رتبه اول خوزستان در آمار غریق در سواحل رودخانه ها ، ایجاد پایگاه های نجات در مناطق پرخطر

به گزارش سفر به هند، رئیس هیات نجات غریق و غواصی خوزستان با بیان این که یکی از اصلی ترین برنامه های هیات کاهش آمار مغروقین است، گفت: خوزستان رتبه اول کشور را در میزان آمار غریق در سواحل رودخانه ها دارد.

رتبه اول خوزستان در آمار غریق در سواحل رودخانه ها ، ایجاد پایگاه های نجات در مناطق پرخطر

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن رستوران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش سفر به هند به نقل از ایسنا، محسن ابدالی اضافه نمود: یکی از مسائل ما در خوزستان میزان آمار غریق در سواحل رودخانه هاست. از این بابت نیز رتبه اول را داریم و یکی از اصلی ترین برنامه های هیات نجات غریق، کاهش آمار مغروقین در استان است.

وی گفت: یکسری راهکارها برای کاهش آمار مغروقین وجود دارد که باید آن ها را دنبال کنیم؛ از جمله آن نیز می توان به شناسایی نقاط پرخطر در حاشیه رودخانه ها و نصب تابلوهای خطر، ایجاد پایگاه های نجات در مناطق پرخطر در حاشیه رودخانه ها و ایجاد مناطق امن و ساحل سازی برای شنا در فصل های گرم سال اشاره نمود. همچنین با پاکسازی رودخانه ها می توان جهت کاهش آمار مغروقین گام برداشت.

رئیس هیات نجات غریق و غواصی خوزستان ادامه داد: توسعه آموزش نجات غریق در سطح استان خوزستان به خصوص در شهرستان هایی چون دهدز که آمار غریق بالایی دارند، بروزرسانی اطلاع رسانی منجیان غریق با برگزاری کارگاه های آموزشی و سمینارها و برگزاری کلاس های آمادگی نجات غریق درجه 2، درجه یک، بین المللی، آب درمانی، داوری نجات غریق، مربیگری، غواصی یک ستاره، دو ستاره و سه ستاره، از دیگر برنامه ها و اهداف هیات محسوب می گردد.

وی عنوان نمود: برای ایجاد ایستگاه های نجات در نقاط پرخطر در حاشیه رودخانه ها نیز باید با آتش نشانی و هلال احمر استان جلسات مشترکی داشته باشیم تا بتوانیم چنین صندلی هایی را آماده کنیم. البته چنین کاری را با همکاری استانداری در شهرستان شوشتر انجام دادیم که تعداد مغروقین از 13 نفر در سال 97 به عدد صفر در سال 98 رسید. این فرایند نتیجه داده است و قصد داریم در تمام استان آن را گسترش دهیم.

ابدالی با اشاره به دیگر برنامه این هیات برای اعزام منجیان و مدرسان نجات غریق به کلاس های ارتقا در سطح کشور، گفت: شناسنامه دار کردن ورزشکاران نجات غریق در سطح استان برای ارزیابی بیشتر و زیر نظر داشتن قهرمانان این رشته و برگزاری مسابقات لیگ نجات غریق استان و انتخاب نفرات برتر جهت اعزام به مسابقات کشوری، از دیگر برنامه های مهم هیات محسوب می شوند. همچنین برگزاری اردوهای متمرکز برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین اعضای تیم نجات غریق استان نیز مدنظر است زیرا این اردوها می تواند به ما برای قرار دریافت جزو سه تیم برتر کشور در سال های آینده یاری شایانی داشته باشد.

وی در مورد مدیریت بر بخش استخرها نیز عنوان نمود: مدتی پیش یک نوجوان در یکی از استخرهای اهواز غرق شد و اگر بتوانیم یک کارگروه برای بخش مدیریت استخرها تشکیل دهیم تا این کارگروه، نظارت دقیق بر کار استخرها داشته باشد، دیگر شاهد موارد این چنینی نخواهیم بود. امیدوارم طی چهار سال آینده شاهد کاهش تعداد مغروقین در استخرها باشیم و حتی این آمار را به صفر برسانیم.

رئیس هیات نجات غریق و غواصی خوزستان با اشاره به مسائلی که در استخرها از طرف کارفرمایان وجود دارد، اضافه نمود: حمایت از حقوق منجیان غریق در استخرها مدنظر است زیرا افرادی که به عنوان منجی غریق در استخرها استخدام می شوند، طبق قانون فدراسیون حقوق دریافت نمی نمایند و ما می خواهیم این موضوع را به وسیله اداره کار جهت عقد قرارداد خوب بین کارفرمایان در استخرها و منجیان غریق پیگیری کنیم تا منجیان غریق، هم طبق ضوابط حقوق دریافت نمایند و هم بیمه آن ها پرداخت گردد.

وی همچنین کوشش برای اشتغال زایی جوانان با توجه به دغدغه کشور در بحث اشتغال زایی را از دیگر اهداف هیات برشمرد.

ابدالی گفت: توسعه جدی کمیته بازرسی، کمیته انضباطی و نظارت دقیق و کاربردی بر عملکرد اماکن شنا در حوزه های فنی ورزشی، ساختاری و نیروی انسانی نیز مورد توجه است. مطمئنا در بحث نظارت بر منجیان غریق هم دقت خواهیم داشت تا همین تعداد کم غریق را دیگر در استخرها نداشته باشیم. ضمن این که با این نظارت از منجیان غریق نیز می خواهیم در صندلیی که برای آن ها در محل استخرها در ساعت کاری شان معین شده است، حتما حضور داشته باشند و اگر اتفاقی رخ دهد و منجیان غریق در آن صندلی نباشند، مدیر استخر باید جوابگوی عدم حضور منجی غریق باشد. ضمن این که برگزاری کلاس مدیریت اماکن شنا برای مدیران این اماکن نیز مدنظر است تا آن ها نیز با تمام قوانین فدراسیون آشنا شوند.

وی با تاکید بر این که استخرداران هر ساله باید از منجیان غریقی استفاده نمایند که برگه آمادگی آن سال را داشته باشند، اضافه نمود: طبیعتا چنین افرادی توانایی نجات جان افراد را در صورت رخ دادن حادثه ای در محل استخر دارند. اکنون نیز شاید بیش از هفت هزار نفر در استان خوزستان دارای کارت نجات غریق هستند که از این تعداد حدود 2 هزار نفر نجات غریق فعال هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 127

به "رتبه اول خوزستان در آمار غریق در سواحل رودخانه ها ، ایجاد پایگاه های نجات در مناطق پرخطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه اول خوزستان در آمار غریق در سواحل رودخانه ها ، ایجاد پایگاه های نجات در مناطق پرخطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید