نمونه گیر خون بدون سوزن که از زالو الهام گرفته است

به گزارش سفر به هند، العربیه: دانشمندان با الهام گرفتن از زالو دستگاهی برای نمونه گیری خون ساخته اند که سوزن ندارد. این دستگاه بعلاوه زیست تخریب پذیر است، و پس از استفاده و دور انداخته شدن به آسانی جذب طبیعت می گردد.

نمونه گیر خون بدون سوزن که از زالو الهام گرفته است

تقریباً 70 درصد تصمیمات پزشکی بر اساس نتایج آزمایش خون گرفته می گردد، اما تجربه خون گیری می تواند برای بعضی آزاردهنده باشد. تقریباً یک سوم بیماران ترس از سوزن دارند، که ممکن است به اجتناب آن ها از درمان های پزشکی ضروری منجر گردد.

نمونه گیری سنتی خون، که در آن خون مستقیماً از ورید خارج می گردد، هم به افراد آموزش دیده و هم به دور انداختن ایمن سوزن های مصرف شده احتیاج دارد. تنها در ایالات متحده آمریکا بیش از 10 درصد جراحات ناشی از سوزن به خاطر آزمایش خون است و خطر عفونت جدی برای کارکنان مراقبت های بهداشتی دارد.

با نظر به این مسائل، دانشمندان با الهام گرفتن از ساختار و آناتومی زالو کوشش کردند دستگاه جدیدی بسازند. آن ها مشاهده کردند که چگونه این موجودات به میزبان خود می چسبند، پوستش را گاز می گیرند و با ایجاد فشار هیپوباریک حجم زیادی از خون را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی استخراج می نمایند.

زالو ها با استفاده از مکنده به میزبان خود می چسبند، و برخلاف سوزن، بدون درد با دندان های ریز خود به پوست نفوذ می نمایند و بزاق ضد انعقاد ترشح می نمایند تا لخته شدن خون را متوقف کند، سپس مکش می نمایند تا فشار منفی ایجاد گردد و خون به سمت دهان شان سرازیر گردد.

دانشمندان با تقلید از ویژگی های عملکرد زالو یک کلاه مکش با 20 تا 30 ریزسوزن شبیه دندان های زالو و یک محفظه ذخیره سازی حاوی ماده ضد انعقاد که از لخته شدن خون جلوگیری می نماید طراحی کردند.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 خرداد 1403 بروزرسانی: 29 خرداد 1403 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1666

به "نمونه گیر خون بدون سوزن که از زالو الهام گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه گیر خون بدون سوزن که از زالو الهام گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید