غیبت داوران باتجربه و حرفه ای در کمی و کیفی ترین مسابقه چرخه انتخابی کشتی

به گزارش سفر به هند، نکته عجیب مسابقات کشتی قهرمانی کشور، عدم دعوت از داوران باتجربه بود، موضوعی که منجر به ایجاد حاشیه های زیادی در این رقابت ها شد.

غیبت داوران باتجربه و حرفه ای در کمی و کیفی ترین مسابقه چرخه انتخابی کشتی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، طی هفته های گذشته اتفاق بسیار خوب و پراهمیتی در داوری کشتی کشور رخ داد و نیما صادقی و محمد مصلایی پور دو داور درجه S1 کشورمان که از شایسته ترین داوران کشتی جهان هستند، از سوی اتحادیه جهانی کشتی به عنوان یاری مدرس انتخاب شدند.

این در شرایطی بود که بعد از مرحوم مهدی خالدی، ایران هیچ مدرسی در داوری کشتی جهان نداشته است و حکم یاری مدرسی برای دو داور ایرانی امیدها را برای رسیدن به حداقل یک مدرس افزایش می دهد.

در کنار این دو داور، کشتی ایران بیش از 30 داور درجه یک و داوران بین المللی زیادی دارد که در بین آنها افراد بسیار باتجربه و کهنه کاری حضور دارند که می توانند به عنوان رئیس تشک، هیئت ژوری و ... مانع از بروز حاشیه در مسابقات مهم و حساس کشور شوند.

در حالیکه مسابقات قهرمانی کشور بی اغراق کمی ترین و کیفی ترین مسابقه چرخه انتخابی تیم ملی آزاد بود که غیر از شش مدال آور ایران در مسابقات جهانی 2021 نروژ همه بضاعت فنی و سرمایه های کشتی مان در آن شرکت داشتند، عدم بکارگیری داوران باتجربه ای چون محمدابراهیم امامی، مزدک گیتی، اردوان صاحب و... سؤال برانگیز بود.

این در حالی است که یکی از مهمترین کارهای کمیته داوران فدراسیون، چینش مناسب داوران در مسابقات داخلی بسته به درجه اهمیت و اولویت آن است و جای سؤال وجود دارد که چرا در چنین مسابقه حساسی که نتیجه اش علاوه بر بُعد انفرادی، در رده بندی استانی نیز حائز اهمیت زیادی بود، از داوران باتجربه تری استفاده نشد.

قطعاً میادین دیگری چون قهرمان کشوری رده های سنی پایه فضای بهتری برای میدان دادن به داوران جوان و کم تجربه تر بود تا به این شکل شاهد اعتراضات فراوان مربیان و کشتی گیران به داوری ها نباشیم. بدون شک مسابقه قهرمانی کشور کشتی آزاد بزرگسالان که مرحله اول چرخه انتخابی تیم ملی بود، برای استفاده از مربیان کم سابقه تر ریسک زیادی داشت.

جنجالی که در شب پایانی مسابقات در سالن آزادی گرگان ایجاد شد، نشأت گرفته از همین اشتباهات داوری بود که البته هیچ اشتباهی، بروز جنجال و حاشیه ای با آن وسعت را توجیه نمی کند، اما اکنون بحث بر سر داوری مسابقه فینال 92 کیلوگرم بین احمد بذری و امیرحسین فیروزپور، فینال 65 کیلوگرم بین رحمان عموزاد و مرتضی قیاسی و بعلاوه مبارزه حسین شهبازی و سینا غلامی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1324

به "غیبت داوران باتجربه و حرفه ای در کمی و کیفی ترین مسابقه چرخه انتخابی کشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیبت داوران باتجربه و حرفه ای در کمی و کیفی ترین مسابقه چرخه انتخابی کشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید