نفس پایتخت گرفته؛ تهران رکورددار تخریب باغ ها در کشور

به گزارش سفر به هند، به گفته پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، کلان شهر تهران با فاصله زیادی از سایر شهرها در رتبه نخست تخریب باغ ها قرار گرفته است.

نفس پایتخت گرفته؛ تهران رکورددار تخریب باغ ها در کشور

جهت دریافت خدمات هزینه ساخت ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

حناچی روز دوشنبه در نشست علل تخریب باغ ها و درختان شهر تهران و نسبت آن با جنبش دانشجویی گفت:

تجربه نشان داده هنگامی که باغ ها به ویژه فضاهای سبز همگانی تحت مالکیت عمومی درآیند کمتر مورد تعرض قرار می گیرند.

به گفته وی، در دهه گذشته به دلیل مسائل تثبیت مالکیت این فضاهای سبز، بخش عمده ای از باغ ها تخریب شده اند. حناچی افزایش سرعت تخریب باغ ها و فضاهای سبز در سال های گذشته را مرتبط با نحوه اداره و مدیریت شهری دانست و اعلام نمود:

عمده درآمد شهرداری ها از محل فروش فضاهای شهر تأمین می گردد که این عامل باعث شده تا بسیاری از ارزش های شهری و حتی میراث تاریخی آن نابود گردد.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی کلان شهر تهران کاهش کیفیت زندگی را نتیجه چرخه معیوب اداره شهرها به وسیله فروش فضاهای سبز دانست و اضافه نمود:

هرچه قوانین و مصوبات مربوط به فضاهای سبز انقباضی تر می گردد نرخ این فضاها افزایش پیدا می نماید و در این امر شورای عالی شهرسازی و معماری برای تصویب و اجرای طرح جامع تفصیلی نهایت سعی خود را صرف کرد تا بتواند مسائل پیش آمده را جبران کند.

حناچی اعلام نمود:

این مصوبه که در ابتدا به نظر می رسید از تخریب باغ ها جلوگیری کند، امروزه به دلیل اجرای اشتباه آن به تخریب باغ ها و فضاهای سبز یاری می نماید به گونه ای که به جای سطح اشتغال 30 درصدی در بعضی موارد سطح اشتغال 100 درصدی را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه شهرداری ها باوجوداینکه سهم ویژه ای در تخریب باغ ها داشتند اما تنها متهم در این زمینه نیستند، اعلام نمود:

دولت های گذشته در بحث تخریب باغ ها به وظایف حاکمیتی خود واقف نبودند و رسانه ها نیز اطلاعات زیادی در این رابطه نداشتند به همین دلیل در سال های اخیر به طورجدی به موضوع تخریب فضاهای سبز و باغ ها پرداخته نشد.

محسن کافی استاد دانشگاه و متخصص در حوزه فضای سبز، پیش از شروع پنل علل تخریب باغ ها و درختان کمپین حفاظت از باغ های تهران به مسائل زیست محیطی پایتخت اشاره نمود و گفت:

تأمین درآمدزایی شهرداری از محل فروش تراکم را نمی توان کتمان کرد، همچنین از ابهامات و عدم تناسب جرم با مجازات در حوزه تخریب درختان و باغات نمی توان چشم پوشی کرد و این در حالی است که متأسفانه نگاه به فضای سبز تهران نگاه کاربری است.

کافی به بحران های آبی و محدودیت های زیست محیطی که تهران را تهدید می نماید، اشاره نمود و گفت:

متأسفانه در مدیریت شهری فعلی تهران از کارشناسان متخصص حوزه خاک شناسی، مهندسی آبیاری، علوم باغبانی و گیاه پزشکی که لازمه مدیریت محیط زیست شهری است، استفاده نمی گردد.

وی به شرایط سرانه فضای سبز در تهران نیز اشاره نمود و گفت:

محاسبات اشتباه برای معین سرانه فضای سبز پایتخت در حالی کاملا محرز است که شاهد کاهش تعداد درختان و باغ ها شهر اما افزایش سرانه فضای سبز هستیم و این تنها به دلیل عدم محاسبه باغات شهر در محاسبات سرانه فضای سبز است.

این استاد دانشگاه دو محور توسعه پایدار در شهرها را منابع انرژی و منابع انسانی دانست و گفت:

متأسفانه بی توجهی به محورهای توسعه پایدار سبب شده تا تهران تنها محل زیست و نه زندگی کردن باشد، این در حالی است که به دلیل نامشخص بودن ظرفیت جمعیتی در پرورش نسل ها برای حفاظت از محیط زیست نتوانسته ایم به موفقیت دست یابیم.

در ادامه پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در پنل علل تخریب باغ ها و درختان کمپین حفاظت از باغ های تهران، گفت:

با نگاهی گذرا به قوانین و مصوبات کشور درمی یابیم که در حوزه محیط زیست، قوانین و مصوبات بسیاری وجود دارد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی تشکیل مجلس شورای اسلامی، مصوباتی در حوزه حفاظت و صیانت از فضاهای سبز و درختان در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده اما متأسفانه این قوانین به نظر می رسد مؤثر واقع نشده است.

وی معتقد است:

بدنه شهرداری ها و در کل نظام مدیریت شهری باید تخصصی تر گردد و از واگذاری کارها و امور، به خصوص در حوزه فضای سبز و شهرسازی به افراد غیرمتخصص جلوگیری کرد. شورای عالی شهرسازی و معماری نیز با بازبینی در طرح تفصیلی، تا حدود بسیار چرخه معیوب اداره شهر را اصلاح نموده و علاوه بر تهران که بیشترین کارها در آن اجرا شده، در سایر کلان شهرها هم توانسته حساسیت هایی را در میان مسئولان و مدیران شهر به وجود آورد.

معاون وزیر راه و شهرسازی به مسائل مالی کشور و دولت نیز اشاره نمود و گفت:

زمینه صیانت از باغ ها و درختان باقی مانده شهر به لحاظ حقوقی فراهم شده است و با بهبود شرایط مالی دولت و کشور به طور عملیاتی نیز اداره شهرها و توجه به فضاهای سبز بهبود خواهد یافت.

محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران نیز به اشتباهات مدیریت شهری و توجه صرف به کسب منابع اشاره نمود و گفت:

در تهران بیش از 15 درصد آلاینده های کل کشور وجود دارد لذا در شرایطی که مصوبات و قانون های مناسبی در این حوزه داریم با ریشه یابی مسائل، نحوه مدیریت و اداره شهرها مسئله ساز شناخته می گردد.

وی با اشاره به مصوبه برج باغ ها و قانون حفظ و توسعه فضای سبز و درختان، گفت:

باوجود مواضع قانونی در طول سال های گذشته تنها در جهت تخریب باغ ها گام برداشته شده است، به گونه ای که جمعیت سرازیر شده به تهران در شرایط نبود مدیریت شهری نظام مند، علاوه بر تمام شدن منابع زیستی، 80 درصد باغات هم تخریب شده است.

حقانی معتقد است:

منابع پایدار نباید بیش از احتیاج حاصل گردد چراکه صرف اموری خواهد شد که نباید بگردد، در حالی پروژه بودجه شهر حدودا 50 هزار میلیارد بسته می گردد که آقای شهردار مدعی است شهر را با 5 هزار میلیارد می تواند اداره کند.

حقانی از کاهش قدرت انتقاد از مدیریت شهری گلایه کرد و گفت:

پروژه های اولویت دار و ضروری شهری در حالی در نظر گرفته نمی گردد که دغدغه اصلی مردم آلودگی هوا است اما مدیریت شهری به جای توسعه خطوط مترو، پروژه صدر را تمام می نماید، متأسفانه مترو که زیرساخت حمل ونقل عمومی است اما چون در منظر عمومی مردم قرار ندارد موردنظر مدیریت شهری قرار نمی گیرد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران از نحوه مدیریت شهر انتقاد کرد و گفت:

بحران های زیادی چون کم آبی و آلودگی هوا و تخریب باغ ها شهر را تهدید می نماید و متأسفانه مسئولان مربوطه بدان ها توجهی ندارند.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران و سعید متصدی معاون منابع انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، از دیگر دعوت شدگان به این نشست بودند که در جلسه حاضر نشدند. نشست تخصصی علل تخریب باغ ها و درختان شهر تهران و نسبت آن با جنبش دانشجویی در حالی برگزار گردید که موضوعات حقوقی، مدیریتی و برنامه ریزی در حوزه محیط زیست مورد واکاوی نهاده شد.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 93

به "نفس پایتخت گرفته؛ تهران رکورددار تخریب باغ ها در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفس پایتخت گرفته؛ تهران رکورددار تخریب باغ ها در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید