لج بازی شهرداری با ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان ادامه دارد، چرا بودجه فرهنگی مترو شفاف سازی نمی شود؟

به گزارش سفر به هند، افتتاحیه های نمایشی، عدم توجه به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا و نبود نظارت بر هزینه کرد پروژه های شهری در سال های اخیر ورود جدی نهادهای نظارتی و بازرسی به عملکرد مدیریت شهری را ضروری می کند.

لج بازی شهرداری با ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان ادامه دارد، چرا بودجه فرهنگی مترو شفاف سازی نمی شود؟

گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران-محمودرضا زارع؛ برگزاری مراسم افتتاح نخستین کتابخانه عمومی در متروی تهران که چهارشنبه هفته گذشته آن هم نه به صورت مجازی بلکه با حضور مردم و مسئولان شهری صورت گرفت نمایشی دیگر از رفتار مدیران شهرداری تهران در ایام کرونایی بود که بیشتر از آنکه رویکرد پیشگیری داشته باشند و از پروتکل های مدیریتی و بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا تبعیت کنند همانند 3 سال گذشته از عمر مدیریت شهری، روی به نمایش های عوام فریبانه در افتتاحیه های پروژه های شهری آورده تا کارنامه نه چندان روشن خود را با چنین نمایش هایی وزین جلوه دهند.

عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی که به کرات از سوی مدیران ارشد ستاد ملی مقابله با کرونا و مقامات بهداشتی کشور به رعایت آن توصیه می شود در حالی در این مراسم افتتاحیه رخ داد که واقعاً نیازی به برگزاری این مراسم نبود؛ زیرا زمانی که مراسم افتتاحیه پروژه های کلان و ملی در کشور در این ایام به صورت مجازی و ویدئوکنفرانسی برگزار می شود واقعاً برگزاری چنین نمایشی آن هم در وسط پایتخت و شلوغترین مرکز و میدان مهم تهران چه ضرورتی داشت؟ البته برای چندمین بار است که برگزاری چنین مراسمی از سوی شهرداری تهران بدون رعایت پروتکل های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا صورت می گیرد و نشان از بی اعتنایی مدیران شهری به انجام دستورات ستاد مقابله با کرونا دارد.

اگرچه وجود چنین طرح هایی در میانه تلاش ها برای برقراری متوازن امور فرهنگی در مترو قبل از شیوع ویروس کرونا قابل تقدیر بود؛ اما انجام چنین نمایش هایی در زمانی که مترو به عنوان یکی از اماکن شیوع دهنده ویروس کرونا به چالشی برای مدیران ارشد نظام سلامت در جهت نوع و شیوه برخورد با معضلات بهداشتی مترو تبدیل شده است جای سؤال دارد.

بیشتر بخوانید؛

خبرنگاران گزارش می دهد؛ وقتی فرهنگ کرونایی در شهر زیر زمینی عقب ماند

این درحالی است که یکی از خطرناک ترین مراکز شهر تهران از نظر شیوع ویروس کرونا در حوزه حمل و نقل عمومی قرار گرفته است و در این بین متروی تهران یکی از آلوده ترین و در عین حال پرترددترین بخش از سیستم حمل و نقلی پایتخت محسوب می شود؛ البته که طرح های متعددی برای پاکسازی و یا حداقل کم خطرسازی این بخش مطرح و ارائه شد که می توان به نشانه گذاری برای رعایت فاصله اجتماعی در سالن ها و صندلی های مترو، ضدعفونی کردن روزانه واگن ها و صندلی ها (که نیازمند راستی آزمایی است)، برقراری سیستم فروش ماسک در ایستگاه های مترو و یا تلاش برای جلوگیری از ورود مسافران بدون داشتن ماسک به ایستگاه ها و سکوهای مترو اشاره کرد که به غیر از سیستم فروش ماسک در ایستگاه ها که البته همین موضوع هم از نحوه توزیع بهداشتی آن قابل نقد است در مابقی موارد با شکست روبرو شده است.

بااین حال وظیفه معاونت فرهنگی مترو در این باب ناظر به توجه به اصل موضوع فرهنگسازی در بین مسافران مترو برای مقابله با ویروس کرونا است که شاید در طول مدت اجرای طرح های پیشگیرانه ستاد ملی مقابله با کرونا در مترو حتی به اندازه افتتاحیه اخیر کتابخانه عمومی هم هزینه نشده است و بیشتر به سمت و سوی تذکر از سوی بلندگوهای مترو و یا برچسب بدون ماسک وارد مترو نشوید سوق داشته است.

عملکرد معاونت فرهنگی مترو که باید در این بزنگاه تاریخی و با ورود ویروس کرونا در کشور ظرفیت خود را برای همکاری با ستاد ملی مقابله با کرونا و اجرای پیروز پروتکل های بهداشتی نشان دهد نه تنها قابل دفاع نیست بلکه به نظر می رسد برای فرار از انتقادهایی که به این نوع از عملکردش صورت می گیرد با هدف انحراف افکار عمومی از مسئولیت ها و وظایفی که قانون بر عهده اش گذاشته است به دنبال افتتاح طرح هایی است که فی الحال خروجی مناسبی برای متروی تهران ندارد و تنها برای نمایش و افزودن سیاهه به کارنامه اش صورت می گیرد.

بودجه فرهنگی متروی تهران شفاف نیست

متروی تهران به عنوان یک رسانه سیار زیرزمینی دارای قابلیت های بسیاری برای جذب مخاطب و اشتیاق فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی برای انجام تبلیغات در این بخش است و سالهاست که انواع و مدل های مختلف تبلیغات در همه بخش ها در تمامی نقاط قابل مشاهده در سیستم حمل و نقل زیرزمینی دیده می شود اما هیچ گاه نحوه مزایده، درآمدزایی، هزینه کرد و تئوری های تبلیغاتی آن شفاف سازی نشده است. این اتفاق در حالی صورت می گیرد که علاوه بر بودجه مناسبی که در اختیار بخش فرهنگی مترو قرار می گیرد درآمد مناسبی هم در حوزه تبلیغات عایدی متروی تهران است اما آنچه قابل مشاهده نیست اقدامات فرهنگی مناسب در شهر زیرزمینی پایتخت است.

قطع به یقین تلاش و انجام امور فرهنگی در مترو تنها ناظر به نصب پوستر پاراگرافهایی از برخی کتب غیرفرهنگی! در سردر واگن ها و یا نمایش جملات در مانیتورهای مترو نیست و اکنون که باید فرهنگسازی در زمینه استفاده مسافران از اقلام بهداشتی و رعایت نکات ایمنی-بهداشتی در اماکن مترو صورت پذیرد اما هیچ رفتاری از سوی مسئولان فرهنگی مترو در این زمینه قابل مشاهده نیست.

اگرچه تا به امروز تلاش های زیادی از سوی برخی رسانه ها برای پاسخگو کردن مدیران شهری نسبت به عملکرد خودشان اجرا شده است با این حال انتظار می رود تا نحوه درآمدزایی و هزینه کرد بودجه فرهنگی مترو هم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

4076/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 573

به "لج بازی شهرداری با ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان ادامه دارد، چرا بودجه فرهنگی مترو شفاف سازی نمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لج بازی شهرداری با ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان ادامه دارد، چرا بودجه فرهنگی مترو شفاف سازی نمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید