاط رم یا تمام ایتالیا و یا حتی کل دنیا می آمدند تا شاهد نبرد دو گلادیاتور پرقدرت با یکدیگر یا با حیوانات درنده و یا برده ها با یکدیگر در این آمفی تئاتر باشند. با خبرنگاران همراه شوید تا ببینید این قتلگاه چگونه به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است.

زمان ساخت آمفی تئاتر کولوسئوم به دوره امپراطوری وسپاسیان (Vespasian) باز می شود که در زمان تیتوس 80 سال بعد از میلاد بنای آن قرار گرفت و در نهایت توسط برادرش دومیتیان به سرانجام رسید. وحشتناک ترین مکان دوره قرون وسطی. در جشنواره گشایش این آمفی تئاتر عظیم که 100 روز به طول انجامید، بیش از 5000 حیوان وحشی کشته شدند. یکی از آمار های کشته شدگان کلوسئوم مربوط به فستیوالی است که در سال 240 بعد از میلاد برگزار گردید. برای این جشن تعداد کشته شدگان به این توضیح آمده است: 2000 گلادیاتور ، 70 قلاده شیر، 40 اسب وحشی، 30 فیل، 30 قلاده یوزپلنگ، 20 الاغ وحشی، 19 زرافه، 10 گوزن شمالی، 10 کفتار، 10 ببر، 1 اسب آبی و 1 کرگدن!

کولوسئوم جاذبه گردشگری

شاید کولوسئوم خاطره خوبی از خود بین مردم به جای نگذاشته باشد، اما امروز به عنوان یک جاذبه بی نظیر گردشگری در رم شناخته می شود. همچنین بارها و بارها در بیشتر فیلم های تاریخی از جمله فیلم مشهور گلادیاتور این مکان را دیده اید. اما فکرش را بکنید که شما می توانید با سفر به این منطقه و رفتن به این آمفی تئاتر با شکوه از تمام ابعاد و زوایا این مکان دیدن کنید. همچنین زمانی را تصور کنید که دو گلادیاتور در طبقه زیرین ایستاده اند تا پس از باز شدن درِ آهنین، با کشتن یکدیگر شادی را برای تماشاگران به ارمغان بیاورند.

تاریخچه

حتمالاً نام کولوسئوم از مجسمه عظیم و باشکوه کلسئوس نرویوس (Colossus Neronis) که در نزدیکی ورزشگاه قرار داشته گرفته شده، اما غیر از آن با نام آمفی تئاتر فلاوین یا فلاویوس نیز مشهور بوده است. در آن موقع کولوسئوم، مهم ترین بخش از جهت مسافران بین سنت پیترز (St. Peters) تا لاتران (Lateran) قرار گرفته و یک منطقه حومه شهری در این بخش ایجاد نموده بود. کولوسئوم برای جنگ های گلادیاتور ها، شکار حیوانات، بازآفرینی جنگ های معروف و درام هایی بر پایه اسطوره های قدیمی استفاده می شد و مایه نشاط تماشاچی ها، امپراطور و اشرفیان می شده است. از نکات قابل توجه این آمفی تئاتر باستانی این است که تمام افراد رومی می توانستند به صورت رایگان برای تماشای برنامه ها به اینجا بیایند، همچنین در زمان اجرای برنامه به تماشاچی ها غذا و خوراکی داده می شد.

بر اساس نوشته های تئودورت، یک اسقف و تاریخ نگارِ کلیسا، جنگ بین دو گلادیاتور در سال 407 توسط امپراطوری مسیحی به نام هونوریوس (Honorius) غیر قانونی و جنگ با حیوانات وحشی نیز در سال 523 غدغن اعلام شد و این پهنه دیگر مورد استفاده قرار نگرفت. او جنگ های خونین گلادیاتورها را به خاطر یک راهب به نام تلماخوس (Telmachus) قدغن کرد که تنها شهید کولوسئوم است که شواهدی در خصوص کشته شدن وی در این مکان وجود دارد.

سرنوشت کولوسئوم

این آمفی تئاتر بارها توسط آتش و زلزله تخریب شده است و به طور مداوم تا سرانجام قرن پنجم ترمیم می شد؛ اما برای مدت کوتاهی در سال 523 پس از بسته شدن تعمیر نشد. در سال 526 بربرین توتیلا (barbarian Totila) و ارتش وی به منظور دست یابی به مقادیر با ارزشی از برنز، بخش هایی از این مکان را تخریب کردند. پس از آن نیز رومی ها از سنگ های آن برای ساخت خانه هایشان استفاده کردند. در این برهه زمانی کولوسئوم برای محل دفن نیز استفاده می شده و مقبره هایی در سه منطقه اطراف آمفی تئاتر یافت شده است: در بخش پی ساختمان در جوانب شمالی و شرقی در زمین های خارجی در نزدیکی در خروجی امروزی.

در قرن سیزدهم کلوسئوم توسط خاندان فرانگیپانی (Frangipani) اشغال و حومه اطراف آن به یک منطقه سرسبز تبدیل شد. پس از آن کولوسئوم بازسازی شد و کاوش های باستانی در آن به راه افتاد که این کار تا به امروز نیز ادامه دارد.

چارلز دیکنز در کلوسئوم

مسافرانی که در قرن های 18 و 19 به این مکان آمده اند به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته اند. از میان این افراد می توان به چارلز دیکنز (Charles Dickens) اشاره نمود. او در سال 1846 می نویسد:

نمای کلوسئوم کاملاً با تراورتن ساخته شده و برخی از طاق های آن با مجسمه پر شده اند. 80 ورودی در آن وجود دارد که 2 تا از آن ها مخصوص امپراطور و هیئت همراه آن است. درون آن با آجر، توفا و مرمر ساخته شده است که مقدار کمی از این مرمرها امروزه باقی مانده است. بخش مرکزی که به آن میدان می گویند توسط چوب و کانواس برای ضد آب شدن پوشیده شده و بر روی این ها یک لایه از ماسه برای جذب خون کشیده شده است. کف این میدان منتهی به مکانی می شود که یک گلادیاتور و حیوانی برای نبرد منتظر بوده اند.

این آمفی تئاتر توسط دیواری 5 متری پوشیده شده که برای محافظت از تماشاچیان در مقابله حمله حیوانات وحشی بوده همچنین در بالای دیوار لژ سلطنتی واقع شده است که محل نشستن امپراطور و مهمانان ویژه او بوده است. در نزدیکی محل نشیمن امپراطور صلیبی برای یادبود مسیحیانی که گمان می رود در اینجا به شهادت رسیده اند نصب شده و در بالای این بخش، جایگاه تماشاچیان واقع شده است که به سه ردیف تقسیم شده است، پایین ترین بخش برای شوالیه ها، بخش میانی برای شهروندان متمول و بخش بالایی برای عامه مردم. به طور کلی کولوسئوم می توانست 45000 نفر گنجایش داشته باشد. مجسمه غول پیکر نرو بین کلوسئوم و معدن کناری آن که مربوط به ونوس و روم است مشاهده می شود.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 139

به "کولوسئوم رم ؛ قتلگاه گلادیاتور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولوسئوم رم ؛ قتلگاه گلادیاتور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید