سفر به شهر تاریخی مریدا در تورهای اسپانیا، تصاویر

به گزارش سفر به هند، در اینجا می توانید بهترین بازمانده های معماری رومی را مشاهده کنید.

سفر به شهر تاریخی مریدا در تورهای اسپانیا، تصاویر

شهرک اِمِریتا اوگوستا (Emérita Augusta) در 25 قبل از میلاد مسیح، طی کشورگشایی های روم تا شبه جزیره ایبری، تحت فرمان امپراتور اوگوستوس پایه گذاری شد. با جمعیت 50000 نفره، این منطقه تبدیل به بزرگ ترین پایگاه مرزی در ایبری و استان لوسیتانیا شد. میراث این گذشته غنی در فراوانی یادمان های تاریخی در مریدا کاملاً هویداست: تئاتر رومی، آمفی تئاتر، معبد دیانا و کازا دِل میترِئو. بیشتر بقایای باستان شناسی رومی در قسمت شرقی شهرک واقع شده اند و یک بلیط ورودی برای بازدید از محوطه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

1. تئاتر رومی | Teatro Romano

این بنا، یک یادمان تاریخی بی نظیر و تحسین برانگیزترین محوطه باستان شناسی در مریدا و بهترین تئاتر رومی به جامانده در اروپاست. این تئاتر، توسط ژنرال رومی، آغریپا (Agrippa) در سال 16 قبل از میلاد مسیح ساخته و در قرن اول بعد از میلاد، بعد از آتش سوزی در زمان حکومت خادریان (Hadrian) بازسازی شد. با محل تماشاچیان به صورت شیب دار و نیم دایره، این تئاتر 6000 نفر را در خود جای می داده است. دیوار پشتی صحنه تزئینات مجسمه ای بی نظیری دارد و زمانی دارای فضای سبزی بوده که به عنوان سرسرای تئاتر مورد استفاده قرار می گرفته است.

به خاطر سالم ماندن این بنا که به زیبایی هم بازسازی شده است، گردشگران می توانند به آسانی یک رویداد در بیش از دو هزاره قبل را مجسم نمایند. این صحنه هنوز هم برای اجراهای تئاتری، باله و کنسرت مورد استفاده قرار می گیرد و طی ماه های جولای و آگوست، این فضای خیره نماینده تبدیل به محل برگزاری جشنواره معتبر تئاتر کلاسیک می گردد.

2. موزه ملی هنر رومی | National Museum of Roman Art

این مجموعه عالی از هنر باستانی روم، در سال 1986 بازگشایی شد. موزه ملی هنر رومی دارای مجموعه ای غنی از عتیقه های باستانی روم که از محوطه باستان شناسی مریدا یافت شده اند، می باشد. از سکه های باستانی، مجسمه، اشیاء شیشه ای و سرامیکی گرفته تا نقاشی های دیواری مقبره ها، موارد به نمایش گذاشته شده همگی دیدگاهی ملموس از زندگی روزمره دوران رومی ها را به بینندگان عرضه می نمایند. نقاط برجسته مجموعه شامل نیم تنه امپراتور اوگوستوس حکاکی شده از مرمر، نقاشی دیواری های تئاتر رومی و دسته ای از موزاییک های کفپوش بسیار بدیع و عالی می گردد.

3. آمفی تئاتر رومی | Anfiteatro Romano

در جوار تئاتر رومی، به جامانده هایی از آمفی تئاتر رومی باستانی قرار گرفته است. این ورزشگاه که در 8 قبل از میلاد ساخته شد، 15000 تماشاچی مبارزات گلادیاتوری را در خود جای می داده است. در نهایت که این مسابقات ممنوع اعلام شدند، این آمفی تئاتر نیز بی مصرف ماند. ویرانه های این بنا پایه های سازه را نشان می دهند و به بازدیدنمایندگان حسی از شکوه و عظمت یک یادمان تاریخی را منتقل می نمایند.

4. معبد دیانا | Temple of Diana

این ساختمان با شکوه و بزرگ، زیباترین محوطه روم باستان در مریدا و یک ساختمان مهم آیینی در طی دوران کلاسیک محسوب می شده است. در معماری این بنا می توان شش ستون و سردر ورودی را مشاهده کرد. ستون های گرانیتی با حروف کورنتی رایج در آن موقع تزئین شده اند. محققان بر این باورند که باغ و برکه ای در کنار این معبد وجود داشته است. در قرن 16، این معبد به کاخی برای دوک کوربوس تغییر کاربری یافت اما همچنان ساختار باستانی آن غالب و قابل مشاهده است.

5. کازا دِل میترِئو (ویلای بی نظیر رومی) | Casa del Mitreo

این خانه منحصر به فرد و زیبا، زمانی ویلای بزرگ رومی، متعلق به خانواده ای نجیب زاده و اشرافی بوده است. همچنین در زیر این محوطه یک میترِئوم (غاری زیر زمینی که برای مناسک آیینی استفاده می شده است) پیدا شد که به فرقه میترا مرتبط بوده و نام خانه را توجیه می نماید. این ویلا شامل قسمت های خصوصی برای زندگی، بخش هایی برای پذیرش، باغ ها و حمام های آب گرم است. موزاییک های باشکوه و فِرِسک ها* اتاق ها را مزین می نمایند و منحصر به فردترین موزاییک این ساختمان، منشا دنیا را با نمایش بهشت، زمین و دریا به تصویر می کشد.

فرسک: نقاشی هایی بر روی دیوار های آهکی

6. سیرک رومی (میدان اسب دوانی باستانی) | Circo Romano

در شمال غربی آمفی تئاتر بعد از خط راه آهن، بقایای سیرک رومی که در اسپانیا بی بدیل هستند وجود دارد. میدان اسب دوانی باستانی رومی محل برگزاری مسابقه های ارابه رانی و بعدها بازی های دریایی شد. سیرک، شکلی مستطیلی داشته و با سکویی بلند از طول تقسیم شده است. میدان مسابقه و محل های نشستن تماشاچیان هنوز هم به آسانی قابل رؤیت هستند. در یک مشاهده دقیق تر، بازدیدنمایندگان می توانند درهایی را پیدا نمایند که رقابت نمایندگان از آن وارد سیرک می شده اند. این محوطه یکی از بهترین سیرک های نگهداری شده باستانی موجود است.

7. کلیسای سانتا ماریا دِلا آسونسیون | Santa María de la Asunción

این کلیسا در بین قرن های 13 تا 15 بر روی محوطه قدیمی یک معبد ساخته شد و بعضی از عناصر قرن سیزدهمی آن، برخلاف سبک غالب قرن هفده و هجدهمی بنا حفظ شده اند. در سردر ورودی نسبتاً بی پیرایه، بازدیدنمایندگان می توانند طاق فرو رفته ای با تصویر مریم باکره را پیدا نمایند. فضای داخلی دارای سه سالن بوده که با ستون های مربعی تقسیم شده است و مقبره دون آلونسو و دوک دِلا روکا و همسرش در آنجا قرار گرفته است.

8. کلیسای سانتا اِئولالیا | Santa Eulalia

این بنا در قرن 13 در زمان فتح اسپانیا توسط مسیحیت ساخته شد. این یادمان تاریخی تکریم شده، بر روی بقایای یک معبد رومی باستانی ایستاده است. کلیسای اصلی توسط فرمانروای مسلمانی که اندلس و سایر مناطق ایبری را فتح کرد ویران شد. این بنا نمونه ای از معماری رومانسک بوده و دارای سه سالن بزرگ می باشد. در زیر این یادمان تاریخی بقایای خانه های رومی و یک گورستان قدیمی مسیحی وجود دارد.

9. پل رومی | Puente Romano

یکی از شاخص ترین مناظر مریدا، پل رومی است که یک پیوند استراتژیک بین شهر باستانی اِمریتا اوگوستا و تاراگونا برقرار می نماید. این پل رومی باستانی در اصل در زمان امپراتور اوگوستوس ساخته شد و در زمان های بعد بازسازی گشت. با طول 792 متر، این پل یکی از بزرگ ترین پل های رومی در اسپانیاست. ستون ها به صورت مدور و با مهارت برای حرکت جریان آب در زمان هایی که سطح آب بالا می رود طراحی شده اند.

10. قنات معجزات | Acueducto de los Milagros

این قنات باستانی رومی، آب تازه را از مخزن آب پروسِرپینا که در 10 کیلومتری اِمریتا اوگوستا واقع شده بود به شهر می رساند. سد باستانی رومی که در قدیم برای ایجاد مخزن آبی از رودخانه آبارِگاس استفاده می شد، هنوز هم قابل رؤیت است. بازمانده های این قنات شامل 37 ستون موج شکن و 10 طاق است که از بنای اصلی باقی مانده اند.

11. آلکاسابا | Alcazaba

این قلعه در سال 855 با گسترش یک بنای قدیمی رومی (که بعدها تبدیل به یک صومعه شد) در کرانه های رود گوادیانا شکل گرفت. مورها آب انبار رومی را در زیر زمین این دژ بازسازی نموده و با استفاده دوباره از سنگ های رومی پلکانی به پایین آن ساختند.

12. طاق تروجان | Arco de Trajano

این طاق تحسین برانگیز رومی در مرکز شهر، کمی به سمت شمال میدان اسپانیا در تقاطع دو خیابان واقع شده است. ارتفاع این طاق به 15 متر می رسد و چهار ردیف ستون دارد. این بنا دروازه شمالی شهر رومی محسوب می شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 654

به "سفر به شهر تاریخی مریدا در تورهای اسپانیا، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به شهر تاریخی مریدا در تورهای اسپانیا، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید